Գնում եմ առանց սկանդալի, մաղձի. Կարեն Անդրեասյանը հայտարարել է հրաժարականի մասին 11/18/2024   07:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը հայտարարել է հրաժարականի մասին:
«Ուզում եմ առաջ ընկնել պաշտոնանկությունների շրջանառվող շարքից: Այլևս հրաժարվում եմ Բարձրագույն դատական խորհրդի թե´ նախագահությունից և թե´ անդամությունից: Առերևույթ ամեն ինչ պարզ է, իսկ խորքային պատճառները չեմ ուզում ասել: Ինչ էլ ասեմ, հազար ու մի ձև են մեկնաբանելու և շատ կեղծ վարկածներ են առաջ քաշելու: Նման փորձ արդեն ունեցել եմ:
Դրա փոխարեն թույլ տվեք անհամեստորեն ասել, որ դատական համակարգը դուրս եմ բերել խայտառակ ճգնաժամից: Ներսի մարդիկ դա հաստատ գիտեն ու երևի կընդունեն (բացառությամբ մի քանիսի ու նրանց մերձավորների, որոնց ցավեցրել եմ հանուն համակարգի վիրահատական բուժման):
Նաև տասնյակ ինստիտուցիոնալ հիմքեր եմ դրել, որոնք եթե չապականվեն, ապա դատարան մտնող բոլոր մարդիկ մեկ-երկու տարուց կօգտվեն դրանց արդյունքներից: Դատական համակարգում մեր ներկայիս բոլոր անհաջողությունները միջնաժամկետ կտրվածքով են, քանի որ այսօրեական հանրային արդարացի պահանջները երկու տարում հնարավոր չէր բավարարել, իսկ անարդար սպասելիքները չենք էլ ուզել բավարարել: Որպեսզի հիմնավոր բացատրեմ, թե ինչու և ինչպես բեկվեցին բոլորի դրական ակնկալիքները դատական համակարգից, պետք է հատորներով գրեմ: Հրաժարականի տեքստը շատ քիչ է դրա համար:
Անկեղծ շնորհակալ եմ ազնիվ ու արհեստավարժ բոլոր այն դատավորներին և դատական ծառայողներին, ովքեր համակարգում կան ու շատացել են: Մեր ճգնաժամային կառավարմանը սատարելու և, իհարկե, այս շատ ծանր, բայց կարևոր պաշտոնն ինձ վստահելու համար շնորհակալ եմ օրենսդիր ու գործադիր թևերին` Վարչապետի գլխավորությամբ, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին ու ներկա անդամներին:
Գնում եմ առանց սկանդալի, մաղձի ու հիասթափության և այս թունավոր պաշտոնում` ամենաերկարը դիմացած: Անկեղծ հավատում եմ ուժեղ Հայաստանում արդար դատարան ունենալու վաղվա տեսլականին: Տարբեր կարգավիճակներում կշարունակեմ աջակցել այդ մեծագույն երազանքին», - «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` նշվում է Անդրեասյանի հայտարարության մեջ:
15:22 08/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Անդրեասյանը, հավանաբար, Նիկոլ Փաշինյանի նկարից «խոնավություն է քաշել». Հայկ Մամիջանյան
13:29 22/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿալանքի միջնորդությունների տոկոսն ավելանում է՝ ձգտում է 100 %-ի.ստացվում է քննիչի ու դատախազի որոշումն իրականություն է դառնում. Արսեն Թորոսյանը՝ Անդրեասյանին
12:40 22/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրաշխավորել էիք Գրիգոր Մինասյանին՝ նախարար նշանակվելու համար, ով խնդիրներ ունեցավ ՔՊ-ի հետ. Խամոյանը՝ Անդրեասյանին
22:11 16/10/2024ՀՀ արդարադատության նախարարությունը դիտարկումներ է ներկայացրել Վենետիկի հանձնաժողովի բացասական կարծիքի վերաբերյալ, ասում են՝ հաշվի կառնեն հիմնական առաջարկները
13:24 01/10/2024  |  ՄեկնաբանությունԿարեն Անդրեասյանը որևէ մտադրություն չունի հրաժարական ներկայացնելու․ ԲԴԽ խոսնակ
22:06 23/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՅուրային դատավորներին եւս կպատժեն, երբ արդեն պետք չգան, խայտառակելով կպատժեն. Արսեն Բաբայան (տեսանյութ)
08:11 26/06/2024  |  Մամուլ2 բնակարան, 16 մլն տարեկան եկամուտ. Եվրոպամետ արդարադատության փոխնախարարի ունեցվածքը. «Ժողովուրդ»
13:45 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջը՝ էդ դուռն ով էր փակել, պարոն Անդրեասյան․ Արսեն Թորոսյանը հիշեցրեց Անդրեասյանին Դավիթ Հարությունյանի գործով ապօրինությունները
14:27 10/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Դանիբեկյանը պահանջում է Կարեն Անդրեասյանից և ԲԴԽ անդամներից՝ ինքնաբացարկ հայտնել
16:33 06/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Անդրեասյանը ընդունել է ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը

"Ухожу без скандала":глава Высшего судебного совета Армении Карен Андреасян объявил о своей отставке 11/18/2024 09:47 | Политика
Карен Андреасян объявил о своем решение подать в отставку с поста председателя высшего судебного совета(ВСС) Армении. Об этом "ФактИнфо" стало известно из заявления Андреасян, опубликованного в соцсети Facebook.
“Хочу забежать вперед на фоне муссируемой информации о серии отставок: я отныне отказываюсь как от должности председателя Высшего судебного совета, так и членства в ВСС. Все заведомо ясно, а о глубинных причинах я бы не хотел упоминать, так как это будет истолковано по-разному и выдвинуто множество лживых версий. Подобный опыт у меня уже был”, - указал Андресян.
Андреасян отметил, что "вместо этого без лишней скромности ему удалось вывести судебную систему из постыдного кризиса".
"Люди внутри системы это точно знают и, вероятно, поймут это (за исключением некоторых и их близких, которым я причинил боль ради хирургического лечения системы). Я также заложил десятки институциональных основ. Если они не будут подорваны, то все люди, обращающиеся в суд, смогут вкусить плоды через год или два. Все наши текущие неудачи в судебной системе - это в среднесрочнoй перспективe, поскольку сегодняшние справедливые общественные требования невозможно было удовлетворить за два года, а несправедливые ожидания мы и не хотели удовлетворять. Чтобы обстоятельно все объяснить, почему и как не сбылись всеобщие позитивные ожидания от судебной системы, мне пришлось бы написать целые тома. В текст заявление этого уместить”, - отметил он.
Он отметил, что "уходит без скандала, желчи и разочарования". По словам Андреасяна, ин дольше всех продержался на этой "токсичной" должности.
Андреасян выразил благодарность законодательной и исполнительной ветвям власти во главе с премьер-министром, а также бывшим и нынешнимчлена ВСС за оказанное доверие.
“Искреннее верю в завтрашнюю перспективу создания в Армении сильного и справедливого суда. Я продолжу в разном статусе помогать в реализации этой большой мечты”, - написал Андреасян.