ԲԴԽ նախագահ կրկին չընտրվեց․ պարտականությունները կշարունակի կատարել Կարեն Թումանյանը 11/28/2024   14:32  |  Դատական ռեպորտաժներ
ԲԴԽ-ն այսօր կրկին չի ընտրել կառույցի նախագահ։ ԲԴԽ մամուլի ծառայությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեցին, որ այսօր, օրենքով սահմանված կարգով, տասնօրյա ժամկետում նշանակվել էր ԲԴԽ նախագահի ընտրությունը, որի ընթացքում որևէ թեկնածու չի հավաքել բավարար ձայների քանակ, և լիազորությունների իրականացման պարտականությունը ժամանակավորապես կշարունակի կատարել ԲԴԽ իրավաբան-գիտնական անդամ Կարեն Թումանյանը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 17-ին հրաժարականի դիմումներ են ներկայացրել ՀԿԿ նախագահ Սասուն խաչատրյանը, ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, ՆԳՆ նախարար Վահե Ղազարյանը, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը, իսկ նոյեմբերի 18-ին ՝ առավոտյան հայտնի դարձավ, որ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել նաև ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը։ Թե ինչու է Սահմանադրության ուժով՝ իշխանության երրորդ ճյուղ համարվող, դատական համակարգի անկախությունը երաշխավորող մարմնի ղեկավարը հրաժարական տվել՝ կառավարության անդամների, օրինակ, Գնել Սանոսյանի հրաժարականին զուգահեռ՝ հարցի մի կողմն է։
Անդրեասյանի հրաժարականից հետո ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները պետք է կատարեր տարիքով ավագը՝ Արմեն Դանիելյանը, սակայն ինչպես պարզվեց՝ վերջինս դիմում է ներկայացրել՝ հրաժարվելով տարիքով ավագության սկզբունքով ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարելուց։ Ըստ այդմ, որոշվել է, որ ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես պետք է կատարեր ԲԴԽ հաջորդ տարիքով անդամը՝ Կարեն Թումանյանը, ապա՝ 10-օրյա ժամկետում ԲԴԽ-ն մեկ այլ նիստ պետք է անցկացներ և ընտրեր նախագահ։ Եթե այդ ընթացքում նոր նախագահ չի ընտրվում,ապա ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները շարունակում է կատարել ավագության սկզբունքով ԲԴԽ անդամը, այս դեպքում՝ Կարեն Թումանյանը, ինչը փաստացի տեղի ունեցավ։
Նշենք, որ Կարեն Անդրեասյանի՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում նրա պաշտոնավարման ժամկետը լրանում էր առաջիկա ամիսների ընթացքում, ըստ այդմ, իշխանություններն իրենց աչքի տակ արդեն ունեն ԲԴԽ նոր նախագահի թեկնածուի, որն ըստ օրենքի՝ պետք է լինի դատավոր-անդամ։ Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնում, ըստ ամենայնի, պետք է ընտրվեր Արթուր Աթաբեկյանը, սակայն ԲԴԽ որևէ անդամ բավարար քվե չստացավ՝ ընտրվելու համար։
08:21 04/04/2023  |  ՄամուլՈ՞ւմ է ցանկանում ԲԴԽ նախագահը տեսնել ԲԴԽ անդամի թափուր տեղում. «Փաստ»
18:49 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահն ամսական 665 հազար հավելավճար կստանա
16:15 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահի կնոջը ծանուցագիր է ուղարկվել՝ հարցաքննության ներկայանալու համար
08:27 05/03/2021  |  ՄամուլՀիմա էլ որոշել են դատական համակարգը քանդել. ԲԴԽ նախագահի «ինադու»․ «Հրապարակ»
15:08 30/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահը չի մեկնաբանում՝ դատարանների նախագահների և ԲԴԽ անդամների՝ վարչապետի հետ հանդիպումը
17:32 08/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահ. Այսօր արդեն ունենք արհեստավարժ համակարգ
17:50 29/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռնվազն տարակուսելի կլիներ, եթե ԲԴԽ-ն հաստատեր անօրինական հանդիպման փաստը. «Փաստինֆո»-ն պնդում է իր տեղեկատվությունը
12:05 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձրագույն դատական խորհուրդն ընդունել է Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին

В Армении снова не смогли избрать главу ВСС: обязанности продолжит исполнять Карен Туманян 11/28/2024   15:15  |  Судебный репортаж
Высший судебный совет Армении сегодня снова не избрал председателя структуры. Как сообщили "ФактИнфо" в пресс-службе ВСС, сегодня в установленном законом порядке в десятидневный срок были назначены выборы главы ВСС, в ходе которого ни один из кандидатов не набрал достаточного количества голосов. Обязанности председателя ВСС временно продолжит исполнять юрист, ученый-член ВСС Карен Туманян.
Напомним, 17 ноября стало известно о серии громких отставок. В частности, в отставку подали председатель Антикоррупционного комитета Сасун Хачатрян, глава Следственного комитета Аргишти Кярамян, глава МВД Ваге Казарян, председатель комитета госдоходов Рустам Бадасян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, а также председатель ВСС Карен Андреасян. Почему представитель третьей ветви власти в силу Конституции, глава гарантирующего независимость судебной системы органа Карен Андреасян подал в отставку параллельно, например, с прошением Гнела Саносяна об уходе, - это одна сторона вопроса.
После отставки Андреасяна обязанности председателя ВСС должен был исполнять самый старший– Армен Даниелян. Однако, как выяснилось, последний подал заявление, отказавшись от исполнения обязанностей председателя ВСС по принципу старшинства. Исходя из этого, было решено, что исполнение обязанностей главы Высшего судебного совета временно будет возложено на следующего по возрасту члена ВСС Карена Туманяна. Затем ВСС в десятидневный срок должен был провести еще одно заседание и избрать председателя. Если за этот период не удается избрать председателя, то обязанности главы ВСС продолжает исполнять старший по возрасту член ВСС, в данном случае  - это Карен Тумасян, что фактически и произошло.
Отметим, что срок полномочий Карена Андреасяна на посту председателя ВСС Армении истекал в ближайшие месяцы, соответственно, власти уже присмотрели нового кандидата на должность главы Высшего судебного совета, который в соответствии с законом должен быть судьей-членом. Согласно муссируемым сведениям, на пост председателя Высшего судебного, по всей вероятности,  должен был быть избран Артур Атабекян, однако никто из членов ВСС не получил достаточного количества голосов.
13:07 27/11/2024  |  Лента новостейПравящая фракция Армении выдвинула кандидатуру Александра Сируняна на должность члена ВСС