«Օրեշնիկ» հրթիռային համակարգում արձակող սարքն ամբողջությամբ բելառուսական է լինելու. Լուկաշենկո 12/10/2024   14:45  |  Միջազգային լրահոս
Լուկաշենկոն ասել է, որ ռուսական «Օրեշնիկ» հրթիռային համակարգում արձակող սարքն ամբողջությամբ բելառուսական է լինելու։  Այն արտադրված է լինելու  Մինսկի անիվ տրակտորային գործարանի կողմից։
«Իհարկե, մենք ինքներս մեզ համար կարտադրենք գործարկիչը: Դե ռուսները մեզ անվճար հրթիռ են մատակարարելու։ Հաջորդ տարվա երկրորդ կիսամյակում կլինեն։ Սպասում ենք։ Մենք կտեսնենք, թե ինչ կստացվի դրանից»,- ասել է Բելառուսի նախագահը։
14:38 10/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԲելառուսում տեղակայված են միջուկային մարտագլխիկներ. Լուկաշենկո

В "Орешнике" вся пусковая установка белорусская, заявил Лукашенко 12/10/2024 15:11 | Международные новости
В российском ракетном комплексе "Орешник" вся пусковая установка белорусская. Об этом заявил президент Беларуси Александр Лукашенко,
"В "Орешнике" вся пусковая установка белорусская. Кроме ракеты", - сказал президент Беларуси, отвечая на вопросы работников предприятия "Пожснаб" в Борисове. Слова Лукашенко приводит агентство БЕЛТА.
Лукашенко отметил, что "локализация высочайшая".
"Я ему (президенту России – Прим. ред.) сказал: "Мы не ставим вопрос о ракете. Если надо, будем вместе делать, у нас компетенций достаточно в этом плане, будем помогать, как по атомной станции. А пусковую установку мы произведем - МЗКТ делает. И более серьезные вещи делает. Поэтому вот давайте вместе двигаться"", - рассказал Лукашенко.