Անցած երկու տարիներին կառավարությունը որեւէ շահույթ չի ստացել հանքաարդյունաբերության ոլորտի իր բաժնեմասից ու թաքնվում է մասնավոր ընկերության թիկունքում 11/16/2024   19:45  |  Քաղաքական
ԶՊՄԿ-ի բաժնետեր դառնալուց հետո ՀՀ կառավարությունն առ այս պահը որեւէ եկամուտ չի ստացել, շահույթի վերաբաշխում չի կատարվել, թեեւ ԶՊՄԿ-ն հանդիսանում է թիվ 1 հարկատուներից մեկը։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ 2021թ․ կասկածելի ու գիշերային գործարքի արդյունքում ԶՊՄԿ-ում փոխվեց հիմնական բաժնետերը ու կառավարությունն անմիջապես «փայ մտավ»՝ դառնալով ԶՊՄԿ-ի բաժնետերերից մեկը։ Այսօր կառավարությունն ունի ընկերության բաժնետոմսերի շուրջ 21 տոկոսը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին՝ պարզելու, թե ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի մի մասը ՀՀ կառավարությանը փոխանցվելուց հետո որքա՞ն է կազմել ՓԲԸ-ի շահույթը, որքա՞ն է կազմել բաժնետերերի շահույթը, 2022-23թթ շահույթի վերաբաշխում տեղի է ունեցել, թե՝ ոչ, եթե այո, ապա որքան է կազմել ՀՀ կառավարության՝ որպես բաժնետիրոջ շահույթը, եթե շահույթի վերաբաշխում չի կատարվել, ապա խնդրել ենք հայտնել պատճառները և թե ինչպես է տնօրինվել շահույթը։
Սակայն, ի զարմանս, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն իրեն դրսեւորել է մասնավոր ընկերություն ու հրաժարվել տեղեկություն տրամադրել՝ «Փաստինֆո»-ին ուղարկելով ԶՊՄԿ ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալի պատասխանը, թե «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ին չի կարող վերապահվել տեղեկությունների տրամադրման որեւէ պարտավորություն»։
Ընդգծենք՝ մեր հարցումն ուղղված էր պետական գույքի կառավարման կոմիտեին, որին, ըստ կառավարության որոշման, վերապահվել է բաժնետոմսերի կառավարումը, իսկ ՀՀ Սահմանադրության 51-րդ հոդվածը, այնպես էլ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը պարտավորեցնում են պետական մարմիններին տրամադրել տեղեկություններ։ Մեզ հետաքրքրում էր կառավարության ստացած եկամուտը, բայց պարզվեց, կառավարությունն արդեն գործում է բաժնետիրական ընկերության կանոններով, իրեն համարում մասնավոր ընկերություն կամ էլ թաքնվում մասնավոր ընկերության թիկունքում։ Քանզի մեր ունեցած տեղեկություններով վերջին տարիներին շահույթի վերաբաշխում տեղի չի ունեցել ու կառավարությունը՝ որպես բաժնետեր, եկամուտ չի ստացել, իսկ պատճառների մասին լռում է։
Առավել մտահոգիչն այն է, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին հղված հարցմանն ի պատասխան ուղարկվում է մասնավոր ընկերության տնօրենի տեղակալի ստորագրությամբ գրությունը։ ԶՊՄԿ-ի տեղը գիտենք, հարցում ուղարկելու ձեւը եւս ու կառավարություննից չէինք ակնկալել միջնորդություն՝ մասնավոր ընկերությունից պատասխան ստանալու համար։ Պետական մարմնի նման գործելաոճը հաստատում է այն կասկածները, որ կառավարությունը չգիտի ինչպես վարվել բաժնետոմսերի հետ, ինչպես դրանք պահել իր ձեռքում, բայց հանրության առաջ չունենալ որեւէ պատասխանատվություն դրանք տնօրինելու արդյունավետության համատեքստում։
12:18 07/11/2024  |  ՏնտեսությունԻնտենսիվ այգեգործությամբ զբաղվողներին փոխհատուցում տրամադրելու համար Կառավարությունը լրացուցիչ շուրջ 1 մլրդ 200 մլն դրամ կհատկացնի
11:24 31/10/2024  |  ՔաղաքականԻնչ է քննարկվում կառավարության այսօրվա նիստում. ուղիղ
11:00 30/10/2024  |  Քաղաքական2025-ին պետբյուջեից վարչապետի աշխատակազմին կհատկացվի 24 մլրդ 365 մլն դրամ, նախագահի աշխատակազմին՝ 1 մլրդ 658 մլն դրամ, իսկ ԱԺ-ին՝ 7 մլրդ 72 մլն դրամ
11:13 03/10/2024  |  ՔաղաքականՀՀ կառավարությունը Դատախազությանը 210 մլն դրամ հատկացրեց՝ աշխատանքից ազատված աշխատակիցների վերջնահաշվարկի համար
11:06 03/10/2024  |  ՔաղաքականՓաշինյանը Ֆրանսիայում է. Կառավարության նիստը վարում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը. ուղիղ
16:50 02/08/2024  |  Արտակարգ պատահարներԶՊՄԿ-ն հայտնում է դժբախտ պատահարի մասին
15:12 26/07/2024  |  Տնտեսություն1000 խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակի փոփոխությունները
13:11 11/07/2024  |  ՔաղաքականԿառավարությունն ավելի քան 1 մլրդ 38 միլիոն դրամով դրամով 49 ավտոմեքենա է ձեռք բերել

За последние 2 года правительство не получило никакой прибыли от своей доли в горнодобывающей отрасли и прячется за спиной частной компании 11/18/2024 14:19 | Политика
Правительство РА после того, как стало акционером Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗММК), до сих пор не получило никаких доходов, перераспределения прибыли не произошло, хотя ЗММК является налогоплательщиком номер один.
Как мы ранее сообщали, в 2021 году в результате сомнительной и ночной сделки в ЗММК сменился основной акционер, а правительство сразу же «вошло в долю», став одним из акционеров ЗММК. Сегодня правительство владеет 21% акций компании.
«ФактИнфо» направило письменный запрос в Комитет по управлению госимуществом, чтобы уточнить размер прибыли компании после передачи части акций ЗММК правительству РА, а также узнать, сколько составила прибыль акционеров, имело ли место перераспределение прибыли в 2022-2023 гг.. Если да, то сколько составила прибыль правительства как акционера предприятия? Если же перераспределения прибыли не было, то агентство просило указать причины, а также сообщить, как распорядились прибылью.
Однако, на удивление, Комитет по управлению государственным имуществом повел себя как частная компания и отказался предоставлять информацию, отправив «ФактИнфо» ответ заместителя генерального директора ЗАО «ЗММК», согласно которому на «ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» не может быть возложена какая-либо обязанность по предоставлению информации».
Подчеркнем, что запрос нами был направлен в Комитет по управлению госимуществом, которому в соответствии с решением правительства вверено управление акциями, а статья 51 Конституции РА, а также закон РА «О свободе информации» обязывают государственные органы предоставлять информацию.
Нас интересовал полученный правительством доход, но, как выяснилось, кабмин уже работает по правилам акционерного общества, считая себя частным предприятием, или же прячется за спиной частной компании. По имеющимся у нас сведениям, за последние годы перераспределения прибыли не происходило и правительство как акционер не получало дохода, но о причинах умалчивает.
Еще большую тревогу вызывает то, что в ответ на адресованный высокопоставленному чиновнику запрос приходит письмо за подписью заместителя директора частной компании. Нам известны и местонахождение ЗММК, и способ отправки запроса, да и на посредничество правительства в получении ответа от частной компании на запрос мы не уповали. Подобные методы работы госоргана подтверждают подозрения в том, что правительство не знает, как распоряжаться акциями, удержать их в своих руках, но при этом не хочет нести ответственности перед обществом в контексте эффективности управления ими.