Միտում չեմ տեսնում, որ Երևանը պատրաստվում է ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացված հայցերից հրաժարվել․ Կիրակոսյան 12/09/2024 13:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Միտում չեմ տեսնում, որ Երևանը պատրաստվում է միջազգային դատական ատյաններում հետ կանչել Բաքվի դեմ հայցերը. բոլոր ընթացակարգերը շարունակվում են։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա չմեկնաբանեց Փաշինյանի հայտարարություններն այն մասին, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման դեպքում կողմերը կարող են փոխադարձաբար հրաժարվել հայցերից։
«Չեմ կարող մեկնաբանել վարչապետի ասածը, կարծում եմ՝ ճիշտ կլինի այդ հարցով ԱԳՆ-ին դիմել»,- ասաց Կիրակոսյանը՝ հրաժարվելով մեկնաբանել այդ հարցով իր և Փաշինյանի միջև վիճաբանության մասին լուրերը։ Կիրակոսյանը նշեց՝ չի ցանկանում դիրքորոշում հայտնել, ճիշտ է՝ զերծ մնալ մեկնաբանությունից, հիմա նման հարց չկա դրված, աշխատում են, շարունակում են հայցերը, գործերի քննությունը, գործընթացները՝ գործերի քննության համար, այս պահին որոշում չկա։

Киракосян не видит тенденции, указывающей на возможный отзыв Ереваном исков против Баку 12/09/2024   14:41  |  Лента новостей
Представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян заявил, что он не видит тенденции, указывающей на то, что Ереван собирается отзывать иски, поданные против Баку в международные судебные инстанции. Он отметил, что все процедуры продолжаются.
Он не стал комментировать заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о возможности взаимного отзыва исков в случае подписания мирного договора.
“Я не могу комментировать заявление премьера. Полагаю, было бы правильно обратиться по этому вопросу в МИД”, - сказал Киракосян в беседе с журналистами.
Киракосян также воздержался от комментария по поводу разногласий между ним и Пашиняном по этому вопросу. Он указал, что работа над исками продолжается.
Киракосян отметил, что есть иски и в Гаагском суде, и ЕСПЧ, а также идет арбитражный процесс.
14:38 06/12/2024  |  ПолитикаТактика "притвориться мертвым" не сработает: Мамиджанян обвинил власти Армении в отсутствии "красных линий" в переговорах с Баку
09:14 06/12/2024  |  ПолитикаЕреван и Баку согласовали Преамбулу и 15 из 17 статей преамбулы и проекта мирного соглашения – Мирзоян
15:02 02/12/2024  |  ПолитикаОппозиционные депутаты подали в суд на кабмин и МИД Армении
12:38 29/11/2024  |  ПолитикаМгер Григорян побеседовал с первым вице-премьером Азербайджана на полях мероприятия СНГ в Москве