Միջազգային կառույցները սրտացավ լինեին, ուշադրության կենտրոնում կպահեին Ստեփանակերտն ավիրելու խնդիրը. Աբրահամյան 11/20/2024 11:06 | Քաղաքական
Այն երկրներն ու միջազգային կառույցները, որոնք հայտարարում են արցախցիների խաթարված իրավունքների վերականգնման, այդ թվում` Արցախ վերադարձի անհրաժեշտության մասին, խնդրին սրտացավ ու անկեղծ մոտենալու դեպքում խիստ ուշադրության կենտրոնում կպահեին Ստեփանակերտն ավիրելու խնդիրը: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Տևական ժամանակ է` ինչ Ադրբեջանը քանդում է Ստեփանակերտի թաղամասերը, ոչնչացնում, անարգում ոչ միայն Արցախի պատմամշակութային կոթողներն ու սրբավայրերը, այլ մարդկանց ունեցվածքը:
Միջազգային կառույցները որպես կանոն արձագանքում են Արցախի հոգևոր արժեքների ոչնչացմանը, բայց այդ հայտարարությունները որևէ լուրջ հետևանք չեն ունենում:
Եթե աշխարհաքաղաքական դերակատարների մոտեցումներում Արցախի հարցը զուտ շահարկումների և Ադրբեջանի վրա ազդելու ճնշման միջոց չէ, ապա դրա հետ կապված արձագանքը պետք է լինի կոշտ և զսպող»,-նշելէ Աբրահամյանը։

При честном подходе международные акторы должны были бы удостоить жесткой реакции уничтожение Баку целых кварталов в Степанакерте - Абрамян 11/20/2024 11:33 | Политика
Те страны и международные структуры, которые заявляют о необходимости восстановления попранных прав арцахцев, в том числе о необходимости их возвращения в Арцах, при сердобольном и искреннем подходе должны были бы сконцентрировать свое внимание на проблеме разрушения Степанакерта, пишет депутат парламента Армении от блока “Честь имею” Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
“Уже длительное время, как Азербайджан обращает в руины целые кварталы Степанакерта, уничтожает и оскверняет не только памятники культуры и истории, святыни Арцаха, но и имущество людей”, - напомнил депутат.
Как указал он, международные структуры, как правило, реагируют на уничтожение духовных ценностей Арцаха, но эти заявления каких-либо серьезных последствий не влекут.
“Если в подходах геополитических акторов вопрос Арцаха не является сугубо средством для манипуляций и оказания давления на Азербайджан, то реакция в связи с этим должна быть жесткой и сдерживающей”, - отметил Абрамян.