Երեւանի քաղաքապետարանը խոստանում է պատժել գործադուլի դիմած վարորդներին.կդիմեն իրավապահներին 12/03/2024   10:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քաղաքապետարանը հաստատում է` վարորդները գործադուլ են անում, իսկ իրենց ծրագրերի մասին նախապես չէին ծանուցել:
«Այսօր առավոտյան «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի մեծ թվով վարորդներ առանց որևէ նախնական ծանուցման հրաժարվել են դուրս գալ երթուղիներ՝ ըստ էության փաստի առաջ կանգնեցնելով առավոտյան աշխատանքի և այլ վայրեր շտապող տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների», - նշել է քաղաքապետարանի խոսնակը` ավելացնելով, թե
միասնական տոմսային համակարգի ներդրմանը զուգահեռ էականորեն կրճատվել է ստվերային շրջանառությունը, և այս գործընթացը շարունակական է լինելու։
«Չնայած վարորդների կողմից բարձրացված աշխատանքային բնույթի հարցերը պարբերաբար լուծում են ստացել, ինչպես նաև վարորդներին հայտնել են, որ ստվերային շրջանառության կրճատմանը զուգընթաց բարելավվելու են աշխատանքային պայմանները, այնուհանդերձ, ինչպես վերը նշվեց, մեծ թվով վարորդների կողմից հերթական անգամ առաջ են քաշվում անտրամաբանական պահանջներ, որոնք զուգորդվում են շանտաժի դրսևորումներով։
Ցանկանում ենք ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ վարորդների ամսվա ընթացքում 15 օրվա համար վարձատրությունն առանց հարկերի (մաքուր աշխատավարձ) կազմում է
• MAN - 401,500 ՀՀ դրամ,
• Zhong Tong – 309 500 ՀՀ դրամ,
• Gazel City - 219,500 ՀՀ դրամ:
Հարկ ենք համարում հատուկ շեշտել․ ՀՀ աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանվում է, որ քաղաքային հասարակական տրանսպորտի կազմակերպության աշխատակիցները, գործադուլ իրականացնելու մասին առնվազն 14 օր առաջ պարտավոր են ծանուցել այդ մասին և անգամ այդ դեպքում պարտավոր են գործադուլի ընթացքում ապահովել նվազագույն պայմաններ, որոնք անհրաժեշտ են հասարակության անհետաձգելի կարիքները բավարարելու համար։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ վերոնշյալ գործողություններին տրվելու է գնահատական աշխատանքային օրենսդրության շրջանակներում, ինչպես նաև դիմելու ենք պատկան մարմիններին՝ վերոնշյալ արարքներին պատշաճ քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով», - նշված է խոսնակի գրառման մեջ։
15:10 29/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԻտալիայում համընդհանուր գործադուլ է
15:14 09/09/2024  |  Միջազգային լրահոսԻտալիայում հասարակական տրանսպորտի աշխատողները գործադուլ են անում
14:51 24/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴատական դեպարտամենտը հաստատում է՝ Վարչական դատարանի աշխատակիցները գործադուլ են անում
12:57 24/06/2024  |  ՄեկնաբանությունՎարչական դատարանում գործադուլ է․ Գրիգորյան
10:51 21/05/2024  |  Քաղաքական«Հինգ իրավապաշտպանների» նախաձեռնությունը գործադուլին կմիանա մասնակի
20:43 17/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանները գործադուլ կանեն. Հայտարարություն
18:08 25/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում հայտնի կլինիկայի բժիշկները գործադուլ են հայտարարել
16:37 27/12/2023  |  Միջազգային լրահոսԷյֆելյան աշտարակը այցելուների համար փակել են. կրկին գործադուլ է
12:00 25/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԳՄՍ-ն փորձում է ճնշել գործադուլին մասնակցող դասախոսներին՝ աշխավարձից զրկելու սպառնալիքներով.ակտիվիստները պարզաբանումներ են պահանջում

Мэрия Еревана пригрозила бастующим водителям последствиями из-за транспортного коллапса 12/03/2024   10:44  |  Лента новостей
Сегодня утром многие водители ЗАО "Ереван автобус" без предварительного уведомления отказались выйти на маршруты, по сути, поставив перед фактом десятки тысяч граждан, спешащих на работу и в другие места. Об этом написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь мэра Айк Костанян.
"Он отметил, что параллельно с внедрением единой билетной системы существенно сократился "теневой" оборота, и этот процесс будет продолжаться.
По его словам, связанные с работой вопросы, которые поднимали водители, регулярно решались. Они были проинформированы о том, что условия труда улучшатся параллельно с сокращением "теневого" оборота.
Тем не менее, как указал, многие водители в очередной раз стали выдвигать нелогичные требования, приправленные проявлениями шантажа.
В столичной администрации напомнили, что чистая зарплата водителя с вычетом налогов за 15 дней в месяц составляет 401 500 драмов (автобусы MAN), 309 500 драмов (автобусы Zhong Tong) и 219 500 драмов (Gazel City).
Пресс-секретарь мэрии Еревана отметил, что трудовое законодательство Республики Армения предусматривает, что работники городской организации общественного транспорта обязаны не менее чем за 14 дней уведомить о начале забастовки и даже в течение нее они обязаны обеспечить минимальные условия, необходимые для удовлетворения насущных потребностей общества.
"Вышеуказанным действиям будет дана оценка в рамках трудового законодательства. Мы также обратимся к компетентным органам с целью дачи надлежащей уголовно-правовой оценки указанным действиям", - написал пресс-секретарь мэрии Еревана.