Ցանկանում ենք, որ հայերը խաղաղ ապրեն իրենց հողում, ունենալով իրենց սուվերեն պետությունը. Անջեյ Դուդա 11/26/2024   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք ցանկանում ենք, որ հայերը խաղաղ ապրեն իրենց հողում, ունենալով իրենց սուվերեն պետությունը, կայուն և հստակ նշված սահմաններում։ Այս մասին Այս մասին Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Լեհաստանի Հանրապետության նախագահ Անջեյ Դուդան՝ ընդգծելով, որ ինչպես իր հայաստանցի գործընկերոջ, այնպես էլ Իլհամ Ալիևի հետ COP29 –ի շրջանակներում քննարկել է, թե ինչ ներգրավվածություն կարող է ունենալ Լեհաստանը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում։
«Խաղաղությունը և իրավիճակի կայունությունը Հարավային Կովկասում շատ կարևոր է նաև եվրոպական տարածաշրջանի համար, եթե մեր օգնության կարիք կա խաղաղության հաստատման գործում, ապա մենք պատրաստ ենք այդ օգնությունը ցուցաբերել»,-ասաց Դուդան։
Նա նաև նշեց, որ Ուկրանիայի նկատմամբ ՌԴ-ի ագրեսիվ քաղաքականությունը մեծ անկայություն է առաջացրել նաև իրենց տարածաշրջանում, արդյունքում ինչպես Լեհաստան, այնպես էլ տարածաշրջանի մյուս երկրներ բազմաթիվ փախստականներ են գալիս։ «Նշեմ, որ այս պատերազմական իրավիճակն իր ազդեցությունն ունի անմիջականորեն նաև Կավկասի հետ ՌԴ-ն իր դոմինանատ գործողություններն է ցանկանում իրականացնել նաև կովկասյան տարածաշրջանում, մենք ցանկանում ենք, որ բոլոր կոնֆլիկտները խաղաղ հանգուցալուծում ստանան»։
Վահագն Խաչատուրյանն իր հերթին նշեց, որ ՀՀ-ն հաստատակամ դիրքորոշում ունի՝ հասնելու լայն խաղաղության, առկա խնդիրները հարևանների հետ կառուցողական երկխոսության և բանակցությունների միջոցով լուծելու։ նա նար տեղեկացրեց, որ իր լեհ գործընկերոջն է ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որում պատշաճ ներկայացված է տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն և կայունություն հաստատելու Հայաստանի տեսլականը։
11:12 26/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼեհաստանի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին

Президент Польши выразил готовность оказать содействие в установлении мира на Южном Кавказе 11/26/2024   13:38  |  Политика
Президент Польши Анджей Дуда выразил готовность оказать содействие в установлении мира на Южном Кавказе.
“Мы желаем, чтобы армяне жили мирно на своей земле, имея свое суверенное государство в стабильных и четко обозначенных границах", - заявил президент Польши на совместной пресс-конференции с армянским коллегой в Ереване.
Он сообщил, что как с армянским коллегой, так и с азербайджанским президентом Ильхамом Алиевых на полях конференции COP29 обсуждал, какое участие может принять Польша в процессе установления мира в регионе.
“Мир и стабильность на Южном Кавказе очень важны также для европейского региона. Если потребуется наша помощь в деле установления мира, то мы готовы оказать содействие в этом”, - сказал Дуда.
В свою очередь Ваагн Хачатурян отметил, что Армения занимает твердую позицию по достижению долгосрочного мира, решению существующих проблем посредством конструктивного диалога и переговоров с соседями.
Президент Армении также сообщил, что ознакомил своего польского  коллегу с инициативой "Перекресток мира", в которой должным образом представлено видение Армении по установлению долгосрочного мира и стабильности в регионе.
13:11 26/11/2024  |  ПолитикаСовместная пресс-конференция президентов Армении и Польши в Ереване(прямое включение)
11:22 26/11/2024  |  Лента новостейПрезидент Польши посетил Цицернакаберд и почтил память жертв Геноцида армян