Ամերիկացի սենատորները Բաքվում հայտարարել են, որ սատարում են Հայաստանին և պաշտպանում հայերի՝ ԼՂ վերադառնալու իրավունքը 11/18/2024   19:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի սենատորներ Էդվարդ Մարքին և Շելդոն Ուայթհաուսը Բաքվում COP29-ի շրջանակներում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ իրենց սատարումն են հայտնել Հայաստանին և պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի վերադարձի իրավունքը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մասնավորապես  սենատոր Էդվարդ Մարքին կոչ է արել ազատ արձակել Ադրբեջանում պահվող քաղբանտարկյալներին և հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի իրավունքը:
«Մենք կարծում ենք, որ քաղբանտարկյալները պետք է ազատ արձակվեն և պետք է պահպանվի  հայերի Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրավունքը»,-ասել է ամերիկացի սենատորը։
Իր հերթին Շելդոն Ուայթհաուսը նշել է, որ իրենք սատարում են Հայաստանին։
«Սենատոր Մարքին և ես սատարում ենք Հայաստանին: Մենք անչափ ցավում ենք, որ տեղի է ունեցել այդքան մեծաթիվ հայերի տեղահանում: Ես, մեղմ ասած, հեռու եմ այն համոզմունքից, որ հայերն են մեղավոր կատարվածի համար», - նշել է Ուայթհաուսը:
20:29 16/11/2024  |  ՔաղաքականՀաջիևը մեկնաբանել է COP29-ին Հայաստանի չմասնակցելը
23:46 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԷկո-ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը Հայաստանում է
14:02 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻրազեկման ակցիա Նիդերլանդներիում
17:22 11/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիա Բրյուսելում ընդդեմ COP29-ի
18:46 04/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՄասուդ Փեզեշքիանը կմեկնի Բաքու. COP29-ին է մասնակցելու
14:59 28/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ՔԿ-ների կոչը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերին և COP29-ի մասնակիցներին

Американские сенаторы в Баку заявили, что поддерживают Армению и защищают право армян на возвращение в Нагорный Карабах 11/19/2024   09:09  |  Лента новостей
Сенаторы Конгресса США Эдвард Марки и Шелдон Уайтхаус в ходе брифинга, прошедшего в Баку в рамках COP29, выразили поддержку Армении и защитили право насильственно перемещенных армян из Нагорного Карабаха на возвращение.
Как сообщает "Арменпресс", в частности, сенатор Эдвард Марки призвал освободить удерживаемых в Азербайджане политзаключенных и подтвердить право на возвращение армян Нагорного Карабаха.
"Мы считаем, что политзаключенные должны быть освобождены и право армян на возвращение в Нагорный Карабах должно быть сохранено", - заявил американский сенатор.
В свою очередь Шелдон Уайтхаус отметил, что они поддерживают Армению.
"Мы с сенатором Марки поддерживаем Армению. Нам крайне жаль, что было депортировано так много армян. Мягко говоря, я далеко не убежден, что армяне виноваты в случившемся", - заявил Уайтхаус.
11:04 14/11/2024  |  ПолитикаМэр Ниццы потребовал отставки Мишеля, назвав его рукопожатие с Алиевым на полях COP29 в Баку “позором”