Ուրուգվայում կոչ են արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին 11/13/2024 14:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան, Ուրուգվայի նախկին նախագահներ Խուլիո Մարիա Սանգինետտին և Լուիս Ալբերտո Լակաժե Էռեռան, 45 պատգամավոր և 4 սենատոր Ադրբեջանին կոչ են անում ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին:
Ինչպես հայտնում է Ուրուգվայում Հայաստանի դեսպանությունը, ուրուգվայցի քաղաքական գործիչներն այդ մասին հայտարարություն են տարածել։
«Ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթացը և կարևորում ենք հարգանքը երկու երկրների տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին համապատասխան, ինչպես նաև՝ հումանիտար խնդիրների լուծումը։
Այս համատեքստում կոչ ենք անում Ադրբեջանին՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության ամենամյա հեղինակավոր համաժողովի՝ COP29-ի հյուրընկալող երկրին, անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և պատանդներին՝ դրանով իսկ ամրապնդելով երկու կողմերի միջև վստահությունը հաշտեցման այս պատմական պահին», - նշված է տարածված հայտարարության մեջ՝ միաժամանակ ընդգծելով ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը և ռազմատենչ հռետորաբանությունից և ատելության խոսքից զերծ մնալու կարևորությունը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը չխոչընդոտելու համար։

Уругвай призвал Азербайджан освободить всех армянских военнопленных и заложников 11/13/2024   14:19  |  Лента новостей
Председатель Палаты представителей Уругвая Ана Оливера, бывшие президенты Уругвая Хулио Мария Сангинетти и Луис Альберто де Эррера, 45 депутатов и 4 сенатора призывают Азербайджан освободить всех армянских военнопленных и заложников.
Как сообщили Арменпресс в посольстве Армении в Уругвае, заявление об этом распространили уругвайские политики.
"Мы приветствуем прогресс в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и подчеркиваем уважение территориальной целостности обеих стран в соответствии с международно признанными границами, а также решение гуманитарных проблем.
В этом контексте мы призываем Азербайджан, страну, принимающую престижную ежегодную конференцию ООН по изменению климата COP29, немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных и заложников, тем самым укрепляя доверие между двумя сторонами в этот исторический момент примирения", - говорится в распространенном заявлении, в котором подчеркивается недопустимость применения силы и важность воздержания от воинственной риторики и разжигания ненависти, чтобы не препятствовать установлению устойчивого мира в регионе.
12:52 11/11/2024  |  Лента новостейШведская экоактивистка Грета Тунберг организовала акцию в Тбилиси против COP29 в Баку
13:14 08/11/2024  |  Лента новостейОколо 30 политиков во Франции призывают правительство страны бойкотировать саммит COP-29 в Баку