Արմեն Աշոտյանի տնային կալանքի ժամկետը երկարացվեց 11/18/2024 16:07 | Դատական ռեպորտաժներ
Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, անփոփոխ թողեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոց տնային կալանքը՝ համակցված գրավով։ Դատարանը որոշեց ևս երեք ամսով երկարացնել տնային կալանքի ժամկետը։
Նշենք, որ հանրային մեղադրողը պահանջել էր խստացնել և կալանավորել Արմեն Աշոտյանին, պաշտպանության կողմը՝ կիրառել անազատության հետ չկապված խափանման միջոց՝ վարչական հսկողությունը՝ համակցված գրավով։
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթի շրջանակներում կալանքի տակ է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։ Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ հնարավոր հետապնդում հարուցելու հարցը լայն տարածում ստացավ հատկապես 2022 տարվա վերջերին, երբ ԵՊԲՀ նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվեց՝ դեռեւս 2015 թ. համալսարանից խոշոր չափերի ենթադրյալ հափշտակության առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում։ Դեռևս այդ ժամանակ մամուլը գրել էր, որ Նարիմանյանին ձերբակալելու հիմնական նպատակն Արմեն Աշոտյանի դեմ ցուցմունք կորզելն էր։ 2022թ. նոյեմբերի 16-ի կեսգիշերին Արմեն Աշոտյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում թույլ չեն տվել մեկնել ՀՀ-ից՝ պատճառաբանելով, թե նա մեղադրյալ է։ Նույն օրը երեկոյան Արմեն Աշոտյանը հրավիրվել է ՀՀ ՔԿ, որտեղ նրան մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և փողերի լվացման հատկանիշներով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը։ Արմեն Աշոտյանը 2023 թվականի հունիսից մինչև 2024թ․ սեպտեմբերի 11-ը կալանքի տակ է գտնվել։ Դատարանը Աշոտյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառել տնային կալանքը և գրավը՝ 25 մլն դրամի չափով։

Суд продлил срок домашнего ареста Армену Ашотяну 11/18/2024   16:36  |  Судебный репортаж
Антикоррупционный суд Армении под председательством судьи Ваге Долмазяна оставил без изменений заместителю председателя Республиканской партии Армении(РПА), бывшему министру образования и науки Армену Ашотяну меру пресечения в виде домашнего ареста, примененную комбинированно с залогом. Суд постановил продлить срок домашнего ареста еще на три месяца.
Отметим, что общественный обвинитель требовал ужесточить меру пресечения и заключить Ашотяна под стражу. В свою очередь защита требовала применения меры пресечения, не связанной с лишением свободы, административного надзора, комбинированно с залогом.
С июня 2023 года по 11 сентября 2024 г. Армен Ашотян находился под стражей. 11 сентября суд постановил заменить Ашотяну меру пресечения с заключения под стражу на домашний арест и залог в размере 25 млн. драмов.
Авор: Изабель Саакян
15:52 08/11/2024  |  Судебный репортажСуд в Армении разрешил архиепископу Аршаку Хачатряну навещать зампреда РПА Армена Ашотяна
12:15 08/11/2024  |  Судебный репортажВ Антикоррупционном суде Армении проходят слушания по делу Армена Ашотяна(прямое включение0
13:22 11/09/2024  |  Лента новостейАрмена Ашотяна на автозаке перевозят домой из СИЗО(ВИДЕО)
12:59 11/09/2024  |  Судебный репортажАрмена Ашотяна доставят из СИЗО домой(ВИДЕО)
11:33 11/09/2024  |  Судебный репортажАрмен Ашотян выходит на свободу из УИУ “Нубарашен”(прямое включение)
09:46 11/09/2024  |  Судебный репортаж"Мелочь, но приятно" – Ашотян о решении суда поместить его под домашний арест
09:34 11/09/2024  |  Судебный репортажСуд освободил Армена Ашотяна из СИЗО под домашний арест и залог
18:18 10/09/2024  |  Судебный репортажСуд в Армении рассматривает вопрос о мере пресечения Армену Ашотяну
17:55 03/09/2024  |  Лента новостейАрцах мы потеряем в тот момент, когда он будет деарменизирован в наших сердцах, душах, если мы забудем о нем – Ашотян