Արարատ Միրզոյանը Հաագայում հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի անդամ պետությունների ասամբլեայի նախագահ Պայվի Կաուկորանտայի հետ 12/03/2024   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Հաագայում հանդիպում է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանի անդամ պետությունների ասամբլեայի նախագահ Պայվի Կաուկորանտայի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են ՄՔԴ գործունեության արդյունավետության ապահովման ուղղությամբ անդամ պետությունների համագործակցության հարցեր։ Ընդգծվել է, որ ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի, ժամանակահատվածում ամուր հանձնառությունը միջազգային իրավունքի նորմերի պահպանմանն ու իրավունքի գերակայության ապահովմանը և հետևաբար նաև Դատարանի գործունեությանն առավել, քան կարևոր է։
Համապատասխանաբար, անդրադարձ է կատարվել ՄՔԴ հետ Հայաստանի փոխգործակցության առաջնահերթություններին։
Արարատ Միրզոյանը և Պայվի Կաուկորանտան մտքեր են փոխանակել կայուն խաղաղության ապահովման ուղղությամբ միջազգային արդարադատության մեխանիզմների հնարավոր դերակատարմանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային զարգացումներին։
15:18 03/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ու Ռայնետ Քլևերը քննարկել են Հայաստան-Նիդեռլանդներ համագործակցության զարգացման հնարավորությունները
22:09 02/12/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք կապահովենք, որ արդարադատությունը չլինի միայն մի քանիսի արտոնությունը, այլ բոլորի իրավունքը. Միրզոյանի ելույթը՝ ՄՔԴ 23-րդ նստաշրջանին

Глава МИД Армении встретился в Гааге с председателем Ассамблеи государств-участников МУС 12/03/2024   15:40  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 2 декабря встретился в Гааге с Пяйви Каукоронтой, председателем Ассамблеи государств-участников Международного уголовного суда (МУС).
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, собеседники обсудили вопросы сотрудничества государств-участников в обеспечении эффективности деятельности Международного уголовного суда.
Было подчеркнуто, что в нынешний сложный период, полный вызовов, прочная приверженность соблюдению норм международного права, обеспечению верховенства закона, а следовательно, и поддержке деятельности Суда, является как никогда важной.
Соответственно, были затронуты приоритеты сотрудничества Армении с МУС.
Арарат Мирзоян и Пяйви Каукоранта обменялись мнениями о возможной роли механизмов международного правосудия в обеспечении устойчивого мира.
На встрече также обсуждались региональные события.
09:16 03/12/2024  |  Лента новостейМирзоян заявил о готовности Армении к активной роли в качестве полноправного члена Римского статута
11:11 02/12/2024  |  Лента новостейГлава МИД Армении впервые примет участие в сессии Ассамблеи государств-участников МУС в Гааге