Թրամփի ապագա վարչակազմը շատ արագ է ձևավորվում. կան նաև հայամետ գործիչներ. Սուրեն Սարգսյան 11/14/2024   10:40  |  Քաղաքական
Թրամփի ապագա վարչակազմը շատ արագ է ձևավորվում. Նախանշվում են հիմնական արտաքին քաղաքական մոտեցումները: Կան նաև հայամետ գործիչներ՝ իր ֆեյսբուքյան գրառման մեջ այս մասին նշում է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանն ու մանրամասնում.
«Պետքարտուղարի թեկնածուն Սենատոր Մարկո Ռուբիոն է, Վաշինգտոնում Չինաստանի նկատմամբ կոշտ դիրքորոշման կողմնակիցներից մեկը: Կոշտ վերաբերմունքով Համասի նկատմամբ և Իսրայելին աջակցելու ջատագով: Ռուբիոն լավ կապեր ունի հայկական համայնքի և կազմակերպությունների հետ: Ժամանակին բազմիցս արտահայտվել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկատմամբ կոշտ քաղաքականության օգտին:
Պաշտպանության քարտուղարի թեկնածուն Փիթ Հեգսեթն է, Իրանի նկատմամբ ընդգծված կոշտ վերաբերմունքի կողմնակից, Մերձավոր Արևելքում պրո-Իսրայելական քաղաքականության ջատագով:
Անվտանգության հարցերով խորհրդականի թեկնածուն Կոնգրեսական Մայք Ուոլցն է: Վաշինգտոնում Չինաստանի նկատմամբ ամենակոշտ դիրքորոշման կողմնակիցներից ևս մեկը: Բազմիցս արտահայտվել է Թուրքիայի և Իրանի նկատմամբ կոշտ քաղաքականության օգտին:
Ջոն Ռաթքլիֆը կղեկավարի ԿՀԳ-ն (CIA): Չինաստանի դեմ կոշտ քաղաքական գծի առաջամարտիկ:
Իլոն Մասկը և հայամետ Վիվեկ Ռամասուամին կղեկավարեն գործադիրի արդյունավետ աշխատանքի կազմակերպման դեպարտամենտը:
Ամենից պրոհայկական գործիչ Թուլսի Գեբարդը կղեկավարի Ազգային հետախուզությունը: Նա փաստացի ղեկավարում և համակարգում է 18 հետախուզական գործակալություն: Համատեղության կարգով նախագահի գլխավոր խորհրդականն է հետախուզության գծով:
Հայամետ Ռոբերտ Քենեդին ամենայն հավանականությամբ կղեկավարի առողջապահության դեպարտամենտը:
Հայ յամայնքի, հայկական կազմակերպությունների, լոբիստների և եկեղեցու համար բացվում են նոր հորիզոններ հայկական օրակարգը առաջ մղելու հարցում»:
11:03 08/11/2024  |  Սոցիալական ցանցերԹրամփը վերադարձել է առավել մեծ լեգիտիմությամբ. Հայաստանի իշխանության մասով ակնկալիքներ բնականաբար չկան. միջազգայնագետ
11:19 05/11/2024  |  Սոցիալական ցանցերԱՄՆ 47-րդ նախագահը կգա ընդամենը մի քանի ժամից.սա իր ազդեցությունն է ունենալու համաշխարհային կարևորագույն գործընթացների վրա. Սարգսյան
13:16 03/11/2024  |  ՔաղաքականԹրամփի կողմից «Արցախ», «էթնիկ զտումներ» տերմինի կիրառմանը, վստահ եմ, ՀՀ իշխանությունները նյարդայնացած են հետևում. Սարգսյան
11:58 26/10/2024  |  ՔաղաքականԱյսօրվա վրացական ընտրություններում որոշվելու է, թե արդյո՞ք Հայաստանը երբևէ ընդհանուր սահման ունենալու է ԵՄ-ի հետ. Սարգսյան
10:22 25/10/2024  |  ՔաղաքականԱնհերքելի է մեկ իրողություն՝ Թրամփի օրոք Արցախը հարձակման ենթարկվեց, Բայդենի օրոք՝ հայաթափվեց. միջազգայնագետ
10:26 24/10/2024  |  Սոցիալական ցանցերԱրցախ անունը ԱՄՆ-ում քիչ են կիրառում. Սուրեն Սարգսյանը՝ Թրամփի հայտարարության մասին
10:17 23/10/2024  |  Սոցիալական ցանցերԲայդենը հասկանում է, որ ո՛չ Թրամփի, և ո՛չ էլ Հարիսի վարչակազմերի համար մեր տարածաշրջանը առաջնահերթություն չի լինելու. Սարգսյան
10:51 16/10/2024  |  ՔաղաքականՄնաց 20 օր. ականատես ենք լինում ԱՄՆ պատմության ամենից լարված ընտրություններից մեկին. Սուրեն Սարգսյան

Открываются новые горизонты для продвижения армянской повестки - эксперт о будущей администрации Трампа 11/14/2024 16:38 | Политика
Перед армянской общиной, армянскими организациями, лоббистами и церковью открываются новые горизонты в продвижении армянской повестки. Об этом заявил директор армянского Центра американских исследований, политолог Сурен Саркисян.
“Будущая администрация Трампа формируется очень быстро. Обрисовываются основные внешнеполитические подходы. Есть и проармянские деятели”, - написал Саркисян.
Он напомнил о том, избранный президент США Дональд Трамп предложил назначить на пост госсекретаря в своей новой администрации сенатора Марко Рубио
“Кандидатом на пост госсекретаря является сенатор Марко Рубио, один из сторонников жесткой позиции в отношении ХАМАС и активным сторонником поддержки Израиля. У Рубио хорошие связи с армянской общиной и армянскими организациями. В свое время он неоднократно высказывался в пользу жесткой политики в отношении Турции и Азербайджана’, - написал Саркисян.
Новым министром обороны США станет ветеран американской армии и ведущий Fox News Пит Хегсет. Как указал эксперт, Пит Хегсет выступает за жесткий военный курс в отношении Ирана, является активным сторонником произраильской политики на Ближнем Востоке.
Он отметил, что кандидатом на пост советника по безопасности является конгрессмен Майкл Уолтц, который известен как один из сторонников самой жесткой позиции Вашингтона по отношению к Китаю, он неоднократно высказывался в пользу жесткой политики в отношении Турции и Ирана.
“ЦРУ возглавит Джон Рэтклифф. Он один из пионеров жесткого политического курса по отношению к Китаю. Миллиардер Илон Маск и придерживающийся проармянских взглядов бывший кандидат в президенты, предприниматель Вивек Рамасвами возглавят новый Департамент эффективности правительства”, - указал он.
Национальную разведку возглавит Тулси Габбард, самый проармянский деятель.
“Она фактически будет курировать 18 разведывательных агентств и по совместительству являться главным советником президента по вопросам разведки.Проармянский деятель Роберт Кеннеди, скорее всего, возглавит департамент здравоохранении. Для армянской общины, армянских организаций, лоббистов и церкви открываются новые горизонты для продвижения армянской повестки ”, - написал эксперт.