Շնորհակալությունն եմ հայտնում ԵԽԽՎ-ին՝ Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ գերիների հայրենադարձման հրամայականի հարցը եւս ուշադրության կենտրոնում պահելու համար. Սիմոնյան 12/09/2024 13:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Ալեն Սիմոնյանի ելույթը ԵԽԽՎ իրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստի բացման արարողությանը․
Ուրախ եմ ողջունել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստի մասնակիցներին Երեւանում:
Այս տարի մենք նշում ենք Եվրոպայի խորհրդի 75-ամյակը եւ, մինչ օրս, կազմակերպությունը շարունակում է հանդես գալ որպես մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ իրավունքի գերակայության առաջմղման բացառիկ կառույց՝ իր ազդեցությունն ունենալով 700 միլիոն մարդկանց կյանքերի վրա:
Հայաստանի եվրոպական ուղղվածությունը բնական ընտրության արդյունք է. այն բխում է մեր պետության ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգից, քանզի իր անցյալով եւ ներկայով Հայաստանը եվրոպական քաղաքակրթության անբաժանելի մաս է կազմում՝ հիմնված ընդհանուր արժեհամակարգի եւ ուրույն պատմամշակութային ժառանգության վրա:
Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է հանդիսանում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման նպատակով՝ մեր երկրում ընթացող բարեփոխումների իրականացման գործում: Մեր համատեղ ջանքերի արդյունքները տեսանելի են եւ անշրջելի:
Երկրում ընթացող բարեփոխումները նաեւ անվտանգության հենարան են մեզ համար եւ ուղիղ փոխկապակցված են տարածաշրջանում խաղաղության հասնելուն միտված մեր քայլերին: Ինքնիշխան, կայուն եւ ժողովրդավար պետության զարգացման, մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների նկատմամբ հարգանքի միջոցով է հնարավոր հասնել հարատեւ խաղաղության:
Այսօր մենք բոլորս լուրջ մարտահրավերների ենք առերեսվում աշխարհի ամենատարբեր անկյուններում: Խոսելով մեր տարածաշրջանի մասին՝ պետք է ասեմ, որ Հայաստանի առջեւ ծառացած են թե՛ անվտանգային, թե՛ հումանիտար ծանր խնդիրներ: Ցավոք, Ռեյկյավիկի գագաթնաժողովից հետո մենք եւս մեկ անգամ ականատես եղանք ուժի չկիրառման սկզբունքի, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների:
Բարձր ենք գնահատում Եվրոպայի խորհրդի մարմինների հասցեական արձագանքներն ու գործողությունները՝ ուղղված Հայաստանում հաստատված Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների կարիքներին: Կարեւոր է Լեռնային Ղարաբաղի՝ բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների միջազգային պաշտպանությունը, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիոն համակարգի ներքո: Օգտվելով առիթից՝ նաեւ մեր շնորհակալությունն եմ հայտնում ԵԽԽՎ-ին՝ Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ գերիների հայրենադարձման հրամայականի հարցը եւս ուշադրության կենտրոնում պահելու համար:
Ի հեճուկս առկա մարտահրավերներին՝ Հայաստանն ակտիվ ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում կայուն եւ տեւական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում, մենք վավերացրել ենք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երբեւէ գոյություն ունեցած առաջին միջազգային իրավական փաստաթուղթը` դա սահմանազատմամբ զբաղվող երկու հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգն է: Սահմանազատման գործընթացի հիմքում 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրն է, ինչը նշանակում է, որ մեր սահմաններն այդ փաստաթղթով սահմանված, Խորհրդային Միության ժամանակ հաստատված սահմաններն են, որոնցով էլ երկու երկրներն անկախացել են:
Որպես խաղաղության օրակարգի կարեւոր բաղադրիչ՝ Հայաստանը նախաձեռնել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը խաղաղության հարատեւման մեր ճանապարհային քարտեզն է՝ միտված տարածաշրջանային հաղորդակցությունների արդյունավետ ապաշրջափակմանը եւ կայուն տնտեսական զարգացման ապահովմանը՝ հիմնվելով երկրների իրավասության, ինքնիշխանության եւ օրենսդրության, փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքների վրա:
Ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրների մեր բոլոր գործընկերներին, որոնք հետեւողականորեն օժանդակում են մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության:

Симонян поблагодарил ПАСЕ за внимание к вопросу репатриации удерживаемых в Азербайджане до сих пор армянских пленных 12/09/2024   15:33  |  Лента новостей
В Армении 9 декабря стартовало заседание Комиссии по правовым вопросам и правам человека Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), в рамках которого в Ереван прибыла также генеральный секретарь ПАСЕ Деспина Хацивасилиу-Цовилис.
На церемонии открытия заседания выступил председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян. Речь спикера НС РА приводит пресс-служба парламента. Публикуем ее ниже:
"Рад приветствовать в Ереване участников заседания Комиссии ПАСЕ по правовым вопросам и правам человека. В этом году мы отмечаем 75-летие Совета Европы (СЕ), и до сих пор организация продолжает действовать как исключительная структура по продвижению прав человека, демократии и верховенства права, влияя на жизнь 700 миллионов человек.
Европейская ориентация Армении – итог естественного выбора: она исходит из повестки демократических реформ нашего государства, поскольку Армения со своим прошлым и настоящим является неотъемлемой частью европейской цивилизации, основанной на общей системе ценностей и уникальном историко-культурном наследии.
СЕ – важный партнер Армении в укреплении демократии, прав человека и верховенства закона при проведении реформ в нашей стране. Итоги наших совместных усилий очевидны и необратимы.
Текущие реформы в стране также являются для нас опорой безопасности и прямо взаимосвязаны с нашими шагами по достижению мира в регионе. Путем развития суверенного, стабильного и демократического государства, уважения прав человека и основополагающих  принципов международного права можно достичь долгосрочного мира.
Сегодня все мы сталкиваемся с серьезными вызовами в самых различных уголках мира. Говоря о нашем регионе, должен сказать, что Армения сталкивается как с проблемами безопасности, так и со сложными гуманитарными вопросами. К сожалению, после саммита в Рейкьявике мы вновь стали свидетелями грубых нарушений принципа неприменения силы, прав человека.
Высоко ценим адресную реакцию и действия органов СЕ, направленные на нужды обосновавшихся в РА беженцев из Нагорного Карабаха. Важна международная защита насильственно перемещенного населения НК, в том числе под эгидой конвенционной системы СЕ. Пользуясь случаем, выражаю нашу благодарность ПАСЕ также за внимание к вопросу императивности репатриации удерживаемых в Азербайджане до сегодняшнего дня армянских пленных.
Армения, несмотря на существующие вызовы, прилагает активные усилия для установления стабильного и прочного мира в регионе. В контексте урегулирования отношений с Азербайджаном мы ратифицировали первый когда-либо существовавший между РА и Азербайджаном международный правовой документ – регламент о совместной деятельности двух комиссий по демаркации. В основе процесса демаркации - Алма-Атинская декларация 1991 года, это означает, что наши границы, определенные этим документом, - границы, установленные во времена Советского Союза, которыми обе страны стали независимыми.
В качестве важного компонента мирной повестки Армения инициировала проект “Перекресток мира”, который является нашей дорожной картой по упрочению мира, направленной на эффективное разблокирование региональных коммуникаций и обеспечение устойчивого экономического развития, опирающейся на принципы юрисдикции, суверенитета, законодательства, взаимности и равенства стран.
Хотелось бы выразить признательность всем нашим партнерам из государств-членов СЕ, последовательно поддерживающих установление мира в нашем регионе – во имя защиты прав человека.
Желаю вам плодотворной работы и приятных дней в гостеприимной Армении.
10:17 12/09/2024  |  Лента новостейДелегация НС Армении отправится в Страсбург для участия в осенней сессии ПАСЕ