Գյումրու նախկին քաղաքապետի որդին՝ Խաչատուր Բալասանյանը, կշարունակի մնալ կալանավորված․ կալանքի ժամկետը երկարացվել է 12/11/2024 15:01 | Դատական ռեպորտաժներ
Գյումրու նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի որդին՝ Խաչատուր Բալասանյանը, կշարունակի մնալ կալանավորված։ Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Խաչատուր Բալասանյանի կալանքի ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացնելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է Հակակոռուպցիոն դատարանից։
Նշենք, որ նախաքննական մարմնի վարկածով` Սամվել Բալասանյանը և նրան փոխկապակցված անձինք օրենքի խախտմամբ սեփականաշնորհել են «Սև բերդ» պատմամշակութային ամրոցի հարակից հողերը: ՔԿ-ում քննվող կոռուպցիոն գործի շրջանակներում Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ձերբակալվել է Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի կրտսեր որդին՝ Խաչատուր Բալասանյանը։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել, դատարանն ի սկզբանե մերժել էր նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը՝ կիրառելով համակցված խափանման միջոց` գրավ և տնային կալանք, սակայն հետագայում Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելով կալանքը։ Գործով ձերբակալվածների թվում են եղել նաև Գյումրիի ներկայիս քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Ջանոյանը և Սամվել Բալասանյանի պաշտոնավարման ժամանակ փողքաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցրած Ռուբեն Սանոսյանը։ Քրեական վարույթի շրջանակներում այս պահին հինգ մեղադրյալ կա։
Սամվել Բալասանյանի նկատմամբ հետապնդում է իրականացվում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և խոշոր չափի փողերի լվացման հատկանիշներով։

Суд в Армении оставил под стражей сына экс-мэра Гюмри 12/11/2024 16:02 | Судебный репортаж
Хачатур Баласанян, сын бывшего мэра Гюмри Самвела Баласаняна, останется под стражей. Антикоррупционный суд Армении удовлетворил ходатайство следователя о продлении срока содержания Хачатура Баласаняна под стражей еще на два месяца. Об этом "ФактИнфо" сообщили в Антикоррупционном суде.
По версии следствия, Самвел Баласанян и аффилированные с ним лица с нарушением закона приватизировали земельные участки, прилегающие к историко-культурному сооружению "Сев Берд"("Черная крепость") в Гюмри. В рамках расследуемого в СК уголовного дела о коррупции в ереванском аэропорту “Звартноц” был задержан Хачатур Баласанян, младший сын экс-мэра Гюмри Самвела Баласаняна.
Ему было предъявлено обвинение. Сначала суд отклонил ходатайство следователя о заключении его под стражу, комбинированно применив к нему меру пресечения в виде домашнего ареста и залога. Однако впоследствии Апелляционный суд отменил решение суда первой инстанции и применил к нему меру пресечения в виде заключения под стражу. Среди задержанных были также заместитель градоначальника Гюмри Сурен Джаноян и Рубен Саносян, занимавший пост вице-мэра при Самвеле Баласаняне. Обвиняемыми в рамках уголовного производства на данный момент проходят 5 человек.
Уголовное преследование в отношении Самвела Баласаняна осуществляется по признакам злоупотребления должностными полномочиями и отмывания денежных средств в крупном размере.