Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատն Ադրբեջանից պահանջում է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել անօրինական կերպով բանտարկված բոլոր անձանց 11/21/2024   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատը բանաձև է ընդունել, որտեղ հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ, դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կիրառվող պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են պատգամավորների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների խոսքի ազատության դեմ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, բանաձևով Պատգմավորների պալատն Ադրբեջանից նաև պահանջում է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել անօրինական կերպով բանտարկված բոլոր անձանց։
Բանաձևն ամբողջովին ներկայացնում ենք ստորև․
Պատգամավորների պալատը հաշվի առնելով՝
- Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) կողմից 2024թ․ հունվարի 24-ին ընդունված 2527 բանաձևը՝ ՝ ընդգծելով այդ լիազորությունների օրինականության և համապատասխանության վերաբերյալ բարձրացված մտահոգությունները,
- Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից 2024թ․  օգոստոսի 26-ին ընդունված որոշումը՝ ԵԽԽՎ 76 պատգամավորներին, ներառյալ լյուքսեմբուրգցի պատգամավորներ Օկտավի Մոդերին և Իվ Կրուխտենին, հայտարարել որպես անցանկալի անձ «persona non grata»,
- Լյուքսեմբուրգի և Եվրոպայի Խորհրդի 13 անդամ պետությունների համատեղ խիստ դատապարտումը՝ ուղղված ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված պատգամավորների նկատմամբ կիրառվող այդ միջոցառմանը և դրա չեղարկման վերաբերյալ հստակ կոչին,
- ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության եզրակացությունները, որոնք նշում են, որ 2024թ․ փետրվարի 7-ին Ադրբեջանում կայացած նախագահական արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունեցել սահմանափակ և քննադատական ձայների ճնշման միջավայրում՝ առանց էական քաղաքական այլընտրանքների,
- Եվրոպական խորհրդարանի 2024թ․ հոկտեմբերի 24-ի բանաձևը, որը մատնանշում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից քաղաքացիական հասարակության, ակտիվիստների, քաղաքական ընդդիմադիրների և անկախ լրատվամիջոցների դեմ ճնշումների ուժեղացումը՝ ստեղծելով վախի մթնոլորտ,
- Amnesty International-ի և Human Rights Watch-ի զեկույցները, ըստ որոնց, մոտ 300 մարդ ներկայումս անօրինական կերպով բանտարկված է Ադրբեջանում՝ քաղաքական պատճառներով,
Հիշեցնում է
- նախկինում ընդունված բանաձևերը Ադրբեջանի, Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ,
- բաց երկխոսության կարևորությունը քաղաքացիական հասարակության և հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ նրանց գործունեության ազատությունն ապահովելու նպատակով,
դատապարտում է
- Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կիրառվող պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են պատգամավորների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների խոսքի ազատության դեմ,
- քաղաքացիական հասարակության, լրագրողների և այլ քննադատների դեմ ուղղված կամայական բանտարկությունները,
պահանջում է
- անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել անօրինական կերպով բանտարկված բոլոր անձանց,
- վերացնել բոլոր սահմանափակումները, որոնք խոչընդոտում են ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ներկայացուցիչների ազատ տեղաշարժը, հանձնարարում է
- Պատգամավորների պալատի նախագահին այս տեքստը պաշտոնապես փոխանցել Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահին՝ որպես խորհրդարանական երկխոսության և դիվանագիտության հանձնառության նշան,
- Լյուքսեմբուրգի պատվիրակությանը ԵԽԽՎ-ում ներկայացնել արտակարգ քննարկման առաջարկ՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 28-29-ին կայանալիք նիստում,
- Լյուքսեմբուրգի պատգամավորներին օգտագործել խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր հնարավորությունները՝ աջակցելու անկախ քաղաքացիական հասարակությանը և խաղաղ հավաքների իրավունքին,
վերստին հաստատում է
- իր հանձնառությունը պաշտպանելու ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքները՝ դրանք դնելով Ադրբեջանի հետ երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների կենտրոնում:
15:25 19/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ կոնգրեսականները Բաքվում խոսել են հայ գերիների ազատ արձակման ու արցախահայության վերադարձի իարվունքի իրացման անհրաժեշտության մասին
14:47 14/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը վախենում է դատական գործընթացներից, քանի որ վերադարձի իրավունքի հետ միասին պարզվելու է, որ Ադրբեջանը միջազգային հանցագործ պետություն է․ Ղազարյան
14:00 13/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈւրուգվայում կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին
11:14 13/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին․ հայտարարություն
15:22 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն տապալեց Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ հայտարարության ընդունումը
15:13 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀիմա է ճիշտ պահը ճնշելու Բաքվին, որ ազատ արձակի ռազմագերիներին, հետո բարդ է լինելու. Տիգրան Աբրահամյան
13:01 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿանադայի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Մոնրեալում Նոյեմբերի 11-ի առավոտյան իրականցվեց ակցիա ընդդեմ Ադրբեջանում անցկացվող COP29-ի
12:42 11/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ինչո՞ւ ԼՂ-ում հայեր չկան». միջազգային և հայկական մի շարք կազմակերպություններ համատեղ զեկույց են հրապարակել
11:22 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրախորհրդարանի ավելի քան 5 տասնյակ պատգամավորներ Ադրբեջանին կոչ են արել COP29-ին ընդառաջ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և պատանդներին

Палата Депутатов Люксембурга требует от Азербайджана немедленно и без предусловий освободить всех незаконно заключенных лиц 11/21/2024   12:02  |  Лента новостей
Палата Депутатов Люксембурга приняла резолюцию, в которой с учетом ряда ряд обстоятельств осуждает меры наказания, примененные властями Азербайджана, направленные против свободы слова депутатов и представителей гражданского общества.
Как сообщает Арменпресс, в резолюции Палата Депутатов также требует от Азербайджана немедленно и без предварительных условий освободить всех незаконно заключенных лиц.
Резолюция полностью приводится ниже:
Палата Депутатов, принимая во внимание,
- Резолюцию 2527, принятую Парламентской ассамблеей Совета Европы (ПАСЕ) 24 января 2024 года, подчеркивая опасения по поводу законности и соответствия этих полномочий,
- Решение Министерства иностранных дел Азербайджана от 26 августа 2024 года объявить 76 депутатов ПАСЕ, включая люксембургских депутатов Октава Модера и Ива Крухтена, нежелательными лицами “persona non grata”,
- Совместное строгое осуждение Люксембургом и 13 государствами-членами Совета Европы этой меры, применяемой к демократически избранным депутатам, и четкий призыв к ее отмене,
- Заключений Миссии наблюдателей ОБСЕ, в которых отмечается, что внеочередные президентские выборы в Азербайджане 7 февраля 2024 года прошли в условиях ограниченного и критического давления на голоса без существенных политических альтернатив,
- Резолюции Европейского парламента от 24 октября 2024 года, которая указывает на усиление давления со стороны властей Азербайджана на гражданское общество, активистов, политических оппозиционеров и независимые СМИ, создавая атмосферу страха,
- Доклады Amnesty International и Human Rights Watch, согласно которым около 300 человек в настоящее время незаконно заключены в тюрьмы в Азербайджане по политическим мотивам,
Напоминает:
- о ранее принятых резолюциях по Азербайджану, Армении и Нагорному Карабаху,
- о важности открытого диалога с гражданским обществом и неправительственными организациями с целью обеспечения свободы их деятельности,
- Осуждает:
- меры наказания, примененные властями Азербайджана, направленные против свободы слова депутатов и представителей гражданского общества,
- произвольные тюремные заключения лиц гражданского общества, журналистов и иных критикующих лиц,
- Требует:
- немедленно и без предварительных условий освободить всех незаконно заключенных,
- снять все ограничения, препятствующие свободному передвижению демократически избранных представителей,
- Предписывает:
- официально передать этот текст председателю Палаты депутатов председателю Милли меджлиса Азербайджана в знак приверженности парламентскому диалогу и дипломатии,
- делегации Люксембурга представить предложение для экстренного обсуждения в ПАСЕ на заседании 28-29 ноября 2024 года,
- депутатам Люксембурга использовать все возможности парламентской дипломатии для содействия независимому гражданскому обществу и праву на мирные собрания,
Вновь подтверждает
-  приверженность защите демократии, верховенству закона и прав человека, ставя их в центр двусторонних и многосторонних отношений с Азербайджаном.
12:10 07/10/2024  |  Международные новостиКритик бакинского диктатора Ильхама Алиева скончался после нападения
17:02 30/07/2024  |  Международные новостиВ Грузии отказались предоставить убежище азербайджанскому активисту, ему грозят депортация и арест
09:36 04/07/2024  |  Международные новостиВ Азербайджане людей произвольно сажают в тюрьмы – немецкий депутат
10:18 06/06/2024  |  Международные новостиСША глубоко обеспокоены арестами представителей гражданского общества Азербайджана - Госдеп
17:45 29/04/2024  |  Международные новостиВ Азербайджане задержали правозащитника
12:59 19/04/2024  |  Международные новостиВ Азербайджане задержали очередного журналиста
16:46 11/04/2024  |  Международные новостиВ Азербайджане арестовали блогеров за неэтичные публикации в соцсетях
16:03 28/11/2023  |  Международные новостиВ МИД Азербайджана были вызваны временные поверенные в делах США и Германии и посол Франции
09:50 26/06/2023  |  КомментарийЗверства в селе Союдлу показывают всю глубину экологических, политических и социальных проблем в Азербайджане