ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Իտալիա պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները 12/12/2024   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Իտալիա պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Իտալիայի ԶՈՒ ԳՇ միջազգային համագործակցության վարչության պետ, գնդապետ Մատտիա Զուզզիի գլխավորությամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են 2024 թվականին համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, և պլանավորվել են հաջորդ տարվա անելիքները։
Կողմերն իրենց գոհունակությունն են հայտնել համագործակցության ընթացքի վերաբերյալ, որը վերջին տարիներին ընդլայնվում է՝ ընդգրկելով նորանոր ոլորտներ։
Լևոն Այվազյանը գործընկերներին ներկայացրել է բանակի կերպափոխման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը։
Կարծիքներ են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հարցերի շուրջ։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ստորագրվել է Հայաստան-Իտալիա պաշտպանական համագործակցության 2025 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի շարք միջոցառումներ փորձի փոխանակման, տարբեր ուղղություններով պատրաստության, ռազմական կրթության և այլ ոլորտներում։
12:09 12/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՏավուշի մարզի Բերքաբեր և Կիրանց գյուղերի հարակից տարածքում կիրականացվեն պայթեցման աշխատանքներ. ՊՆ
22:45 10/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍտորագրվել է Հայաստան-Ֆրանսիա պաշտպանական համագործակցության 2025թ․ ծրագիրը․ ՊՆ
22:01 04/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊապիկյանը եւ Նիկոս Դենդիասը քննարկել են պաշտպանության բնագավառում Հայաստան-Հունաստան համագործակցության հարցեր

Армения и Италия подписали программу оборонного сотрудничества на 2025 год 12/12/2024   14:41  |  Лента новостей
В административном комплексе министерства обороны РА 12 декабря состоялись очередные оборонные консультации между Арменией и Италией во главе с начальником управления оборонной политики и международного сотрудничества МО РА Левоном Айвазяном и начальником управления международного сотрудничества Генштаба Вооруженных сил Италии полковником Маттиа Зуцци. Об этом сообщает пресс-служба МО.
В ходе консультаций обсуждалась проделанная работа в направлении сотрудничества в 2024 году, а также запланированы мероприятия на следующий год.
Стороны выразили удовлетворение ходом сотрудничества, которое в последние годы расширяется, охватывая новые направления.
Левон Айвазян представил коллегам ход проводимых работ по трансформации армии.
Состоялся также обмен мнениями по ряду региональных и международных вопросов.
По итогам консультаций была подписана программа оборонного сотрудничества между Арменией и Италией на 2025 год, которая включает ряд мероприятий по обмену опытом, подготовке в различных направлениях, военное образование и другие сферы.
16:22 11/12/2024  |  Лента новостейПремьер Армении заявил о важности расширения двусторонних связей с Италией
16:46 26/11/2024  |  Лента новостейАлен Симонян поблагодарил посла Альфонсо Ди Ризо за личный вклад в углубление армяно-итальянских отношений