Նախկին գլխավոր դատախազի գործով հարցաքննվում են վկաները. ուղիղ միացում 11/29/2024   16:55  |  Դատական ռեպորտաժներ
Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Տիգրան Դավթյանի նախագահությամբ, ընթանում է ՀՀ ՔԿ նախկին նախագահ, ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի գործով դատական նիստը։ Գործը գտնվում է հիմնական դատալսումների՝ վկաների հարցաքննության փուլում։ Այսօրվա նիստում նախատեսված է Մանվել Ղարիբյանի հարցաքննությունը։
Հիշեցնենք, որ Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է 2021թ սեպտեմբերի 7-ին՝ առավոտյան։ Նախաքննական մարմինը մինչ այդ շուրջ 1.5 տարի քննություն էր իրականացրել՝ առանց Հովսեփյանին հարցաքննության հրավիրելու։ Նրան միանգամից մեղադրանք են առաջադրել և որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։ Ընդ որում՝ դատարանները բավարարել են քննիչի միջնորդությունները՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու կամ այն երկարացնելու մասին՝ ընդունելով հանդերձ, որ հիմքեր չկան կարծելու , որ նա կարող է թաքնվել քննությունից։ Քրեական գործը չի վերաբերում ի պաշտոնե կատարված առերեւույթ չարաշահումներին, նախաքննական մարմինը պնդում է, թե նախկին գզխավոր դատախազն օգտագործելով իր դիրքը, բիզնես գործունեություն է ծավալել, իբր, արտոնյալ պայմաններ ստեղծել իր մերձավորների համար։
Գործն ի սկզբանե գտնվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի վարույթում, ապա, օրենսդրական փոփոխություններով պայմանավորված՝ տեղափոխվել Հակակոռուպցիոն դատարան, այժմ գտնվում է դատավոր Տիգրան Դավթյանի վարույթում։ Գործով ի սկզբանե մեղադրանք էր առաջադրվել նաև Վրեժ Մարկոսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին, սակայն Մարկոսյանի դրվագը հետագայում առանձնացվել է: Վերջինս մահացել է։
11:12 17/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին առնչվող գործը քննած քննիչն ազատվել է պաշտոնից
18:11 16/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանը ենթարկվել է վիրահատության
17:13 15/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանն ազատության մեջ է, սակայն կշարունակվի գտնվել բժշկական կենտրոնում. փաստաբան

На слушаниях в суде по делу экс-генпрокурора Армении допрашивают свидетелей 11/29/2024   17:30  |  Судебный репортаж
В Антикоррупционном суде под председательством Тиграна Давтяна проходят слушания по делу бывшего генерального прокурора РА, экс-председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна. Дело находится на стадии основных слушаний - допроса свидетелей. На сегодняшнем заседании планируется допрос Манвела Гарибяна.
Напомним, Агван Овсепян был задержан утром 7 сентября 2021 года. Орган предварительного следствия до этого вел на протяжении почти 1.5 лет расследование без приглашения Овсепяна на допрос. Ему сразу же предъявили обвинение и избрали в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу. Причем суды удовлетворили ходатайства следователя об избрании меры пресечения в виде заключения под стражей или продлении срока ареста, признав при этом отсутствие оснований полагать, что он может скрыться от следствия. Уголовное дело не касается предполагаемых злоупотреблений, совершенных при исполнении должностных обязанностей. Орган предварительного следствия утверждает, что бывший генпрокурор с использованием своего положения вел предпринимательскую деятельность, якобы создал привилегированные условия для своих близких.
Дело изначально находилось в ведении судьи суда общей юрисдикции Еревана Мнацакана Мартиросяна. Затем в связи с законодательными изменениями оно было передано в Антикоррупционный суд, в настоящее оно находится в ведении судьи Тиграна Давтяна. Первоначально обвинение по этому делу было предъявлено также Врежу Маркосяну – по пункту 1 части 3 статьи 179 УК РА, с него была взята подписка о невыезде. Однако эпизод, связанный с Маркосяном, впоследствии был выделен в отдельное производство. Он скончался.