Միջազգային մի քանի պայմանագրերի սահմանադրականությանը հարցը՝ ՍԴ օրակարգում 11/26/2024 11:24 | Քաղաքական
ՍԴ-ում՝ Արման Դիլանյանի նախագահությամբ, այսօր դռնբաց նիստում կքննարկվի երկու միջազգային պայմանագրի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը։
Այժմ ՍԴ-ն քննում է Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև «Համընդհանուր առողջապահական ծածկույթի ծրագրի իրականացում» վարկային համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը, որի քննությունն ավելի վաղ հետաձգվել էր։ Այս գործով զեկուցողը Սեդա Սաֆարյանն է։
Օրակարգում գտնվող հարցերում է նաև «Մշակութային ժառանգության ասիական դաշինք» կանոնադրությամբ ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը։ Գործով զեկուցողը Սեդա Սաֆարյանն է։ Այս գործի քննությունը ՍԴ-ի կողմից ավելի վաղ կասեցվել էր՝ մինչև լրացուցիչ ապացույցների ձեռք բերումը։ Այժմ վարույթը վերսկսվել է։
Մյուս հարցը վերաբերում է՝ Հայաստանի Հանրապետության և ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի միջև «Կանաչ, դիմակայուն և ներառական զարգացման երկրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցին։ Այս գործով զեկուցող է Էդգար Շաթիրյանը։

КС Армении рассмотрит соответствие нескольких международных договоров Основному закону страны 11/26/2024   12:17  |  Политика
В Конституционном суде Армении под председательством Армана Диланяна сегодня рассмотрят вопрос соответствия двух международных договоров Основному закону страны. Заседание КС пройдет в открытом режиме.
В данный момент КС рассматривает вопрос соответствия Конституции обязательств, предусмотренных кредитным соглашением «Реализация программы всеобщего медицинского страхования» между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития, рассмотрение которого было отложено ранее. Докладчиком по этому делу выступает Седа Сафарян.
На повестке дня также вопрос о соответствии Конституции обязательств, закрепленных уставом Азиатского альянса культурного наследия. Докладчиком по делу является Седа Сафарян. Докладчиком по делу выступает Седа Сафарян. Рассмотрение данного дела в КС ранее было приостановлено до получения дополнительных доказательств. Сейчас производство возобновлено.
Другой вопрос касается соответствия Конституции обязательств, закрепленных кредитным соглашением «Вторая программа зеленого, устойчивого и инклюзивного развития» между Республикой Армения и Фондом международного развития ОПЕК. Докладчику по этому делу выступает Эдгар Шатирян.