Թուրքիայում անվտանգության խորհրդի նիստ են արել. անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններին 12/06/2024   13:22  |  Քաղաքական
Թուրքիան միշտ վճռականորեն աջակցել է Սիրիայի տարածքային ամբողջականության ու միասնության պաշտպանությանը և պատրաստ է անհրաժեշտ ներդրումն ունենալ այս գործընթացում։ Այս մասին ասված է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ երեկ կայացած անվտանգության խորհրդի նիստից հետո հրապարակված հայտարարության մեջ՝ հայտնում է «Անադոլուն»։
Դրանում նշվում է, թե Թուրքիան թույլ չի  տա ահաբեկչական կազմակերպություններին օգտվել անկայունությունից և սպառնալիք ստեղծեն Թուրքիայի համար։
Դրանում, ասվում է նաև, որ անհրաժեշտ է, որ «Սիրիայի ռեժիմը հաշտվի» սեփական ժողովրդի և օրինական ընդդիմության հետ. «Թուրքիան վճռականորեն աջակցում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և միասնության պաշտպանությանը և պատրաստ է ներդրում ունենալ, որպեսզի անկայունությունից օգտվել փորձող ահաբեկչական կազմակերպությունները չեզոքացվեն»։
ԱԽ նիստում անդրադարձ է եղել նաև Ուկրաինայում պատերազմին ու կարևորվել անհապաղ դինադադարը։
Խոսվել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների մասին։
«Թուրքիան ակնկալում և ցանկանում է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններում դրական զարգացումները հանգեցնեն խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, որը կբավարարի տարածաշրջանի բոլոր կողմերի շահերը»,-ասվում է Թուրքիայի ԱԽ նիստն ամփոփող հայտարարության մեջ։
23:16 05/12/2024  |  ՔաղաքականԻրականում 2020 թ. սկսած Թուրքիան «խաղաղության օրակարգի» տակ պատրաստում է մի քանի տասնյակ հազար ահաբեկիչների.Վարուժան Գեղամյան
15:13 04/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլում 46 մարդ թունավորվել է կեղծ ալկոհոլից. նրանցից 17-ը մահացել են
19:48 03/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՎրաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները քննարկել են տարածաշրջանային համագործակցությունը
23:37 02/12/2024  |  Միջազգային լրահոսՍիրիայում գրոհայիններին կառավարում էին Թուրքիայի հետ սահմանի մոտ գտնվող շտաբներից. աղբյուր
21:58 01/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԵկատերինբուրգում ադրբեջանական համայնքի ղեկավարը մեղադրվում է լրտեսության մեջ. բաց մի թողեք հետաքրքիր լուրերը` մեր հարեւանների վերաբերյալ (տեսանյութ)
18:48 01/12/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում տարրական դպրոցի աշակերտներին տեղափոխող ավտոբուսը վթարի է ենթարկվել․ երեխաներ են տուժել
19:19 29/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱվարտվել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի համատեղ զորավարժությունները
19:07 29/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանի ելույթի ժամանակ արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել
15:54 26/11/2024  |  ՔաղաքականԿայունությունը Կովկասում ձեռք կբերվի խաղաղության համաձայնագրի միջոցով, որը կստորագրեն Ադրբեջանը և Հայաստանը. Թուրքիայի ՊՆ

Совбез Турции надеется на скорейшее заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном 12/06/2024 13:46 | Политика
В Турции заявили, что Анкара надеется на скорейшее заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает агентство “Анадолу”, говорится в заявлении по итогам заседания Совета национальной безопасности Турции, прошедшего под председательством президента Реджепа Тайипа Эрдогана
“Турция ожидает и желает, чтобы положительные сдвиги в переговорах между Азербайджаном и Арменией привели к заключению мирного договора, который отвечает интересам всех сторон в регионе”, - говорится в заявлении.
Накануне министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая накануне на 31-м заседании СМИД ОБСЕ, заявил, что Армении и Азербайджану удалось добиться некоторых успехов в направлении подписания мирного соглашения, отметив, что стороны уже согласовали 15 из 17 статей преамбулы и проекта соглашения, и при наличии достаточной политической воли его можно быстро финализировать и подписать. Мирзоян подчеркнул, что Армения постоянно подтверждает свою готовность подписать соглашение и закрыть страницу вражды в Южном Кавказе.Ереван и Баку согласовали Преамбулу и 15 из 17 статей преамбулы и проекта мирного соглашения – Мирзоян.В своем выступлении глава МИД Армении также заявил, что полная нормализация отношений между Арменией и Турцией, особенно установление дипломатических отношений и открытие границ, может стать еще одним важным вкладом в мир и стабильность в регионе.Полная нормализация отношений между Арменией и Турцией может стать важным вкладом в мир и стабильность в регион - Мирзоян