Սիրիայում թուրքամետ ուժերի և քրդերի միջև հակամարտությունը կարող է վերաճել քաղաքացիական պատերազմի. TWP 12/16/2024   12:15  |  Միջազգային լրահոս
Բաշար Ասադի կառավարության տապալումից հետո Սիրիայում կարող է սկսվել քաղաքացիական պատերազմ, որին կմասնակցեն իշխանության եկած ռազմական խմբավորումների կոալիցիայի մաս կազմող թուրքամետ ուժերը և ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող քրդական ուժերը: Ինչպես հաղորդում է ТАСС-ը, նման կարծիք է հրապարակվել The Washington Post-ի նյութում։
Ըստ այդ գնահատականների՝ անկախություն հռչակելու քրդերի փորձը կհանդիպի սիրիական նոր իշխանությունների բուռն հակազդեցությանը և «կարող է Անկարային էլ ավելի խորացնել Սիրիայի խնդիրների մեջ և թակարդի մեջ գցել ամերիկյան զորքերին», որոնք տեղակայված են երկրի հյուսիս-արևելքում։
Հրատարակության համաձայն՝ սիրիական ընդդիմության պառակտման, ինչպես նաև Իսրայելի, Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի կողմից արաբական հանրապետության գործերին շարունակական միջամտության վտանգ կա։ Թուրքամետ խմբավորումների հետագա առաջխաղացումը, հավանաբար, կստիպի քրդական ուժերին նահանջել՝ ինչը կվտանգի Սիրիայում ԱՄՆ ռազմական ներկայությանը:
Սիրիական Դեյր էզ Զոր, Ռաքքա և Հասաքա նահանգների մեծ մասը, որոնք գտնվում են Սիրիայի արևելյան և հյուսիս-արևելքում, ներկայումս վերահսկվում են քրդական «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի» կողմից, որոնց աջակցում է ԱՄՆ-ն։ 2015 թվականից ԱՄՆ հրամանատարությունը տարածքում ստեղծել է ինը ռազմաբազա։ Քրդերը վերահսկում են Սիրիայի 25%-ը։

Конфликт протурецких сил и курдов может перерасти в гражданскую войну в Сирии - СМИ 12/16/2024 11:38 | Международные новости
Гражданская война с участием протурецких формирований, входящих в пришедшую к власти коалицию военных группировок, и курдских сил, поддерживаемых США, может начаться в Сирии после падения правительства Башара Асада. Как передает ТАСС, такое мнение приводится в материале газеты The Washington Post.
По ее оценкам, попытка курдов объявить независимость встретит решительное противодействие со стороны новых сирийских властей и "может затянуть Анкару еще глубже в [проблемы] Сирии и заманить в ловушку американские войска", которые развернуты на северо-востоке страны.
По мнению издания, сохраняются риски раскола сирийской оппозиции, а также продолжения вмешательства Израиля, Турции и США в дела арабской республики. Дальнейшее наступление протурецких группировок, вероятно, заставит курдские силы отступить, что поставит под угрозу присутствие в Сирии американских военных.
Большая часть сирийских провинций Дейр-эз-Зор, Ракка и Хасеке, расположенных на востоке и северо-востоке Сирии, в настоящее время контролируется курдскими "Силами демократической Сирии" (СДС), которым оказывают поддержку США. С 2015 года американское командование создало в этом районе девять военных баз. Под контролем курдов 25% территории Сирии.