Ադրբեջանն ընդլայնել է Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված կեղծ մեղադրանքները, որոնցով նրան ցմահ ազատազրկում է սպառնում 12/16/2024   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի դատախազները հայ քաղբանտարկյալ, մարդասեր ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շուրջ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ են առաջադրել, հաղորդել է նրա պաշտպանական թիմը: Այդ մեղադրանքներով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկարը։
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված  նոր մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։ Շինծու ապացույցները ներկայացված են 100 հատորով, ընդհանուր  ծավալը կազմում է  մոտ 25 հազար էջ, ամբողջը՝ ադրբեջաներեն:
Ենթադրյալ «ապացույցներն» ամբողջությամբ թաքցվել են թե Ռուբեն Վարդանյանից, թե հանրությունից՝ այն պատճառաբանությամբ, թե այդ մեղադրանքներն առնչվում են «Ադրբեջանի ազգային անվտանգությանը»: Ռեժիմը, միևնույն ժամանակ, հրաժարվել է Վարդանյանին և նրա փաստաբանին տրամադրել «ապացույցների» պատճենները։ Նրանց թույլատրվում է նյութերին ծանոթանալ առանց պատշաճ թարգմանության, սահմանափակ ժամկետներում, սակայն «ազգային անվտանգության նկատառումներով»՝ նրանք սահմանափակված են որևէ նշում կատարելու հնարավորությունից: Հետևաբար, Վարդանյանն ու նրա փաստաբանը ծայրահեղ կերպով սահմանափակված են իրենց իրավունքներում, որպեսզի դատավարության ժամանակ պատրաստ լինեն պաշտպանության։
«Այս մեղադրանքները Ադրբեջանի  ստանձնած միջազգային իրավական  պարտավորությունների կոպտագույն խախտում են,- ասել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը։- Մեղադրանքների այդ երկար շարանը՝ ակնհայտ ցինիկ փորձ է Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրելու այն ամենի մեջ, ինչ ադրբեջանական ռեժիմն արել է Լեռնային Ղարաբաղում։ Ավելին, Ադրբեջանի մերժումը՝ հանրային դարձնելու և ծանոթացման  ներկայացնելու Վարդանյանի դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքներն ու այսպես կոչված ապացույցները, վերահաստատում է, որ դրանք քաղաքական դրդապատճառներ ունեն: Ռեժիմը նաև  գիտակցում է, որ ցանկացած անկախ  դիտորդ կնկատի, որ ներկայացված մեղադրանքներում որևէ արժանահավատ ապացույց չկա ու չի սատարի նրանց մերկապարանոց մեղադրանքները: Այս մոտեցումը հստակորեն ծրագրված է, որպեսզի Ալիևը կարողանա արդարացնել գաղտնի դատավարության անցկացումը, որը կլինի ո՛չ անկախ, ո՛չ էլ անաչառ»:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, զգուշացնելով, որ այս նոր մեղադրանքներն ազդարարում են Ալիևի կողմից ընդդիմադիր ձայները լռեցնելու ակտիվացող արշավի մասին,  կոչ է անում Ժողովրդավար աշխարհին՝ ցույց տալ, որ նման աղաղակող խախտումներն այլևս չեն կարող հանդուրժվել, և ապահովել, որ միջազգային կազմակերպություններն ու լրատվամիջոցները ներկա լինեն դատավարությանը։
«Հորս դեմ ներկայացված այս վերջին մեղադրանքներն արդարադատության ծաղր են և COP29-ի ձախողումների համար հատուցում,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:- Ռուբեն Վարդանյանը երեք ամիս եղել է Լեռնային Ղարաբաղի պետնախարար, որտեղ նա փորձում էր սոցիալական կենսական ծրագրերի միջոցով բարելավել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կյանքը: Ցավոք, սրա դիմաց նա կանգնել է ցմահ ազատազրկման սպառնալիքի առջև՝ աշխարհի ամենակոռումպացված ռեժիմներից մեկի կողմից։ Նրա ձերբակալությունը և առաջադրված կեղծ մեղադրանքները ազդանշան են ամբողջ աշխարհի հայերի համար, որ ոչ ոք ապահով չէ: Ավելի քան երկու տարի է, ինչ  ընտանիքը չի կարողանում տեսնել նրան։ Մենք մտավախություն ունենք, որ հնարավոր է այլևս չկարողանանք նրան տեսնել, եթե ժողովրդավար աշխարհը միջոցներ չձեռնարկի այս անհեթեթությանը վերջ տալու համար»։
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որը պաշտոնավարել է 2022 թ. նոյեմբերից մինչև 2023 թ. փետրվար, միջազգային իրավունքի նորմերի  կոպտագույն խախտումով շարունակում է պահվել Բաքվի բանտում: Նրա դատավարությունը, որն արդեն բազմիցս հետաձգվել է, ակնհայտ է, որ հեռու է լինելու միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելուց:
11:16 25/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանի ծրագրերն աշխարհով մեկ ճանաչելի են դարձնում Հայաստանը. «ՏաԹևեր»-ը երրորդ անգամ ճանաչվել է լավագույնն աշխարհում
20:54 23/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի դատախազությունը Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբանին թույլ չի տվել այցելել Բաքու
11:00 18/11/2024  |  ՔաղաքականԿոչ եմ անում ՄԱԿ-ի ղեկավարությանը թույլ չտալ, որ 23 հայ պատանդներ մահանան հավաքական անտարբերության մեջ. Ռուբեն Վարդանյանի որդու հայտարարությունը
10:47 13/11/2024  |  ՔաղաքականՌուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունը շատ հստակ ուղերձ էր, որը հղվեց ողջ հայ ժողովրդին. Դավիթ Վարդանյան
08:16 29/10/2024  |  ՄամուլԻսկ ինչո՞ւ Ռուբեն Վարդանյանին չեք պահանջում ․ Ալիեւը Փաշինյանին․«Հրապարակ»
10:57 18/10/2024  |  ՔաղաքականԲաքվի դատարանը երկարաձգել է Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը
12:57 03/10/2024  |  ՀարցազրույցՏարածաշրջանի վրա ազդեցություն ունեցող երկրները պետք է ավելացնեն ճնշումն Ադրբեջանի վրա. Դավիթ Վարդանյան
17:10 27/09/2024  |  ՔաղաքականԵրկրի համար հսկայական բարեգործություն է արել, իսկ պետությունը լռում է. Ռուբեն Վարդանյանի ընկեր
11:09 27/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկ տարի առաջ ձերբակալվեց Ռուբեն Վարդանյանը. արցախցի գործիչներն արդեն մեկ տարի որպես քաղբանտարկյալ պահվում են Ադրբեջանում

"Насмешка над правосудием и месть за провал COP29": Баку сфабриковал новые обвинения против Варданяна, ему грозит пожизненное заключение 12/16/2024 14:48 | Лента новостей
Прокуратура Азербайджана предъявила новый и огромный список из почти 45 возможных обвинений армянскому политзаключенному, филантропу и меценату Рубену Варданяну, сообщает команда адвокатов Варданяна. По этим обвинениям Варданяну грозит пожизненное заключение.
Выдвинутые против Рубена Варданяна новые обвинения относятся к признакам 20 различных статей Уголовного кодекса Азербайджана. Сфабрикованные т.н. "доказательства" представлены в 100 томах, общим объемом примерно 25 тысяч страниц, и все они изложены на азербайджанском языке.
"Предполагаемые "доказательства" были полностью скрыты как от Рубена Варданяна, так и от общественности под предлогом того, что эти обвинения связаны с "национальной безопасностью Азербайджана". При этом режим отказался предоставить Варданяну и его адвокату копии т.н. "доказательств". Им разрешили ознакомиться с материалами в ограниченное время и без обеспечения им перевода надлежащего качества. Однако они лишены возможности делать какие-либо пометки "по соображениям национальной безопасности". Следовательно, Варданян и его адвокат крайне ограничены в своем праве на подготовку к выстраиванию защиты в суде", - говорится в заявлении защиты.
"Эти обвинения являются грубым нарушением международно-правовых обязательств, взятых на себя Азербайджаном", - сказал Джаред Генсер, международный юридический консультант семьи Варданян.
"Эта длинная череда обвинений является очевидной циничной попыткой обвинить Рубена Варданяна во всем, что азербайджанский режим сам учинил в Нагорном Карабахе. Более того, отказ Азербайджана обнародовать и представить для ознакомления все обвинения и так называемые "доказательства" против Варданяна еще раз подтверждает, что они имеют под собой политические мотивацию. Режим также осознает, что любой независимый наблюдатель заметит отсутствие в обвинениях каких-либо достоверных доказательств, и не станет поддерживать их огульные обвинения. Этот подход определенно рассчитан на то, чтобы Алиев мог оправдать проведение тайного судебного разбирательства, которое не будет ни независимым, ни беспристрастным", - отметил он.
Семья Рубена Варданяна, предупреждая о том, что эти новые обвинения сигнализируют о нарастающей кампании Алиева по подавлению голосов оппозиции, призывает демократический мир продемонстрировать, что с подобными вопиющими нарушениями больше нельзя мириться, и обеспечить присутствие на судебном процессе международных организаций и средств массовой информации.
"Эти последние обвинения, выдвинутые против моего отца, являются насмешкой над правосудием и возмездием за провал COP29", - заявил Давид Варданян, сын Рубена Варданяна.
"Рубен Варданян три месяца был государственным министром Нагорного Карабаха, где пытался улучшить жизнь народа Нагорного Карабаха посредством реализации социальных программ. К сожалению, ему за это грозит пожизненное заключение со стороны одного из самых коррумпированных режимов мира. Его арест и выдвинутые против него сфабрикованные обвинения являются сигналом для армян всего мира о том, что никто из них не в безопасности. Прошло более двух лет с тех пор, как его семья не может с ним повидаться. У нас есть опасения, что мы, возможно, никогда больше его не сможем увидеть, если демократический мир не примет меры, чтобы положить конец этому абсурду", - подчеркнул он.
Бывший государственный министр Нагорного Карабаха Рубен Варданян, занимавший этот пост с ноября 2022 по февраль 2023 г, с грубейшими нарушениями норм международного права продолжает удерживаться в бакинской тюрьме. Суд над ним, который уже неоднократно откладывался, очевидно, будет далек от соответствия международным стандартам, указали адвокаты.