Սիրիայի նոր կառավարիչները հանդիպել են քրիստոնյա ու հայ համայնքների ներկայացուցիչների հետ, տվել անվտանգային երաշխիքներ 12/09/2024 18:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Սիրիայի կառավարման նոր պատասխանատուները հանդիպում են ունեցել Սիրիայի քրիստոնյա և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին փոխանցեց Հալեպում հրապարակվող հայկական «Գանձասար» պարբերականի խմբագիր Զարմիկ Պողիկյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ հանդիպումը լավ, դրական մթնոլորտում է ընթացել, նոր կառավարիչների ներկայացուցիչներն ասել են, որ աստիճանաբար պետք է վերագործարկվեն համագործակցության մեխանիզմները, վստահեցրել, որ հարգում են քրիստոնյաների կրոնական առանձնահատկությունները։
Քրիստոնյա և հայ առաջնորդներն ավելացրել են , որ պատրաստ են համագործակցել հանուն Սիրկայի բարելավման, հանուն Սիրիայի ապագայի։ «Տակավին ժամանակ է պետք, որպեսզի մարդիկ հասկանան,թե ինչպես է կառավարությունը գործելու և գործադիր մարմինը պետք է ճշտվի, որպեսզի պետական մարմիններն ամբողջությամբ գործեն և կայնքն ավելի կառավարելի դառնա, բայց, այս պահի դրությամբ, ապահով ենք, զինյալ ներկայություն չկա, մարդիկ փողոցներում հանգիստ շրջում են, հիմա հայ համայնքի համար կարևորը ապահովության երաշխիքն է»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ ավելացնելով, որ Սիրկայի հայ համայնքը տարիների փորձառություն ունի երկրի տարբեր իշխանությունների հետ գործելու։
«Տևական ներկայություն ունենք Սիրիայում, համայնքն ունի փորձառություն, ձեռք- ձեռքի տալով, տարբեր իշխանությունների հետ հանուն Սիրիայի պետության պահպանման աշխատելու, մեզ համար կարևոր է, որ պահպանված լինեն համայնքի իրավունքներն ու ապահովությունը, հարգեն հայերի կրոնական ու ազգային մշակութային առանձնահատկությունները», - ասաց Զարմիկ Պողիկյանը։
Ինչ վերաբերում է կենցաղային խնդիրներին, ապա Պողիկյանն ասաց, որ էլեկտրաէներգիան դեռեւս մատակարարվում է գրաֆիկով՝ օրը մի քանի ժամով, ցուրտ է, ունեն ջեռուցման խնդիր, բայց նաեւ աստիճանաբար ակտիվություն է նկատվում, մարդիկ իրենց խանութներն ու գրասենյակները սկսում են բացել։

Новая администрация Сирии встретилась с представителями армянской общины, они дали гарантии безопасности 12/10/2024   09:39  |  Лента новостей
Новая администрация Сирии встретилась с представителями армянской и других христианских общин. Об этом "ФактИнфо" сообщила редактор издающегося в Алеппо армянского издания "Гандзасар" Зармик Погикян.
По ее словам, встреча прошла в доброжелательной, позитивной атмосфере, представители новой администрации заявили о планах постепенного запуска механизмов сотрудничества, заверили в уважении к религиозным особенностям христиан.
Представители армянской и других христианских общин заявили о готовности к сотрудничеству во имя процветания и светлого будущего Сирии. “Нужно время для формирования исполнительной власти и полного функционирования государственных органов, что позволит вернуть жизнь в привычное русло, но на данный момент мы в безопасности, вооруженного присутствия нет. Люди спокойно прогуливаются по улицам. Сейчас самое важное для армянской общины – это гарантии безопасности”, - заявила собеседница агентства. Она добавила, что армянская община Сирии обладает многолетним опытом сотрудничества с разными властями страны на благо Сирии и сохранения ее государственности.
“Для нас важны сохранение прав общины и ее безопасность, уважение к особенностям религии и национальной культуры армян”, - сказала Зармик Погикян.
Что касается бытовых вопросов, то Погикян сообщила, что электричество пока подается по графику, на несколько часов в день. Она также указала на проблемы с отоплением на фоне наступивших холодов. При этом она заявила, что уже заметна активность: люди вновь открывают свои магазины и офисы.
18:00 09/12/2024  |  Международные новостиВласти Австрии приостанавливают предоставление убежища сирийцам - СМИ
15:25 09/12/2024  |  Международные новостиВ Кремле заявили об очень высоком конфликтном потенциале в мире
14:22 09/12/2024  |  Лента новостейФлаг Сирии сняли со здания посольства САР в Армении
13:48 09/12/2024  |  Международные новостиВ официальном графике Путина нет встречи с Асадом, заявили Кремле
12:34 09/12/2024  |  Международные новости“Армянская община по-прежнему пребывает в состоянии неопределенности”: Габриелян рассказала об обстановке в Сирии