Սիրիայում ժամանակավոր անցումային կառավարություն է ձևավորված, հայ համայնքն անորոշ վիճակում է. Գաբրիելյան 12/09/2024   11:54  |  Միջազգային լրահոս
Սիրիայում ոչինչ հստակ չէ, հայ համայնքը շարունակում է անորոշության ու սպասողական վիճակի մեջ մնալ։ Ձևավորված է անցումային կառավարություն` նախկին վարչապետ Ռիադ Ալհիջաբի գլխավորությամբ, ով անցել էր ընդդիմադիր ուժերի կողմը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց Սիրիայի խորհրդարանի պատգամավոր Մարիա Գաբրիելյանը։
Նրա տեղեկացմամբ` արդեն փոխվել է երկրի դրոշը, կա նաեւ օրհներգի նոր տարբերակ:
Երկրում, նաեւ Հալեպում, որտեղ արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ ընդդիմադիր ուժերը իշխանություն են սահմանել, տոնական մթմոլորտ է։ Անգամ այն անձինք, որոնք առաջ փառաբանում էին իշխանությանը, այսօր տոնում են ու իշխանափոխությունը իրողություն համարում:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք` Բաշար Ասադը գտնվում է Մոսկվայում, որտեղ ՌԴ-ն նրան ապաստան է տրամադրել:
21:53 08/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաշար Ասադն ընտանիքի հետ ժամանել է Մոսկվա
13:23 08/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՀայտնի է դարձել ավիավթարում Ասադի հնարավոր զոհվելու մասին
11:33 08/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴամասկոսն ընկավ, սա Հայաստանի համար նոր ու վտանգավոր մարտահրավեր է. Վարդան Ոսկանյան

“Армянская община по-прежнему пребывает в состоянии неопределенности”: Габриелян рассказала об обстановке в Сирии 12/09/2024   12:34  |  Международные новости
В Сирии пока ничего не прояснилось, армянская община по-прежнему пребывает в состоянии неопределенности и ожидания. Сформировано переходное правительство. Об этом "ФактИнфо" сообщила депутат сирийского парламента Мария Габриелян.
По ее словам, уже сменили флаг страны, есть также новая версия гимна.
В стране, в том числе в Алеппо, где уже неделю у власти находятся оппозиционные силы,  царит праздничная атмосфера. Даже те люди, которые раньше прославляли власть, сегодня празднуют и считают смену власти свершившимся фактом.