Դատախազությունն ընթացք է տվել Գոռ Վարդանյանի ֆիլմի առնչությամբ ԿԳՄՍՆ-ի դիմումին 11/26/2024 14:14 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ստացել է Գոռ Վարդանյանի «Կայսրության թևերը» ֆիլմի առնչությամբ ներկայացրած դիմումը և սահմանված կարգով ընթացք տվել դրան: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է դատախազությունից։
ԿԳՄՍՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախարարությունը մասնագիտական վերլուծություն է իրականացրել Գոռ Վարդանյանի «Կայսրության թևեր» ֆիլմի վերաբերյալ և դիմել Դատախազություն:
Ըստ «Մանկավարժահոգեբանական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի եզրակացության՝ ֆիլմի դիտումը կարող է հանգեցնել այնպիսի բացասական վարքային դրսևորումների ընդօրինակման, ինչպիսիք են անչափահասների կողմից ծխախոտի օգտագործումը, միմյանց հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքը, բացասական վարքի տարաբնույթ դրսևորումները և այլն։
«Հաշվի առնելով կրտսեր դպրոցականների և դեռահասների սոցիալական ընդօրինակման մեխանիզմներով վարքային դրսևորումների պայմանավորվածությունը՝ նմանօրինակ ֆիլմի դիտման արդյունքում երեխան կարող է նույնականացնել իրեն գլխավոր հերոսների հետ և անգիտակցաբար սկսել կիրառել նույնատիպ վարքագիծ։ Բացի դրանից՝ ֆիլմի գրեթե բոլոր հերոսներն աչքի են ընկնում խոսքային հաղորդակցման անընդունելի դրսևորումներով, քրեական ենթամշակույթ կրող անձանց բնորոշ ժեստերի կիրառմամբ, ինչը ևս կարող է ընդօրինակվել երեխայի կողմից:
ԿԳՄՍ նախարարությունը խիստ մտահոգիչ և անընդունելի է համարում նման՝ քրեական ենթամշակույթի տարրեր պարունակող ֆիլմում անչափահասների ներգրավվածությունը և մասնակցությունը»,- ասված է ԿԳՄՍՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ:

Генпрокуратура Армении займется фильмом Гора Варданяна 11/26/2024   14:45  |  Лента новостей
Генеральная прокуратура Армении получила заявление по поводу фильма Гора Варданяна “Крылья империи” и даст ему ход в установленном законом порядке. Об этом сообщили "ФактИнфо" в прокуратуре РА.
Ранее министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщило, что ведомство провело экспертный анализ фильма Гора Варданяна “Крылья империи” и по результатам заключения обратилось в прокуратуру.
Согласно заключению ГНКО "Психолого-педагогический центр", просмотр фильма может привести к перениманию таких негативных поведенческих проявлений, как курение среди несовершеннолетних, неуважительное отношение друг к другу, разного рода проявления негативного поведения и т.д.
Отмечается, в результате просмотра подобного рода фильмов ребенок может начать отождествлять себя с главными героями киноленты и неосознанно вести себя аналогичным образом. Помимо этого, практически все герои фильма выделяются недопустимыми проявлениями вербального общения с применением жестов, характерных для носителей криминальной субкультуры, что тоже может стать для детей примером для подражания.
"МОНКС считает крайне тревожным и неприемлемым вовлечение несовершеннолетних в фильмы, содержащиеся элементы криминальной субкультуры, и их участие в них", - отмечается в заявлении ведомства.