ԿԸՀ-ն հաստատել է նախաձեռնության ներկայացրած ստորագրությունների վավերականությունը 12/10/2024   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 10-ի նիստում հաստատել է «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» քաղաքացիական նախաձեռնության ներկայացրած օրենսդրությամբ պահանջվող քանակի ստորագրությունների վավերականությունը։
Նշենք, որ ԿԸՀ-ն օգտագործել է տեխնիկածրագրային միջոցներ, իրականացրել է ստորագրությունների վավերականության ստուգում՝ այդ թվում ստորագրած ձևաթերթիկների տվյալները համադրելով պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների տիրապետման ներքո գտնվող հասանելի տեղեկությունների հետ։ Գործընթացին հետևել են նախաձեռնության ներկայացուցիչները։ Վավեր ստորագրությունները կազմել է 52351։
«Հանրաքվեի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն, նվազագույնը 50 հազար վավեր ստորագրություն է պահանջվում, որպեսզի նախաձեռնող խումբը հնարավորություն ունենա օրենքի նախագիծ ներկայացնելու խորհրդարանին։

ЦИК подтвердила подлинность подписей в поддержку инициативы о начале процесса вступления Армении в ЕС 12/10/2024   18:02  |  Лента новостей
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении подтвердила подлинность подписей, представленных гражданской инициативой “О начале процесса присоединения Республики Армения к Европейскому союзу”.
Как сообщила пресс-служба ЦИК, Комиссия использовала технические и программные средства, проверила подлинность подписей, в том числе сравнивала данные подписанных бланков с имеющейся информацией, имеющейся в распоряжении государственных органов и органов местного самоуправления. За процессом следили представители инициативы. Число действительных подписей составило 52351.
Согласно конституционному закону РА"О референдуме", для того, чтобы инициативная группа имела возможность внести законопроект в парламент, требуется не менее 50 тыс. действительных подписей.
13:43 29/11/2024  |  ПолитикаАрарат Мирзоян представил в МИД Финляндии основные приоритеты внешней политики Армении