Ուգանդայում առեղծվածային հիվանդություն է տարածվում, որի պատճառով մարդիկ անկառավարելի դողէրոցքի մեջ են հայտնվում 12/16/2024 14:43 | Հետաքրքիր է իմանալ
Ուգանդայում առեղծվածային հիվանդություն է տարածվում, որի պատճառով մարդիկ անզուսպ դողէրոցք են ունենում, գրում է Daily Mail-ը։ Տեղի իշխանությունների տվյալներով՝ հիվանդությունից տուժել է մոտ 300 մարդ՝ հիմնականում կանայք և աղջիկներ:
Բունդիբուգիո շրջանում գրանցված հիվանդության ախտանիշները ներառում են ջերմություն և ուժեղ ցնցումներ, ինչը դժվարացնում է հիվանդների համար շարժվելը: Բժիշկ Կիիտա Քրիստոֆերը, շրջանի առողջապահության պատասխանատուն, ասել է, որ տարածքից դուրս որևէ դեպք չի գրանցվել: Հաղորդվում է, որ վիրուսի նմուշներն ուղարկվել են Առողջապահության նախարարություն՝ հետագա անալիզի համար։
Բժիշկը նաև նշել է, որ բոլոր հիվանդները հաջողությամբ ապաքինվել են հակաբիոտիկների կուրսից հետո։ Այնուամենայնիվ, շատ հիվանդներ դիմում են «բուսական դեղամիջոցներին», որոնք, ըստ մասնագետների, խորհուրդ չի տրվում: Քրիստոֆերը տեղի բնակիչներին հորդորել է դիմել բժշկի, եթե ախտանշաններ ունենան:
Հիվանդներից մեկը՝ Պացիենս Կատուսիմեն, կիսվել է իր փորձով՝ նշելով, որ չնայած կաթվածի զգացմանը, նրա մարմինը շարունակում էր դողալ։
«Դա շատ անհանգստացնող էր: Ինձ տեղափոխեցին հիվանդանոց բուժվելու, և փառք Աստծո, հիմա լավ եմ», - պատմել է նա:

Загадочная болезнь, вызывающая у людей неконтролируемую дрожь, распространяется по Уганде 12/16/2024 15:50 | Интересно знать
В Уганде фиксируется распространение загадочной болезни, вызывающей у людей неконтролируемую дрожь, передает «Газета.Ru» со ссылкой на Daily Mail. По информации местных властей, заболевание затронуло около 300 человек, в основном женщин и девочек.
Симптомы болезни, зарегистрированной в районе Бундибугио, включают лихорадку и сильную дрожь, что затрудняет передвижение больных. Доктор Кийита Кристофер, окружной санитарный врач, сообщил, что за пределами указанного района случаев заболевания не зафиксировано. Сообщается, что образцы вируса были направлены в министерство здравоохранения для дальнейшего анализа.
Врач также отметил, что все больные успешно выздоравливают после курса антибиотиков. Тем не менее, многие пациенты обращаются «к растительным средствам», что, по словам специалистов, не рекомендуется. Кристофер призвал местных жителей обращаться к медикам в случае проявления симптомов.
Одна из пациенток, Пейшенс Катусииме, поделилась своим опытом, отметив, что, несмотря на ощущение паралича, ее тело продолжало трястись.
«Это было очень тревожно. Меня отвезли в больницу на лечение, и, слава богу, сейчас я в порядке», — рассказала она.