Հովիկ Աղազարյանի՝ պետական գաղտնիք պարունակող արտահոսքեր կազմակերպելու վերաբերյալ հրապարակումն ուղարկվել է ՀԿԿ 12/09/2024 18:31 | Քրեական խրոնիկոն
Հովիկ Աղազարյանի կողմից պետական գաղտնիք պարունակող արտահոսքեր կազմակերպելու վերաբերյալ հրապարակումն ուղարկվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի՝ դեկտեմբերի 6-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ Հովիկ Աղազարյանը դեկտեմբերի 2-ին հայտարարել է, թե մերժում է Նիկոլ Փաշինյանի խնդրանքը և վայր չի դնի պատգամավորական մանդատը, ինչից հետո՝ դեկտեմբերի 3-ին, ՔՊ վարչության որոշմամբ՝ Հովիկ Աղազարյանին հեռացրել են կուսակցությունից։ Որպես Աղազարյանի հեռացման պատճառ նշվում է պետական և կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումները։ Ընդ որում, այդ «արտահոսքերի» մասին իշխանություններն իմացել են այն բանից հետո, երբ ՀԿԿ-ում քննվող՝ ԱԺ-ում Արգիշտի Քյարամյանի և Աղազարյանի միջադեպի վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում առգրավվել է Հովիկ Աղազարյանի հեռախոսը։
Աղազարյանի փաստաբանը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել։
Մեկ այլ հանգամանք ևս. Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, թե ՔՊ-ում կան մարդիկ, որոնք ևս կասկածվում են արտահոսք կազմակերպելու համար՝ ծածկանուններով, կեղծանուններով պետական գաղտնիքի արտահոսք են տալիս։

Публикация об организации депутатом Агазаряном утечки конфиденциальной информации направлена в АКК 12/10/2024   10:32  |  Криминальная хроника
Публикация об организации депутатом Национального Собрания Армении Овиком Агазаряном утечки информации, содержащей государственную тайну, направлена в Антикоррупционный комитет РА для разрешения вопроса об инициировании производства. Об этом в ответ на письменный запрос "ФактИнфо" от 6 декабря сообщили в Генпрокуратуре РА.
Напомним, 2 декабря Овик Агазарян заявил об отказе премьеру РА Николу Пашиняну в просьбе сложить депутатский мандат. После этого, 3 декабря,  решением правления партии "Гражданский договор" Овик Агазарян был исключен из рядов политсилы. В качестве довода в пользу исключения Агазаряна из партии указываются утечка конфиденциальной информации государственного и партийного значения, а также грубые нарушения норм общественной морали. Причем об этой “утечке” власти узнали после изъятия телефона Овика Агазаряна, произведенного в рамках находящегося в ведении АКК уголовного производства об инциденте в НС между депутатом и тогдашним главой СК Аргишти Кярамяном.
Адвокат Агазаряна заявил о намерении подать заявление о преступлении. Еще одно обстоятельство: спикер НС Армении Ален Симонян заявил, что в рядах ГД есть люди, которых также подозревают в организации утечки.