«Արտյոմ Կանևսկոյը» դեռ արգելանքի տակ է, բայց մեղադրանք առայժմ չի ներկայացվել 12/09/2024 16:07 | Քրեական խրոնիկոն
Քրեական հեղինակություն համարող Արտյոմ Հարությունովը՝ «Արտյոմ Կանևսկոյը», դեռևս շարունակում է մնալ արգելանքի տակ, սակայն մեղադրանք եւս նրան դեռ չի ներկայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք, որ ոստիկանները դեկտեմբերի 6-ին բերման են ենթարկել քրեական հեղինակությանը՝ Արտյոմ Հարությունովին, նույն ինքը՝ «Արտյոմ Կանևսկոյին» և նրան ուղեկցող անձանց։ ՔԿ-ից դեկտեմբերի 7-ին հայտնել էին, որ երեք անձ է ներկայացվել ՔԿ համապատասխան բաժին։
Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ խմբի կազմում խուլիգանության համար։ Որոշում է կայացվել խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով նշված երեք անձանց ձերբակալելու վերաբերյալ։
Ինչպես պարզվեց՝ նրանք դեռևս արգելանքի տակ են, սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը դեռևս մեղադրանք չի ներկայացրել։ Այս դեպքում՝ 72 ժամը լրանալու պայմաններում նրանք ազատ կարձակվեն։
Ի դեպ, օրեր առաջ էլ՝ դեկտեմբերի 2-ին՝ նույն սցենարով ձերբակալվել, ապա՝ ազատ արձակվել «Օրենքով գող» «Շահումյանցի Ժիրոն»՝ Ժիրայր Բրուտյանը, և նրան ուղեկցող անձինք։ Վերջիններս ձերբակալվել և նախաքննական մարմին էին ներկայացվել՝ խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում և ձերբակալվել՝ նշված արարքն առերևույթ կատարելու հիմնավոր կասկածի հիմքով, սակայն ձերբակալման ժամկետի ավարտից հետո ազատ են արձակվել՝ այդպես էլ չստանալով մեղադրյալի կարգավիճակ։

Криминальный авторитет “Артем Каневской” находится под арестом, но ему пока не предъявлено обвинения 12/09/2024 16:29 | Криминальная хроника
Криминальный авторитет Артем Арутюнян, известный как “Артем Каневской”, все еще остается под арестом, однако и ему пока не предъявлено обвинения. Об этом "ФактИнфо" сообщили в Следственном комитете(СК) Армении.
Напомним, 6 декабря полицейские подвергли приводу криминального авторитета Артема Арутюняна( Артем Каневской) и сопровождавших его лиц. 7 декабря в Следкоме сообщили, что трое лиц доставлены в соответствующий отдел СК.
Инициировано уголовное производство по пункту 1 части 2 статьи 297 УК РА(хулиганство, совершенное группой лиц). Принято решение о задержании упомянутых трех лиц по непосредственно возникшему обоснованному подозрению в хулиганстве.
Как выяснилось, они все еще под арестом, однако орган, осуществляющий производство, пока не предъявил обвинения. В этом случае по истечении 72 часов они будут освобождены.
Кстати, несколько дней назад, 2 декабря, по тому же сценарию были задержаны, а затем отпущены на свободу “вор в законе” Жирайр Брутян(“Жиро Шаумянсий”) и сопровождавшие его лица.
Их задержали и доставили в следственный орган в рамках уголовного производства о хулиганстве, совершенном группой лиц. Они были задержаны на основании обоснованного подозрения в совершении упомянутого деяния, однако по истечении срока задержания они были освобождены, так и не получив статуса обвиняемого.