Դատավոր Գառնիկ Ստեփանյանի նկատմամբ հայտարարվեց նկատողություն 12/09/2024   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Գառնիկ Ստեփանյանի նկատմամբ հայտարարվեց նկատողություն։ ԲԴԽ-ն բավարարեց դատավոր Ստեփանյանին կարգապահակապ պատասխանատվության ենթարկելու մասին ՀՀ ԱՆ միջնորդությունը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդման հիման վրա։ Ըստ միջնորդության՝ Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանում առանձնապես ծանր հանցագործության փաստի հիմքով դատավճիռը դատավորը հրապարակել է 2023թ․ հունիսի 6-ին, սակայն կողմերին ուղարկել՝ 1 տարի, 3 ամիս և 25 օր անց։ Դատավորի ներկայացուցիչը, սակայն, ուշադրություն էր հրավիրել այն հանգամանքին, որ դատավորները ծանրաբեռնված են աշխատում։
«Դատավորին չենք օգնում, որ բեռնաթափվի, բայց մեղադրում ենք դատավորին՝ դատական ակտը ուշ տրամադրելու համար։ Արդյո՞ք Ձեզ չի հուզում, որ դատավորները պարբերաբար ԲԴԽ-ում կանգնում են՝ դատական ակտն ուշ տրամադրելու համար, հետևաբար՝ խնդիրը համակարգային է, որը լուծելու փոխարեն՝ ասում ենք՝ չէ, դատավորն ուշ է տվել ակտը, ուշ է արդարադատություն իրականացրել։ Ոչ, այդպես չի լինում, համակարգերն այդպես չեն կարող աշխատել»,- ասել էր Սերգեյ Մարաբյանը՝ ընդգծելով, որ դատական ակտն ուշ դրամադրելու համար չկա որևէ շարժառիթ, որը կկրեր կամայական բնույթ, այդպիսին չկա, դատավորը դա արել է, որովհետև օբյեկտիվորեն չէր կարող շուտ տրամադրել։
16:52 26/11/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Նարեկ Բադալյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է՝ 41 քրեական գործերով դատական ակտն ուշացումով կողմերին տրամադրելու համար․ հաղորդումը ներկայացրել է Դատական դեպարտամենտի ղեկավարը
13:13 26/11/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՊետությունը ցանկանում է դատավորին պատասխանատվության ենթարկել՝ երեք անգամ ավել աշխատելու համար, բայց պարտադրում է՝ չհրաժարվել արդարադատության իրականացումից․ դատավոր
18:56 18/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորներ են նշանակվել
19:06 11/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳառնիկ Ստեփանյանի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ՝ Վարդապետյանի հաղորդման հիման վրա
18:58 11/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Նարեկ Բադալյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել՝ Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի հաղորդման հիման վրա
16:47 08/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահական նստավայրում տեղի է ունեցել դատավորների երդման արարողություն
11:23 30/10/2024  |  ՄեկնաբանությունԱմենաբարձր վարկանիշ ունեցող երկու դատավորներն այս պահի դրությամբ՝ Արման Հովհաննիսյանը և Դավիթ Բալայանն են
16:50 28/10/2024  |  Դատական ռեպորտաժներ«Ինչու ենք ստեղծել Վերաքննիչ, Վճռաբեկ դատարաններ, անմիջապես դիմեն ԲԴԽ՝ «բեկանելու» դատական ակտը»․դատավորի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել չբողոքարկված և օրինական ուժի մեջ մտած ակտի համար
21:04 22/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Հարությունյանի գործով նոր գանգատ կներկայացվի ՄԻԵԴ
18:09 21/10/2024  |  ՄեկնաբանությունԴատավորի փոփոխություն դեպքում հնարավորություն կստեղծվի շարունակել գործի քննությունը, կներդրվի սանկցիայի նոր տեսակ․փոխնախարարն ԱԺ հանձնաժողովին ներկայացրել է փոփոխությունների փաթեթը

Судье Гарнику Степаняну объявили выговор 12/09/2024   12:16  |  Судебный репортаж
Судье Апелляционного уголовного суда Армении Гарнику Степаняну объявили выговор. Высший судебный совет(ВСС) Армении удовлетворил ходатайство министерства юстиции РА о привлечении судьи Степаняна к дисциплинарной ответственности.
Дисциплинарное производство в отношении судьи было инициировано на основании заявления Генеральной прокуратуры РА. Согласно ходатайству, в суде общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей судья огласил приговор по делу об особо тяжком преступлении 6 июня 2023 года, однако сторонам отправил его спустя год, 3 месяца и 25 дней. Представитель судьи, однако, привлек внимание к перегруженности судей.
“Судьям не помогают в плане снижения нагрузки, но их обвиняют в запаздывании с предоставлением судебных актов. Разве Вас не волнует тот факт, что судьи регулярно предстают перед ВСС за запоздалое предоставление судебных актов? Следовательно, проблема носит систематический характер. И вместо того, чтобы его решать, вы заявляете, что судья поздно выдал акт, запаздывает с осуществлением правосудия.Нет, так не бывает, система так не может функционировать”, - заявил Сергей Марабян, указав на отсутствие какого-либо мотивов в запаздывании с предоставлением судебного акта, которые бы носили произвольный характер; таких нет, судья так поступил, потому что объективно не мог предоставить его раньше.
14:06 08/11/2024  |  Лента новостейСудья по делу Сержа Саргсяна после решения о прекращении его полномочий обратится в ЕСПЧ
11:46 30/10/2024  |  Лента новостейСтали известны имена судей ереванского суда с самым высоким рейтингом по версии HelpCourt
12:54 28/10/2024  |  Лента новостейМинюст Армении требует привлечь судью к ответственности на основании заявления Кярамяна
17:31 09/10/2024  |  Лента новостейДепутат Арпи Давоян подала заявление против судьи, начато дисциплинарное производство