Նիսի քաղաքապետը պահանջել է Շառլ Միշելի հրաժարականը` Բաքվում նրա ձեռքսեղմումը Ալիևի հետ անվանելով «Խայտառակ վիրավորանք» 11/14/2024   10:48  |  Քաղաքական
Նիսի քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոզին հանդես է եկել Ադրբեջանի նախագահին կոշտ քննադատությամբ ՝ նրան անվանելով «բռնապետ ՝ հայկական արյունը ձեռքներին»:
Էստրոզին քննադատել է Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ վերջերս COP29-ը կոնֆերանսի ժամանակ Բաքու կատարած այցի ժամանակ տեղի ունեցած ձեռքսեղմումը ՝ այն անվանելով «խայտառակ» և վիրավորանք հայ ժողովրդի և նրանց հիշատակին, ովքեր դիմակայել են Արցախում էթնիկ զտումներին:
«Ազգային ճակատ» տելեգրամյան ալիքի փոխանցմամբ` Էստրոզին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնից պահանջել է բարձրացնել Միշելի հրաժարականի հարցը՝ հայտարարելով, որ Շառլ Միշելն այլևս չի կարող զբաղեցնել Եվրոպական խորհրդի նախագահի պաշտոնը:
Քաղաքապետը նաև իր անսասան աջակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին տարածաշրջանում շարունակվող լարվածության ֆոնին:
23:23 11/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՇառլ Միշելը Ալիևի հետ քննարկվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները
17:01 11/11/2024  |  ՔաղաքականԻլհամ Ալիևը հանդիպել է Շառլ Միշելի հետ
14:20 31/07/2024  |  ՔաղաքականՄիշելը նամակ է ուղարկել Բաքվին եւ Երեւանին՝ կոչ անելով վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ. Politico
17:54 25/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԱլիևը Միշելին հրավիրել է Բաքու
11:32 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Եթե խաղաղություն ենք ուզում, պետք է պատրաստվենք պատերազմի»․ Շառլ Միշելի հոդվածը

Пятница 12 / 06 / 2024
Мэр Ниццы потребовал отставки Мишеля, назвав его рукопожатие с Алиевым на полях COP29 в Баку “позором” 11/14/2024   11:04  |  Политика
Мэр Ниццы Кристиан Эстрози выступил с резкой критикой в адрес президента Азербайджана Ильхама Алиева, назвав его "диктатором, на руках которого кровь армян.
Эстрози раскритиковал рукопожатие с участием председателя Европейского совета Шарля Мишеля во время недавнего визита в Баку на полях конференции COP29, назвав его "позорным" и оскорблением армянского народа и памяти тех, кто сопротивлялся этническим чисткам в Арцахе.
Как передает ТГ-канал “Национальный фронт”, Эстрози потребовал от президента Франции Эммануэля Макрона поднять вопрос об отставке Мишеля. Он заявил, что Шарль Мишель больше не может занимать пост президента Европейского совета.
Мэр также выразил свою непоколебимую поддержку армянскому народу на фоне сохраняющейся в регионе напряженности.