ՀԱՊԿ-ում մեր մասնակցությունը սառեցնելու հետ Ղարաբաղի հարցն առնչություն չունի. Փաշինյան 12/04/2024   17:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր դիրքորոշումը հստակ է, ՀՀ-ի նկատմամբ 2021-22 թթ-ին եղել են տարածքային ոտնձգություններ։ Երբ մենք տեսել ենք, որ նման զարգացումներ կան՝ մենք դա քննարկել ենք մեր գործընկերների հետ, մեր դաշնակիցների հետ։ Մեր դաշնակիցներից ստացել ենք պատասխան, թե ի՞նչ եք ասում, նման բան տեղի ունենալ չի կարող, որովհետև ՀՀ սահմանները մեզ համար կարմիր գիծ են, և սա բոլորը գիտեն։
Ոչ ոք չի կարող նման ոտնձգություն անել։ Այս մասին ԱԺ -կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Խուտինի հայտարարությանը, թե ՀԱՊԿ-ը Լեռնային Ղարաբաղում գործողությունների իրավասություն չուներ։
«Երբ ոտնձգությունը տեղի են ունեցել՝ մենք ասել ենք, որ այն կարմիր գիծը, որ դուք ասում էիք՝ այդ կարմիր գիծը հատված է։ Մեզ ասել են, որ ոնցոր թե՝ սահմանը դելիմիտացված չի։
Էդտեղ էլ մենք ասել ենք՝ բա էդ դեպքում որտեղո՞վ է անցնում այն կարմիր գիծը, որ ասում էիք, ասեք, որ կարողնանք մեր հարաբերությունները հասկանալ ՀԱՊԿ հետ։ Ասել ենք, ցույց տվեք ՀՀ-ում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին, ցույց չեն տվել։ Եթե ՀԱՊԿ-ը չի կարող ցույց տալ այդ պատասխանատվության գոտին, ուրեմն ՀԱՊԿ-ը՝ որպես կազմակերպություն գոյություն չունի»,-ասանա ընդգծելով, որ սա է պատճառը, որ ինքը 2022 թ-ի աշնանը չի ստորագրել ՀԱՊԿ-ի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստատթուղթը։
«Այստեղ Ղարաբաղի հետ կապված հարցն ընդհանրապես կապ չունի։ Մենք ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունները սառեցնելու համատեքստում Ղարաբաղի թեման ընդհանրապես չենք շոշափել։ Ինչ վերաբերում է փաստաթղթերին՝ ասել ենք, որ սառեցնում ենք ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում մեր աշխատանքները, ինչը նշանակում է, որ մենք չենք մասնակցում ոչ մի փաստաթղթի քննարկման, ոչ էլ վերաբերմունք ենք արտահայտում, մենք պարզապես վետո չենք դնում ոչ մի փաստաթղթի վրա, քանի որ մենք մեզ ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք համարում, իրենք ինչ ուզում են, թող որոշեն։ Մենք իրենց գործերի արանքը չենք մտնում»։
13:30 04/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Հայաստանի զինաթափման քարոզ է տանում. Արթուր Խաչատրյան (տեսանյութ)
18:08 03/12/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավորները հրաժարվում են քննել Առուշ Առուշանյանի խափանման միջոցի հարցը. բողոքն ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ ներկայացվել է, բայց դատավորներն ինքնաբացարկ են հայտնում
13:34 03/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀամոզված եմ, որ հենց մենք ենք այն Կառավարությունը, այն խորհրդարանը, որը հնարավորություն է ունենալու ասելու՝ ահա երաշխավորեցինք ՀՀ պետականության գոյությունն առաջիկա հարյուրամյակի ընթացքում. վարչապետ
12:26 03/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը չնայեց Աղազարյանի դեմքին
12:18 03/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՂարաբաղն ին՞չ է․ որևէ մեկը կարող է հղի լինել 9 ամիս, դրանից հետո ինչ որ բան պետք է տեղի ունենա․ Արցախն Ադրբեջանին հանձնած Փաշինյանի հերթական հայտարարությունը
08:38 03/12/2024  |  ՄամուլՆիկոլի խոփը Հովիկի քարին է դեմ առել․ «Հրապարակ»
08:36 03/12/2024  |  ՄամուլՄեքենաների շարասյուներով և թիկնապահներով պտտվողներ չեն լինի․ ՆԳՆ-ն գործընթաց է մեկնարկել. «Ժողովուրդ»
08:33 03/12/2024  |  ՄամուլՔննչականում, հերթ չտալով, Փաշինյանի հրահանգներն են կատարում․«Հրապարակ»
08:27 03/12/2024  |  ՄամուլՓաշինյանը նոր դրամաներ է պատրաստում․ «Հրապարակ»
08:18 03/12/2024  |  ՄամուլՓաշինյանը հրահանգել է թիմին՝ ոչ մի արտերկիր, միայն թանգարաններ․«Հրապարակ»

“Карабах тут ни при чём”: Пашинян прокомментировал недавнее заявление Путина о ситуации между Арменией и ОДКБ 12/04/2024 18:04 | Политика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал недавнее заявление президента РФ Владимира Путина о сегодняшенй ситуации между Арменией и ОДКБ.Путин прокомментировал сегодняшнюю ситуацию между Арменией и ОДКБ Пашинян отметил, что слова Путина отражают ситуацию внутри ОДКБ в целом.
Премьер РА напомнил, что в 2021 и 2022 гг. Армения подверглась агрессии.
“И в первую очередь мы обсуждали этот вопрос с нашими союзниками. И наши союзники нам заявляли, что такого быть не может и что границы Республики Армения для них являются красными линиями и что все об этом знают и не могут прибегать к подобного рода поползновениям. Когда имело место посягательство, мы сказали, что та самая красная линия, о которой вы говорили, пересечена. После чего они заявили, что граница вроде бы не делимитирована. Мы тогда спросили, где тогда проходят эта красная линия? Покажите нам эту красную линию, чтобы мы прояснили свои отношения с ОДКБ. Мы попросили показать зону ответственности ОДКБ в Республике Армения. Вот вам карандаш, вот вам карта. Покажите, где она проходит. Они нам не стали показывать, после чего я свою реакцию публично выразил, заявив, что если в Армении у ОДКБ нет зоны ответственности, она не может показать эту линию, то фактически ОДКБ как организации не существует", – заявил Пашинян в ходе правительственного часа впарламенте в среду.
По словам премьера, именно по этой причине осенью 2022 года на саммите в Ереване он отказался подписывать итоговый документ ОДКБ.
Пашинян подчеркнул, что здесь ситуация с Карабахом вообще ни при чем. Как отметил Пашинян, в плане заморозки участия Армении в работе ОДКБ тема Нагорного Карабаха вообще не затрагивалась.
"Что касается документов, то мы говорили, что мы замораживаем свое участие в работе ОДКБ. Это означает, что мы не участвуем ни в разработке документа, ни в обсуждениях. Мы не выступаем с предложением, не высказываем отношения относительно предложения, мы просто не применяем вето в отношении документов, так как мы, по сути, считаем себя уже вне ОДКБ. Пусть они решают, что хотят. Мы не вмешиваемся в их дела и не применяем вето", – сказал Пашинян.
По словам Пашиняна, разница в публичных взаимных высказываниях относительно этих событий делает возвращение Армении в ОДКБ все более трудным, а то и невозможным. “Я думаю, что здесь мы, по сути, прошли точку невозврата", - отметил Пашинян.