Լիբանանի հետ համաձայնության համար Իսրայելը բարձրանում է բավական խիստ պահանջներ. Գանտահարյան 11/25/2024   14:50  |  Միջազգային լրահոս
Իսրայելական հարվածի հետեւանքով այս օրերին Բեյրութը բավականին լուրջ վնասներ է կրել ու խոսքը չի գնում միայն հարավային արվարձանների մասին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը՝ հաստատելով տեղեկություններն առ այն, որ դպրոցներն անցել են հեռավար դասավանդման։
Միջազգային մամուլում տեղեկություններ կան Իսրայելի ու Լիբանանի միջեւ հնարավոր զինադադարի մասին, ինչին արձագանքելով մեր գործընկերը նշեց, որ լիբանանյան կողմն, ըստ էության, իր համաձայնությունը տվել է եւ գնդակն Իսրայելի դաշտում է։ Համաձայնություն ձեռք բերելու հարցում, ըստ նրա, կան խնդիրներ, այն է՝ Իսրայելն ուզում է համաձայնությունից հետո եւս 60 օր ևս մնալ Լիբանանի տարածքներում՝ պահանջելով ամբողոջովին կազմաքանդել Հեզբոլլահի համակարգը։
«Ուզում է, որ վերահսկիչ հանձնախումբ լինի իր կողմից, որն, իհարկե, գլխավորելու է Միացյալ Նահանգները, բայց, օրինակ, չի ուզում, որ Ֆրանսիան ներգրավվի այդ հանձնախմբի մեջ, չի ցանկանում, որ լիբանյան բանակը վերահսկի օդային և ջրային ու ցամաքային անցքերը, որպեսզի որևէ սպառազինություն չհասնի Հեզբոլլահին։ Այդ մասով անգամ միջազգային հանձնախմբի երաշխավորությունները բավարար չի համարում»,- նշեց Շ.Գանտահարյանը՝ ավելացնելով, որ Իսրայելն ուզում է իրեն իրավունք վերապահել ռազմական գործողություններ իրականացնել Լիբանանում, երբ նկատի որևէ շարժում։
Իսրայելի առաջադրած պայմանները, Գանտահարյանի դիտարկմամբ, բավական խիստ են, որոնց շուրջ դժվար թե Լիբանանում, այս պահի դրությամբ, արագ համաձայնություն ձեռք բերվի։
«Կա լրատվություն, որ ամերիկացի պատվիրակն ասել է, որ առաջիկա օրերին, եթե չլինի համաձայնությունը, իրենք դուրս կգան միջնորդությունից, սա կարող է որպես ճնշում աշխատել, բայց դեռևս պարզ չէ»-, ասաց նա՝ նկատելով, որ ընդհանուր առմամբ, ճնշող վիճակ է։
«Պարզ չէ ավելի կավելանան դիվանագիտական ճնշումները, թե ոչ։ Կա նաև կարծիք, որ շտապողականությունը կարող է պայմանավորված լինել առաջիկայում Թրամփի պաշտոնի ստանձնմամբ։ Նաեւ տեսակետ կա, որ Միջին արևելյան տարածաշրջանի քաղաքական քարտեզի վերագծման պրոցեսներ են և դա ավելի հեռահար ծրագիր է», - ասաց Գանտահարյանը։
Ինչ վերաբերում է հայ համայնքին, ապա օրերս շատ կարևոր հանդիպում էր կազմակերպվել հայ հոգևոր առաջնորդների ու հայ ավանդական կուսակցությունների կառույցների հետ՝ Արամ Ա. Կաթողիկոսի հրավերով, որտեղ քննարկվել են Լիբանանում տիրող իրավիճակը, դրանից բխող հետևանքները, հայ համայնքի բարեսիրական աշխատանքների կազմակերպման հարցեր։ Նրա արձանագրմամս՝ հայ համայնքը անմասն չի կարող մնալ փախստականների հարցերին, որոնք տիրում են Լիբանանում։
20:04 24/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԲեյրութի կենտրոնին Իսրայելի հասցրած ավիահարվածի զոհերի թիվն արդեն շուրջ 3 տասնյակի է հասել
10:30 22/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽիստ մտահոգված և անհանգստացած ենք Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Լիբանանում, ահագնացող անվտանգային իրավիճակով. վարչապետ
20:46 21/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՊաղեստինը պաշտպանել է Նեթանյահուի եւ Գալանտի ձերբակալման ՄՔԴ-ի օրդերը
20:38 20/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն արգելափակել Է Գազայում հրադադարի մասին ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևի նախագիծը
00:06 20/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱրգենտինան իր զինվորականներին հետ է կանչել Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունից
21:21 19/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՑԱԽԱԼ-ը հայտարարել Է Լիբանանում «Հեզբոլլահի» ստորաբաժանման հրամանատարի ոչնչացման մասին
22:40 18/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՆեթանյահուն հայտարարել է Իրանի միջուկային ծրագրի օբյեկտին հարվածելու մասին
20:45 18/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելը հարված է հասցրել Բեյրութի կենտրոնական շրջանին
22:16 17/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելը 36 ժամում ավելի քան 200 թիրախ է գրոհել Լիբանանում
17:30 17/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան թույլ չի տվել Իսրայելի նախագահի ինքնաթիռը մտնի իր օդային տարածք

Выдвинутые Израилем условия достижения соглашения с Ливаном достаточно жесткие - Гантаарян 11/25/2024 16:55 | Международные новости
В результате израильских ударов Бейрут за эти дни понес серьезный ущерб, и речь идет не только о южных пригородах. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил главный редактор ливанской газеты "Аздак" Шаан Гантаарян, подтвердив информацию о том, что школы перешли на дистанционный формат обучения.
В международной прессе появилась информация о возможном прекращении огня между Израилем и Ливаном. В ответ на эти сообщения наш коллега отметил, что ливанская сторона, по сути, дала свое согласие и теперь мяч на стороне Израиля. При этом он указал на проблемы в вопросе достижения соглашения. Израиль после достижения соглашения хочет остаться в Ливане еще на 60 дней, требуя полного демонтажа системы “Хезболлы”.
“Он со своей стороны хочет создания комитета по контролю под руководством США, но при этом, например, не хочет, чтобы Франция была вовлечена в этот комитет, не желает контроля воздушных, водных и сухопутных проходов со стороны ливанской армии, чтобы не допустить попадания какого-либо вооружения к “Хезболле". Гарантий международного комитета даже по этой части считает недостаточными”, - отметил Шаан Гантаарян наделить себя правом проводить военные операции в Ливане всякий раз, когда заметит какое-либо движение.
Выдвинутые Израилем условия, по мнению Гантаарян, достаточно жесткие, и едва ли в Ливане на данный момент удастся быстро достичь согласия вокруг них.
“В СМИ прошла новость о том, что американский делегат заявил о намерении их выхода из посредничества в случае, если в ближайшие дни не удастся достичь соглашения. Это может сработать в качестве средства давления, но пока не ясно”, - сказал он, отметив, что ситуация в целом гнетущая.
“Пока не ясно, усилится ли дипломатическое давление или нет. Бытует мнение, что поспешность вызвана скорым вступлением Трампа в должность. Также есть мнение, что это процессы по перекройке политической карты ближневосточного региона с далеко идущими планами”, - указал Гантаарян.
Что касается армянской общины, то на днях была организована важная встреча с лидерами армянского духовенства и структурами армянских традиционных партий по приглашению Католикоса Великого дома Киликийского Арама I. на ней обсуждалась ситуация в Ливане, вытекающие из нее последствия, вопросы организации благотворительной деятельности армянской общины. Как отметил он, армянская община не может остаться в стороне от проблем беженцев, возникших в Ливане.