ՌԴ-ում կա հստակ քաղաքական կամք՝ պահպանել և նոր մակարդակի բարձրացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները. Կոպիրկին 12/16/2024   14:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսական կողմից կա հստակ քաղաքական կամք՝ պահպանել և նոր մակարդակի բարձրացնել հայ-ռուսական հարաբերությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում ընթացող հայ-ռուսական առողջապահական 9-րդ համաժողովի ժամանակ ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Համաժողովը տեղի է ունենում շատ կարևոր ժամանակաշրջանում, երբ Հայաստանի և Ռուսաստանի համար շատ կարևոր է ոչ միայն պահպանել այն ամենը, ինչ մեզ միավորում է, այլ նաև համագործակցությունը բարձրացնել  նոր մակարդակի և հարմարեցնել նոր պահանջներին: Կարող եմ ասել, որ ռուսական կողմից կա հստակ քաղաքական կամք»,- ասաց նա:
Դեսպանի խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունների ընդհանուր համալիրում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում առողջապահության ոլորտը։
«Դեկտեմբերի 20-ին հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում կքննարկվեն նաև առողջապահության ոլորտում փոխգործակցության հարցեր և կհամաձայնեցվեն երկու երկրների նախարարությունների միջև մի շարք հարցերի շուրջ պայմանավորվածություններ»,- նշեց  դեսպանը:
11:03 25/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կարող է հասնել ռեկորդային 14-16 մլրդ դոլարի. Սերգեյ Կոպիրկին
10:51 25/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս-հայկական դաշնակցային համագործակցությանն իրական այլընտրանքներ չկան, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
10:33 19/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում ՌԴ դեսպանը ԲՐԻԿՍ-ն անվանել է ակումբ, որտեղ ընդունված չէ «ձեռքեր ոլորել»
15:57 12/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿոպիրկինը այցելել է ռուսական զինված ուժերի 102-րդ ռազմաբազա և ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ջոկատ
18:55 20/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը այցելել է Սյունիքի մարզ
13:46 17/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանն այցելել է Վայոց Ձոր, հանդիպել մարզպետի հետ
12:09 05/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան երբեք չի հրաժարվել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններում ազնիվ միջնորդի իր դերից․ Սերգեյ Կոպիրկին
11:58 16/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ դեսպանը դեռ չի հասցրել Հայաստանի ԿԳՄՍՆ–ի հետ քննարկել պատմության դասագրքերում առկա նոր ձևակերպումները

У России есть четкая политическая воля сохранить и вывести отношения с Арменией на новый уровень - посол 12/16/2024 15:20 | Политика
С российской стороны есть четкая политическая воля сохранить и поднять армяно-российские отношения на новый уровень. Об этом, как передает Арменпресс, заявил посол России в Армении Сергей Копыркин на IX Армяно-российской конференции по здравоохранению, проходящей в Ереване.
«Конференция проходит в очень значимое время, когда Армении и России очень важно не только сохранить все, что нас объединяет, но и вывести сотрудничество на новый уровень и адаптировать его к новым требованиям. Могу сказать, что с российской стороны на это есть четкая политическая воля”, - приводит агентство слова дипломата.
По словам посла, сфера здравоохранения занимает особое место в общем комплексе отношений между двумя странами.
“20 декабря на предстоящем заседании армяно-российской межправительственной комиссии будут обсуждены вопросы сотрудничества в сфере здравоохранения и согласованы решения по ряду вопросов между министерствами двух стран”, - сообщил посол.