Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը կայցելի Ֆինլանդիա 11/27/2024 14:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենի հրավերով կայցելի Հելսինկի․ Միրզոյանը Հելսինկիում կգտնվի նոյեմբերի 28-29-ը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարարության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ արտգործնախարարները կանդրադառնան Հայաստան-Ֆինլանդիա երկկողմ հարաբերություններին, Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերություններին, ԵԱՀԿ-ում Ֆինլանդիայի առաջիկա նախագահությանը և տարածաշրջանային հարցերի։
«Ֆինլանդիան ու Հայաստանը երկկողմ լավ հարաբերություններ ունեն։ Արտաքին գործերի նախարար Միրզոյանի այցը հնարավորություն կտա քննարկել համագործակցության սերտացումը։ Ֆինլանդիան վճռականորեն աջակցում է Եվրամիությանը մերձենալու Հայաստանի ջանքերին և խրախուսում է երկրին՝ շարունակել ժողովրդավարական զարգացման ուղին»,- նշել է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը։
Ֆինլանդիա այցի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը կհանդիպի նաև երկրի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի, խորհրդարանի նախագահ Յուսի Հալլա-Ահոյի և Եվրոպական հարցերի և սեփականության հարցերով նախարար Յոակիմ Ստրենդի հետ։

Глава МИД Армении отправится в Финляндию 11/27/2024   15:04  |  Политика
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28-29 ноября посетит Хельсинки по приглашению главы Финляндии Элины Валтонен. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз МИД Финляндии.
Отмечается, что министры обсудят двусторонние отношения Армения-Финляндия, отношения Армения -  Евросоюз, предстоящее председательство Финляндии в ОБСЕ и региональные вопросы.
“Между Финляндией и Арменией установлены хорошие двусторонние отношения. Визит министра иностранных дел Мирзояна предоставит возможность обсудить более тесное сотрудничество. Финляндия решительно поддерживает усилия Армении по сближению с Европейским Союзом и призывает страну продолжать идти по пути демократического развития”, - заявила министр иностранных дел Финляндии Элина Валтонен.
В ходе визита в Финляндию министр иностранных дел Республики Армения встретится также с президентом страны Александром Стуббом, спикером парламента Юсси Халла-Ахо и министром по европейским делам и управления госкомпаниями Йоакимом Страндом.
16:01 04/06/2024  |  Лента новостейПремьер Армении и президент Финляндии провели телефонный разговор
09:25 10/04/2024  |  Лента новостейВ Финляндии заявили о готовности поделиться с Арменией опытом выстраивания всеобъемлющей системы безопасности
17:51 09/04/2024  |  Лента новостейФинляндия продолжит поддерживать территориальную целостность Армении – глава МИД