Ալիևը Ցեղասպանություն գործեց բնիկ հայերի նկատմամբ, COP29-ի մասնակիցներ, ամաչում ենք ձեր լռությունից․ Լեմկինի անվան ինստիտուտ 11/13/2024 11:44 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Լեմկինի անվան Ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտն արձագանքել է COP29-ի շրջանակում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին․
«Բնիկ հայերի հինավուրց տարածքի նկատմամբ ցեղասպանության միջոցով «Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնումը» միջազգային իրավունքով արդարություն չէ: Դա նույնիսկ օրինական չէ միջազգային օրենսդրությամբ:
Ադրբեջանը միայնակ չի գործել՝ առանց Իսրայելի ռազմական օգնության, ինչպես նաև ԱՄՆ Պետքարտուղարության մեղսակցության և օրհնության, դա անհնար կլիներ իրականացնել: Նրանք, ովքեր դեռ ներկա են COP29-ին, ամաչում ենք ձեր լռությունից»։

Алиев учинил геноцид в отношении армян на их исконно древней территории, участники COP29, нам стыдно за ваше молчание — Институт Лемкина 11/13/2024 12:17 | Геноцид в Арцахе
Институт Лемкина по предотвращению геноцида отреагировал на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева в рамках проходящей в Баку климатической конференции COP29.
“«Восстановление» суверенитета Азербайджана над древней исконно армянской территорией путем совершения геноцида не является справедливостью по международному праву. Это даже незаконно по международному праву. Азербайджан действовал не в одиночку. Без военной помощи Израиля, а также соучастия и благословения Госдепартамента США, провернуть это было бы невозможно. Те из вас, кто все еще присутствует на COP29, нам стыдно за ваше молчание”, - говорится в заявлении Института в соцсети X.