Երրորդ փորձից Աթաբեկյանն ընտրվեց ԲԴԽ նախագահ 12/02/2024   18:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 17-ին հրաժարականի դիմումներ են ներկայացրել ՀԿԿ նախագահ Սասուն խաչատրյանը, ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, ՆԳՆ նախարար Վահե Ղազարյանը, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, իսկ նոյեմբերի 18-ին ՝ առավոտյան հայտնի դարձավ, որ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել նաև ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը։ Թե ինչու է Սահմանադրության ուժով՝ իշխանության երրորդ ճյուղ համարվող, դատական համակարգի անկախությունը երաշխավորող մարմնի ղեկավարը հրաժարական տվել՝ կառավարության անդամների, օրինակ, Գնել Սանոսյանի հրաժարականին զուգահեռ՝ հարցի մի կողմն է։
Անդրեասյանի հրաժարականից հետո ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները պետք է կատարեր տարիքով ավագը՝ Արմեն Դանիելյանը, սակայն ինչպես պարզվեց՝ վերջինս դիմում է ներկայացրել՝ հրաժարվելով տարիքով ավագության սկզբունքով ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարելուց։ Ըստ այդմ, որոշվել է, որ ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես պետք է կատարեր ԲԴԽ հաջորդ տարիքով անդամը՝ Կարեն Թումանյանը, ապա՝ 10-օրյա ժամկետում ԲԴԽ-ն մեկ այլ նիստ պետք է անցկացներ և ընտրեր նախագահ։ Եթե այդ ընթացքում նոր նախագահ չի ընտրվում,ապա ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները շարունակում է կատարել ավագության սկզբունքով ԲԴԽ անդամը, այս դեպքում՝ Կարեն Թումանյանը, ինչը փաստացի տեղի ունեցավ։
Նշենք, որ Կարեն Անդրեասյանի՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրանում էր առաջիկա ամիսների ընթացքում, ըստ այդմ, իշխանություններն իրենց աչքի տակ արդեն ունեն ԲԴԽ նոր նախագահի թեկնածուի, որն ըստ օրենքի՝ պետք է լինի դատավոր-անդամ։
Մամուլում տևական ժամանակ տեղեկություն էր շրջանառվում, որ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում պետք է ընտրվեր Արթուր Աթաբեկյանը, սակայն երկու անգամ նա բավարար թվով ձայներ չէր ստացել և միայն այսօր՝ երրորդ փորձից՝ ընտրվեց ԲԴԽ նախագահ։

Артур Атабекян с третьей попытки избран главой ВСС Армении 12/03/2024 00:17 | Лента новостей
Как сообщила в понедельник служба по связям со СМИ и общественностью Судебной власти, Атабекян был избран 7 голосами по итогам выборов, назначенных в установленном законом порядке.
Напомним, 17 ноября стало известно о серии громких отставок. В частности, в отставку подали председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян, глава Следственного комитета Аргишти Кярамян, глава МВД Ваге Казарян, председатель комитета госдоходов Рустам Бадасян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян. Утром 18 ноября о своей отставке объявил также председатель ВСС Карен Андреасян. Почему представитель третьей ветви власти в силу Конституции, глава гарантирующего независимость судебной системы органа Карен Андреасян подал в отставку параллельно, например, с прошением Гнела Саносяна об уходе, - это одна сторона вопроса.
После отставки Андреасяна обязанности председателя ВСС должен был исполнять самый старший– Армен Даниелян. Однако, как выяснилось, последний подал заявление, отказавшись от исполнения обязанностей председателя ВСС по принципу старшинства. Исходя из этого, было решено, что исполнение обязанностей главы Высшего судебного совета временно будет возложено на следующего по возрасту члена ВСС Карена Туманяна. Затем ВСС в десятидневный срок должен был провести еще одно заседание и избрать председателя. Если за этот период не удается избрать председателя, то обязанности главы ВСС продолжает исполнять старший по возрасту член ВСС, в данном случае - это Карен Тумасян, что фактически и произошло.
Отметим, что срок полномочий Карена Андреасяна на посту председателя ВСС Армении истекал в ближайшие месяцы, соответственно, власти уже присмотрели нового кандидата на должность главы Высшего судебного совета, который в соответствии с законом должен быть судьей-членом.
В прессе муссировалась информация, что на пост председателя Высшего судебного, по всей вероятности, должен был быть избран Артур Атабекян, однако два ему не удалось получить достаточного количества голосов. И только в понедельник с третьей попытки он был избран председателем ВСС.