Շվեյցարիայի եկեղեցին խոստովանության ժամանակ օգտագործում է Հիսուս Քրիստոսի՝ արհեստական ​​ինտելեկտով մշակված հոլոգրամը 11/22/2024   14:37  |  Անցուդարձ
Շվեյցարիայի եկեղեցին խոստովանության ժամանակ օգտագործում է Հիսուս Քրիստոսի արհեստական խելացի հոլոգրամը, գրում է Independent-ը։ Հաղորդության այս մոտեցումը քննադատության է ենթարկվել սոցիալական ցանցերում։
Լյուցեռնի Սուրբ Պետրոս մատուռում ներկայացվել է փորձարարական արվեստի ինստալացիա՝ «Deus in Machina» խորագրով։ Նախագիծը մշակել են Ֆիլիպ Հասլբաուերը և Ալեշա Սմոլիչը, ինչպես նաև ծխական աստվածաբան Մարկո Շմիդը։
Խոստովանարանում տեղադրված Հիսուսի հոլոգրամը շփվում է այցելուների հետ՝ ասելով. «Խաղաղություն քեզ, եղբայր» և հրավիրելով նրանց քննարկելու «այն, ինչ այսօր անհանգստացնում է քո սիրտը»։ Նա նաև ունակ է խոսել հարյուր տարբեր լեզուներով։
Շմիդն ասել է, որ AI-ի (արհեստական բանականություն) ծրագիրը վերապատրաստվել է համացանցում հայտնաբերված սուրբ գրությունների և աստվածաբանական տեքստերի հիման վրա՝ հավելելով, որ հոլոգրաֆիկ Հիսուսի տված պատասխանները «համապատասխանում են եկեղեցու աստվածաբանական տեսակետներին»:
Սոցիալական ցանցերում հրապարակված ինստալացիայի տեսանյութը հակասական կարծիքներ է առաջացրել։
20:20 14/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎերականգնվում է Փարպի գյուղի Ծիրանավորը
16:35 12/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿապահովվի Մարմաշենի վանական համալիրի պահպանությունը
09:38 24/05/2024  |  ՀարցազրույցՀայ Եկեղեցին ոչ միայն չի օգտվում շոշափելի հարկային արտոնություններից, այլև կամավոր ստանձնել է Կառավարությանը վերապահված պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության գործառույթը
14:22 22/05/2024  |  ՔաղաքականՄի կառույց կա Հայաստանում, որը զարգացել է և կորուստներ չի ունեցել՝ Եկեղեցին է.տնտեսագետ
17:53 11/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրբանյակային վերջին լուսանկարներից պարզվում է, որ Ադրբեջանի վարչախումբը հիմնահատակ ոչնչացրել է Բերձորի Սբ. Համբարձում եկեղեցին
11:36 25/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր Անառակի կիրակին է
14:31 24/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռը շարունակում է մնալ այդ կարծիքին․ Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը՝ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջի մասին
18:44 17/02/2024  |  ՔաղաքականԻշխանությունները մտավախություն ունեն, որ եկեղեցու շուրջ կարող է շարժում սկսվել. Ռոբերտ Մարգարյան (տեսանյութ)

В швейцарской часовне установили голограмму Иисуса Христа на базе искусственного интеллекта 11/22/2024   14:56  |  Лента новостей
Церковь в Швейцарии использует голограмму Иисуса Христа с искусственным интеллектом во время исповеди, пишет Independent. В соцсетях такой подход к таинству раскритиковали, передает "Газета.Ru".
Экспериментальная художественная инсталляция под названием «Deus in Machina» была представлена в часовне Святого Петра в Люцерне. Проект разработали Филипп Хаслбауэр и Алеша Смолич, а также теолог прихода Марко Шмид.
Голограмма Иисуса, установленная в исповедальне, взаимодействует с приходящими, говоря: «Мир тебе, брат» и предлагая обсудить «что тревожит твое сердце сегодня». Она также способна говорить на ста различных языках.
Шмид заявил, что программа ИИ была обучена на основе священного писания и теологических текстов, найденных в интернете, добавив, что «все предыдущие тесты подтвердили соответствие ответов теологическому взгляду церкви».
18:02 08/11/2024  |  Интересно знатьПервая написанная роботом картина ушла с молотка за $1 млн
14:38 14/06/2024  |  Интересно знатьПрактически невозможно отличить: искусственный интеллект стал писать почти наравне с людьми
10:14 21/03/2024  |  Интересно знатьПервый пациент с мозговым чипом сыграл в шахматы
16:20 13/03/2024  |  Международные новостиЕвропарламент одобрил первый в истории комплексный закон об искусственном интеллекте
15:11 04/03/2024  |  Из жизниНа обложку Playboy впервые попала созданная искусственным интеллектом модель
18:02 07/02/2024  |  Лента новостейПравительство Армении придает большое значение развитию ИТ и искусственного интеллекта - Пашинян
15:09 26/01/2024  |  Международные новостиСША хотят внедрить искусственный интеллект в деятельность своей разведки - СМИ
15:08 15/01/2024  |  Интересно знатьВ МВФ оценили влияние искусственного интеллекта на рабочие места в мире
13:32 04/01/2024  |  Интересно знатьНейросеть научилась вычислять примерный год смерти
17:28 30/11/2023  |  Международные новостиВ ООН заявили, что способности искусственного интеллекта изменять общество и глобальную политику вызывают тревогу