Չինաստանը վեցոտանի ռոբոտ կստեղծի Լուսնի հեռախուզման համար 11/22/2024   13:42  |  Միջազգային լրահոս
Վեցոտանի ռոբոտը կարող է բեկում մտցնել լուսնի մակերեսը ուսումնասիրելու գործում: Այս մասին հայտնում է Global Times-ը։
«Ռոբոտի մարմինը լիովին կառավարելի կլինի, այն օժտված կլինի սահուն շարժումներով և բարձր բեռնատարողությամբ», - ասում է պրոֆեսոր Գաո Ֆենգը, որը պատասխանատու է ռոբոտի զարգացման համար։
Վեցոտանին գերազանցում է իր քառոտանի անալոգներին և կկարողանա կայուն մնալ, նույնիսկ եթե մեկ վերջույթը վնասված է: Նա կկարողանա միաժամանակ երեք ոտք բարձրացնել։ Միևնույն ժամանակ, մնացած երեքը կազմում են կայուն հենարան, որը պահում է մարմնին:
Լուսնի հետախուզման իր ծրագրի շրջանակում Չինաստանը նախատեսում է ևս երկու առաքելություն իրականացնել դեպի Երկրի արբանյակ՝ նախքան Միջազգային գիտական լուսնային կայանի (ՄԼԿ) շինարարությունը սկսելը։ Մոտակա «Չանյ-7» առաքելությունը նախատեսված է 2026 թվականին:
22:42 15/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն ցանկանում է պատժամիջոցներ սահմանել Չինաստանի դեմ․ ԶԼՄ-ներ
13:58 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊեկինը հույս ունի, որ Հարավային Կովկասի երկրները քաղաքական երկխոսության միջոցով կլուծեն առկա բոլոր խնդիրները
19:59 10/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՇոյգուն կմեկնի Չինաստան՝ անվտանգության շուրջ բանակցությունների
17:46 07/11/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալNASA-ն հրապարակել է Յուպիտերի նոր լուսանկարները. դրանցում հստակ երևում են սառը ամպերն ու հսկա փոթորիկները
17:02 17/10/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալՉինաստանում հայտնաբերվել է դինոզավրի ամենափոքր ձուն
19:49 14/10/2024  |  ԱնցուդարձՀնագետները գանձերով հնագույն արքայական դամբարան են հայտնաբերել
20:44 11/10/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանն ու Չինաստանը տվյալների փոխանակման նոր հուշագիր են ստորագրել
19:28 20/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը գրեթե կրկնակի ավելացրել է հացահատիկի մատակարարումը Չինաստան

В Китае взялись за создание шестиногого робота для изучения Луны 11/22/2024   14:02  |  Интересно знать
Шестиногий робот может совершить прорыв в изучения поверхности Луны. Об этом, как передает "Газета.Ru", сообщает Global Times со ссылкой на китайский телеканал CCTV.
«Корпус робота будет полностью управляемым, с повышенной устойчивостью, плавностью движений и высокой грузоподъемностью», — говорится в сообщении Гао Фэна, профессора Школы машиностроения Шанхайского университета Цзяо Тонг, который отвечает за разработку робота.
Шестиног превосходит четвероногие аналоги и сможет сохранять устойчивость даже при повреждении одной конечности. Он сможет одновременно поднимать три ноги. При этом остальные три образуют устойчивую опору, поддерживающую его корпус.
В рамках программы исследования Луны Китай планирует провести еще две миссии на спутник Земли перед началом строительства Международной научной лунной станции (МНЛС). Ближайшая «Чанъэ-7» запланирована на 2026 год.
10:17 20/11/2024  |  Интересно знатьSpaceX сообщает о новом успешном тестовом полете самой большой в мире ракеты
17:53 07/11/2024  |  Интересно знатьNASA опубликовало новые впечатляющие снимки Юпитера
18:02 02/10/2024  |  Интересно знатьУченые открыли новую экзопланету, которая раскрыла им возможное будущее Земли
16:27 12/09/2024  |  Интересно знатьВпервые в истории: космический турист вышел в открытый космос(ВИДЕО)
15:10 16/07/2024  |  Интересно знатьНа Луне обнаружили пещеру, которая могла бы стать базой для проживания человека