Փաշինյանի հայտարարությունից հետո վարույթ է նախաձեռնվել Հովիկ Աղազարյանի կողմից ենթադրյալ պետական գաղտնիք պարունակող արտահոսքեր կազմակերպելու վերաբերյալ 12/16/2024 16:48 | Քրեական խրոնիկոն
Հովիկ Աղազարյանի կողմից՝ ենթադրաբար պետական գաղտնիք պարունակող արտահոսքեր կազմակերպելու վերաբերյալ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ ՀԿԿ-ից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնել են, որ դատախազությունից ստացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 427-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (Պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություն հրապարակելն այն անձի կողմից, որը դրա հետ ծանոթանալու իրավունք ուներ, եթե բացակայում են սույն օրենսգրքի 418-րդ հոդվածով (պետական դավաճանությունը) նախատեսված հանցանքի հատկանիշները )։
Հիշեցնենք, որ Հովիկ Աղազարյանը դեկտեմբերի 2-ին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանի «խնդրանքը» մերժելու եւ պատգամավորական մանդատը վայր չդնելու մասին, ինչից հետո՝ դեկտեմբերի 3-ին, ՔՊ վարչության որոշեց Հովիկ Աղազարյանին հեռացնել կուսակցությունից։ Որպես Աղազարյանի հեռացման պատճառ նշվում է պետական և կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումները։ Ընդ որում, այդ «արտահոսքերի» մասին իշխանություններն իմացել են այն բանից հետո, երբ ՀԿԿ-ում քննվող՝ ԱԺ-ում Արգիշտի Քյարամյանի և Աղազարյանի միջադեպի վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում առգրավվել է Հովիկ Աղազարյանի հեռախոսը։ Այլ խոսքով՝ քննիչը ծանոթացել էր հեռախոսի բովանդակությանն ու նախաքննական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները հասանել էին դարձել Նիկոլ Փաշինյանին ու ՔՊ-ին։
ԱԺ ամբիոնից Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե այդ տեղեկություններն իրեն տրամադրել է օպերատիվ մարմինը։ «Այդ հեռախոսը քրեական գործի շրջանակներում հայտնվել է անկախ մարմնի մոտ և անկախ մարմինը համապատասխան թույլտվություններն ունենալով՝ բոլորովին ուրիշ գործով հանձնարարական է տվել մեկ այլ մարմնի, որն այդքան էլ անկախ չի։ Եւ այդ ոչ այնքան անկախ մարմինը հանձնարարականը կատարելու ընթացքում բախվել է տեղեկությունների, որոնք իրենց մեջ պարունակել են պետական անվտանգությանը վերաբերող սպառնալիքներ, այդ թվում՝ հակահետախուզական սպառնալիքներ։ Բնականաբար, այդ մարմինը պարտավոր էր իր գործառույթների շրջանակում կատարել աշխատանք, այդ թվում՝ հեռախոսի տիրոջ հետ, միաժամանակ, պարտավոր էր զեկուցել իր վերադասին՝ վարչապետին»,- հայտարարել էր Փաշինյանը։
Մինչդեռ, ինչպես պարզվել է, դատախազությունն ու նախաքննական մարմինը տեղյակ չեն եղել օպերատիվ տվյալներից, քանի որ, ինչպես «Փաստինֆո»-ին դեկտեմբերի 9-ին հայտնել էին դատախազությունից՝ Հովիկ Աղազարյանի կողմից պետական գաղտնիք պարունակող արտահոսքեր կազմակերպելու վերաբերյալ հրապարակումն է ուղարկվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու։

После заявления Пашиняна начато уголовное производство об организации Агазаряном утечки информации, содержащей гостайну 12/16/2024   17:35  |  Криминальная хроника
Уголовное производство инициировано относительно организации депутатом НС РА Овиком Агазаряном предполагаемой утечки конфиденциальной информации, содержащей государственную тайну. Как сообщили в ответ на запрос "ФактИнфо" в Антикоррупционном комитете(АКК) РА, на основании поступившего из прокуратуры заявления инициировано уголовное производство по признакам части 1 статьи 427(разглашение сведений, содержащих государственную тайну, лицом, которое имело право на ознакомление с ними, при отсутствии признаков преступления, предусмотренного статьей 418 (государственная измена) настоящего Кодекса).
Напомним, 2 декабря Овик Агазарян заявил об отказе премьер-министру Армении Николу Пашиняну в просьбе сложить депутатский мандат. После этого, 3 декабря, решением правления партии "Гражданский договор" Овик Агазарян был исключен из рядов политсилы. В качестве довода в пользу исключения Агазаряна из партии указываются утечка конфиденциальной информации государственного и партийного значения, а также грубые нарушения норм общественной морали. Причем об этой "утечке" власти узнали после изъятия телефона Овика Агазаряна, произведенного в рамках находящегося в ведении АКК уголовного производства об инциденте в НС между депутатом и тогдашним главой СК Аргишти Кярамяном. Иными словами, следователь ознакомился с содержимым телефона, и сведения, составляющие тайну предварительного следствия, стали доступны Николу Пашиняну и ГД.
Никол Пашинян с трибуны НС заявил, что эту информацию ему представил оперативный орган. "Этот телефон в рамках уголовного дела оказался у независимого органа, и независимый орган, имея соответствующие разрешения по совершенно другому делу, дал поручения другому органу, который не столь независим. И этот  не столь независимый орган при выполнении поручения столкнулся с информацией, которая представляет угрозу государственной безопасности, в том числе контрразведывательные угрозы. Естественно, этот орган в рамках функций был обязан провести работу, в том числе с владельцем телефона. В то же время он был обязан доложить своему вышестоящему начальству - премьер- министру", - заявил Пашинян.
Между тем, как выяснилось, прокуратура и орган предварительного следствия не знали об оперативных данных, поскольку, как сообщили "ФактИнфо" 9 декабря в прокуратуре, публикация об организации Овиком Агазаряном утечки информации, содержащей государственную тайну, была направлена в Антикоррупционный комитет РА для разрешения вопроса об инициировании производства.
09:10 12/12/2024  |  Лента новостейДепутат Акоп Асланян исключен из рядов из правящей фракции “Гражданский договор”
17:02 11/12/2024  |  Лента новостейАкоп Асланян будет исключен из рядов парламентской фракции "Гражданский договор" - Арсен Торосян
12:49 11/12/2024  |  ПолитикаАкоп Асланян приостанавливает сотрудничество с ГД из-за событий вокруг Овика Агазаряна - Factor.am