«Պզոն» «Օրենքով գող» չէ ՝ ըստ դատական ակտի․ նա արդարացվել է 11/20/2024 11:17 | Քրեական խրոնիկոն
«Օրենքով գող» համարվող «Պզո» մականունով Արմեն Ղազարյանն արդարացվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է փաստաբան Էդգար Արամյանից։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մարտի 21-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել Արմեն Ղազարյանի նկատմամբ այն բանի համար, որ նա, ունենալով քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ, պահպանել է այն (քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 1-ին մաս): Ըստ դատախազության՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 2-ին նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ 1991 թվականին Արմեն Ղազարյանը Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաքում, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց ներկայությամբ «թագադրվելով»՝ ստացել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ և 2022 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ շարունակել է պահպանել օրենքով չթույլատրվող այդ կարգավիճակը։ Ղազարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել համակցված խափանման միջոցներ՝ բացակայելու արգելքը և 20 մլն դրամի չափով գրավը։ Քրեական գործը 2024թ մարտ ամսից ուղարկվել էր դատարան։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վ. Ջիլավյանի նախագահությամբ, այսօր հրապարակել է արդարացման վերդիկտ՝ արդարացնելով Ղազարյանին՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակ պահելու մեղադրանքով։
- 11/20/2024 12:48 Ալիեւի աշխատակազմի հետ համագործակցող փորձագետը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը նպատակ ունի նոր ագրեսիվ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի դեմ, նշել ուղղությունները:

Вора в законе “Пзо” оправдали 11/20/2024 11:50 | Криминальная хроника
Армен Казарян по прозвищу “Пзо”, который имеет статус “вора в законе”, оправдан. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Эдгар Арамянц.
Напомним, 21 марта 2022 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении Армена Казаряна за то, что он, занимая высшее положение в криминальной иерархии, сохранил его(ч.1 ст. 322 Уголовного кодекса). Согласно прокуратуре, в рамках инициированного 2 ноября 2022 года уголовного производства было установлено, что в 1991 году в российском городе Ростов-на-Дону Армен Казарян в присутствии лиц, занимающих высшее положение в криминальной иерархии, был “коронован” и получил титул “вора в законе”. По состоянию на 1 ноября 2022 года он продолжал сохранять за собой этот статус, запрещенный законом.
В отношении Казаряна была комбинированно применена мера пресечения в виде подписки о невыезде и залога в размере 20 млн драмов. В марте 2024 года уголовное дело было направлено в суд.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи В. Джилавяна сегодня огласил вердикт, оправдав Казаряна по обвинению в сохранении статуса “вора в законе”.