Արցախցուն ստիպել են, որ փորի գերեզմանը, որտեղ պետք է ողջ-ողջ թաղվեր․ Սահակյան 11/14/2024   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընդհանրապես պատերազմներն ընթանում են ռազմական, տնտեսական առավելություններ ստանալու, ամրագրելու տրամաբանությամբ, բայց հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն առանձնահատուկ է նաև նրանով, որ հայերի ճակատագրերը վճռելը դարձել է միջպետական հարաբերություններում գերիշխանության դրսևորման եղանակներից մեկը։ Այս պայմաններում անազատության մեջ գտնվող հայերի շարունակական կալանավորումը պետական քաղաքականության մաս է, որը շահարկվում է բանակցային գործընթացում։ Ի սկզբանե, այո, մեծաթիվ գերիների վերաբերյալ տեսանյութեր ցուցաբերեցին, վաղ փուլում ադրբեջանական կողմը տևական ժամանակ հրաժարվում էր հաստատումներ տալ, ընտանիքները տևական ժամանակ գտնվում էին անորոշության մեջ։ Բարեբախտաբար դատական գործընթացների և ԿԽՄԿ-ի շնորհիվ գերեվարման դեպքերը սկսեցին հաստատվել, ավելի ուշ՝ հնարավորություն տրվեց տեսակցությունների։ Այս մասին հայտարարել է իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020թ․ պատերազմից ի վեր հարյուրավոր հայեր, նախնական տվյալներով՝ 300-ը գերազանցող հայեր գերեվարվել են, հայրենադարձվել են շուրջ 200 գերիներ, որոնց շրջանում առկա էին անձինք, որոնք սահմանային միջադեպերի արդյունքում էին հայտնվել ադրբեջանական վերահսկողության ներքո։
Նրա փոխանցմամբ՝ պաշտոնապես հաստատված է՝ 23 հայեր այս պահին գտնվում են Բաքվում անազատության մեջ, նրանցից 5-ը գերեվարվել են 2020 թվականին, իսկ մնացյալ 18 դեպքերը տեղի են ունեցել 2023 թվականին։
Նրա խոսքով՝ նրանց կարգավիճակի մասին խոսելիս օգտագործվում է գերի, պատանդ տերմինները։
«Պատանդը ճիշտ է նկարագրում նրաց կարգավիճակը՝ հաշվի առնելով, որ նրանց ազատ արձակման հարցը կապված է ոչ թե կոնֆլիկիտի, այլ քաղաքական պահանջների բավարարման հետ»,-ասաց Ս. Սահակյանը։
Բաքվում անազատության մեջ պահվող 23 անձանցից 8-ը Արցախի ռազմաքաղաքական իշխանության ներկայացուցիչներ են։
«Այս անձանց ազատ արձակումը կապված է և քաղաքական, և դիվանագիտական, և իրավական աշխատանքի հետ։ Նշեմ, որ խոշտանգումների դեմ պայքար մղող որևէ մեխանիզմ ի վիճակի չի եղել մուտք գործել ու տեսակցել այնտեղ գտնվող գերիներին։ Արտաքին աշխարհի հետ կապը բացառպես ապահովում է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի շնորհիվ, բայց արձանագրեմ, որ կոնֆլիկտի վաղ փուլում արգելափակված է եղել նաև կոմիտեի գործունեությունը»,-ասաց Սահակյանը՝ հավելելով, որ եղել են հայրենադարձված գերիներ, որոնց երբևէ չի տեսակցել ԿԽՄԿ-ն։
Մանրամասներ ներկայացնելով խոշտանգման դեպքերից՝ Սահակյանը հայտնեց, որ արցախցուն ստիպել են, որ փորի գերեզմանը, որտեղ պետք է ողջ-ողջ թաղվեր։
19:33 13/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍփյուռքում գործող «Ադրբեջանական տներ» կազմակերպությունը խեղաթյուրում է պատմական իրադարձությունները․ «Գեղարդ» հիմնադրամ
15:10 13/11/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՍտեփանակերտում տարեց հայ կնոջ մահվանից շուրջ մեկ ամիս անց նրա մարմինը դեռ չի փոխանցվել Հայաստանին՝ նրան ՀՀ-ում հուղարկավորելու համար
11:44 13/11/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱլիևը Ցեղասպանություն գործեց բնիկ հայերի նկատմամբ, COP29-ի մասնակիցներ, ամաչում ենք ձեր լռությունից․ Լեմկինի անվան ինստիտուտ
21:00 12/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի թիրախnւմ Արցախի «Մե՛նք ենք մեր սարերը» հուշարձանն է․ Monument Watch
20:20 08/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը բարձրացնում է Լեռնային Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում ներդրումների չափը
19:38 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիներն ամբողջությամբ ոչնչացրել են Հադրութի շրջանի Մոխրենես գյուղը

Арцахца заставили рыть себе могилу: правозащитник рассказала шокирующие подробности зверств азербайджанцев 11/14/2024   14:22  |  Геноцид в Арцахе
Войны в целом ведутся в логике достижения и закрепления военных и экономических преимуществ, но армяно-азербайджанский конфликт выделяется тем, что решение судьбы армян стало одним из способов демонстрации господства в межгосударственных отношениях.  Об этом заявила правозащитник Сирануш Саакян.
"В подобных условиях продолжающее удержание армян под стражей является частью государственной политики и предметом спекуляций в переговорном процессе. С самого начала появлялись видеоматериалы о большом количестве пленных, на начальном этапе азербайджанская сторона отказывалась подтверждать информацию, семьи долгое время пребывали в неведении. К счастью, благодаря судебным процессам и благодаря МККК случаи пленения стали подтверждать, позже была предоставлена возможность для их посещения", - заявила правозащитник.
По ее словам, после войны 2020 года сотни армян, по предварительным данным, более 300 человек, были захвачены в плен, вернуть на родину удалось 200 пленных, среди которых были лица, которые оказались под азербайджанским контролем в результате приграничных инцидентов.
Как сообщила правозащитник, официально подтверждено, что в неволе в Баку находятся 23 армянина, пятеро из них были захвачены в плен в 2020 году, а остальные 18 – в 2023 г.
По ее словам, говоря об их статусе, используют термины пленный и заложник. “Заложник правильно описывает их статус с учетом того, что вопрос об их освобождении зависит не от конфликта, а удовлетворения политических требований”, - пояснила Саакян.
8 из 23 армян, удерживаемых в неволе в Баку, являются представителями военно-политического руководства Арцаха.
“Их освобождение зависит как от политических и дипломатических усилий, так и от работы юристов. Отмечу, что ни один механизм по борьбе с пытками не оказался способным добиться посещения содержащихся там пленных. Связь с внешним миром обеспечивается исключительно благодаря Международному Комитету Красного Креста. Но отмечу, что на раннем этапе конфликта запрещена была и деятельность Комитета”, - заявила Саакян.
Она добавила, что среди репатриированных были пленных, которых МККК никогда не видел.
Представляя подробности случаев пыток, Саакян сообщила, что арцахца заставили рыть могилу, где его собирались заживо похоронить.