Իրանի հետախուզությունը երեք ամիս շարունակ զգուշացրել է Ասադին սպառնալիքների մասին, որոնք անտեսվել են. Ալի Խամենեի 12/11/2024   15:30  |  Միջազգային լրահոս
Իրանական հետախուզությունը երեք ամիս շարունակ զգուշացրել է Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի կառավարությանը սպառնացող վտանգների մասին, սակայն ամեն ինչ անտեսվել է։ Այդ մասին ժողովրդին ուղղված իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին։
«Սրանից մի քանի ամիս առաջ, մեր հետախուզությունը նախազգուշական հաղորդագրություններ է փոխանցել սիրիական իշխանություններին։ Չգիտեմ՝ դրանք հաստատապես հասել են բարձրաստիճան պաշտոնյաների, թե ոչ, սակայն մեր հետախույզներն ասել են, որ Շահրիվար, Մեհր, Աբան (իրանական օրացույցի երեք ամիսը, ժամանակահատվածը համապատասխանում է օգոստոսի 23-ից նոյեմբերի 21-ը` նշում է ТАСС-ը) ընթացքում անընդհատ հաղորդագրություններ են փոխանցել»,- մեջբերում է Խամենեին SNN հեռուստաալիքը։
13:25 11/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինան օգնել է սիրիական ընդդիմությանը. The Washington Post
23:08 10/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՍիրիական ընդդիմությունը մահապատժի է ենթարկել Ասադի ազգականին․ ԶԼՄ-ներ
21:49 10/12/2024  |  ՔաղաքականՍիրիայում գրանցած հաղթանակը կարող է դառնալ հենց Թուրքիայի ճակատագրական պարտության սկիզբը. Թուրքիան կարող է մասնատվել. Կիվիրյան (Տեսանյութ)
19:39 10/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը հայտարարել է ցանկացած երկրի զենք վաճառելու պատրաստակամության մասին
18:54 10/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԱնհապաղ դադարեցնել միջուկային էսկալացիան․ Գերմանիան, Ֆրանսիան և Բրիտանիան հանդես են եկել միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Իրանին ուղղված կոչով

Иранская разведка предупреждала Дамаск об угрозах на протяжении трех месяцев – Хаменеи 12/11/2024 16:44 | Международные новости
Иранская разведка на протяжении трех месяцев предупреждала правительство экс-президента Сирии Башара Асада об угрозах, но все было проигнорировано. Об этом, как передает ТАСС со ссылкой на телеканал SNN, заявил верховный лидер Ирана Али Хаменеи во время своего обращения к народу.
"Наша разведка за несколько месяцев до этого (имеется в виду падение правительства Асада - прим. ТАСС) передавала сирийским властям сообщения с предупреждениями. Я не знаю, дошли ли они точно до высокопоставленных лиц или нет. Но наши разведчики говорили, что в шахривар, мехр, абан (три месяца иранского календаря, период соответствует 23 августа - 21 ноября - прим. ТАСС) постоянно передавали сообщения", - приводит слова Хаменеи телеканал SNN.