Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության հարցեր 12/04/2024 21:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 4-ին Մալթայում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոճորիշվիլիի հետ: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները վերահաստատել են այս տարվա հունվարին երկու երկրների միջև հռչակված ռազմավարական գործընկերությամբ սահմանված ուղղություններով համատեղ ակտիվ աշխատանքի պատրաստակամությունը՝ միտված երկու հարևան երկրների ժողովուրդների բարեկեցության և տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը:
Արարատ Միրզոյանը և Մակա Բոճորիշվիլին մտքեր են փոխանակել ԵՄ-ի հետ փոխգործակցության հարցերի շուրջ։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի մշակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային հարցերի։ Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումները և ընդգծել Հայաստանի կողմից արտահայտված պատրաստակամությունը՝ ավարտին հասցնել երկկողմ պայմանագրի համաձայնեցման և առանց արհեստական ձգձգումների ստորագրման աշխատանքները։

Главы МИД Армении и Грузии обсудили сотрудничество с ЕС и региональные вопросы 12/05/2024 09:22 | Политика
В рамках встречи Совета министров ОБСЕ на Мальте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 декабря встретился с министром иностранных дел Грузии Макой Бочоришвили.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, собеседники подтвердили готовность к активной совместной работе в рамках провозглашенного в январе этого года стратегического партнерства, направленного на обеспечение благополучия народов двух соседних стран и стабильности в регионе.
Арарат Мирзоян и Мака Бочоришвили обсудили вопросы сотрудничества с Европейским Союзом.
Мирзоян рассказал о предпринимаемых шагах по разработке новой повестки партнерства между Арменией и ЕС.
Министры иностранных дел Армении и Грузии также обсудили региональные вопросы. Арарат Мирзоян представил последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и подчеркнул готовность Армении завершить согласование двустороннего соглашения и подписать его без искусственных задержек.