Եթե Պուտինը գար Հայաստան՝ ՀՀ իշխանությունները արևմուտքի ճնշման տակ կհայտնվեր. Դրա համար էլ խնդրել են, որ ԵԱՏՄ նիստը ՌԴ-ում լինի. Խաչատրյան 11/27/2024 13:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարծում եմ, երկու կողմ կա, ովքեր չէին ցանկանա, որ ՀՀ-ում անցկացվեր ԵԱՏՄ խորհրդի նիստը։ Առաջինը Հայաստանն է։ Այս մասին ԱԺ-ում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը վավերացրել է Հռոմի ստատուտը և պարտավորված է կատարել այն, ինչ պարտավորված էր։
«Հիշեցնեմ, որ երբ Վլադիմիր Պուտինը գնաց Մոնղոլիա՝ Մոնղոլիան մեծ ճնշումների տակ հայտնվեց, հավանաբար ՀՀ իշխանությունները չէին ցանկանա նման ճնշման տակ հայտնվել։ Բայց չեմ էլ բացառում, որ դրա նախաձեռնությունը հյուսիսից է եկել, այսինքն, ասել են՝ դուք դա նախաձեռնել եք, դուք էլ տակից դուրս եկեք, որովհետև ամռանը, երբ վարչապետերն էին հավաքվել ԵԱՏՄ նիստին՝ կայացավ»։
Նա հիշեցրեց, որ Հռոմի ստատուտը վավերացնելիս ՔՊ-ականները պնդում էին, որ դա անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանի ռազմական հարցագործությունների համար կարողանան դատի տալ։ «Արդեն 1 տարի է անցել, ինչ ստատուտը վավերցվել է, բայց որևէ քայլ չկա, այսինքն, կրկին խաբել ու մոլորեցրել են ժողովրդին։ Ոչինչ էլ չշահեցինք, փոխարենը հեղինակության կա, որովհետև միակ երկիրն էս, որտեղ 2 անհամ ԵԱՏՄ նիստը չի կայանում, պարզ է , որ դա նշանակում է, որ վստահելի չես, իսկ Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը ԵԱՏՄ-ից ու ՌԴ-ից երբեք այսքան մեծ չի եղել, սա էլ այս իշխանությունների ապրիկար իշխանության վարած քաղաքականության հետևանքն է։ Սրանք սպանել են հայկական արդյունաբերությունը»,-ասաց Խաչատրյանը։

Депутат НС Армении назвал возможную причину переноса саммита ЕАЭС из Еревана в Петербург 11/27/2024   14:00  |  Политика
Депутат Национального Собрания РА от оппозиционной фракции "Армения" Артур Хачатрян считает, что есть две стороны, которые не желали проведения саммита ЕАЭС в Ереване. По его словам, одна из них – это Армения, поскольку Ереван ратифицировал Римский статус и обязан исполнять свои обязательства.
“Напомню, когда Владимир Путин поехал в Монголию, то эта страна оказалась под мощным давлением. По всей видимости, власти Армении не хотели попасть под давление. Но я не исключаю, что инициатива исходила с севера, при этом сказано было, мол, "раз вы ратифицировали, то вы и выпутывайтесь из сложившейся ситуации". Ведь летом заседание ЕАЭС с участием премьеров состоялось”, - отметил парламентарий в беседе с журналистами в среду.
Он напомнил, что представители ГД при ратификации Римского статуса утверждали, что он необходим для того, чтобы подать в суд на Азербайджан за военные преступления.
"Прошел год, как статут ратифицировали, но не предпринято ни одного шага, то есть снова обманули и ввели в заблуждение народ. Мы ничего от этого не выгадали...", - отметил Хачатрян.
Как сообщил ранее на брифинге помощник президента РФ Юрий Ушаков, заседание Высшего Евразийского экономического совета пройдет по просьбе председательствующей в ЕАЭС Армении на российской территории - в Санкт-Петербурге - 25 декабря.Саммит ЕАЭС по просьбе Армении пройдет 25 декабря в Санкт-Петербурге – помощник Путина Председателем саммита будет премьер-министр Армении Никол Пашинян
09:21 27/11/2024  |  ЭкономикаСаммит ЕАЭС по просьбе Армении пройдет 25 декабря в Санкт-Петербурге – помощник Путина
12:01 14/11/2024  |  ЭкономикаЕАЭС и ОАЭ договорились о расширении сотрудничества в сфере торговли и инвестиций
16:03 11/11/2024  |  ЭкономикаИндия выступает за активное продвижение торговых переговоров с ЕАЭС
13:01 06/11/2024  |  ЭкономикаРеализация проекта «Перекресток мира» может существенно изменить ситуацию во всем регионе - Барсегян
13:26 01/10/2024  |  ЭкономикаМишустин на заседании в Ереване предостерег страны ЕАЭС от введения цифровых решений из недружественных РФ стран