Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունը շատ հստակ ուղերձ էր, որը հղվեց ողջ հայ ժողովրդին. Դավիթ Վարդանյան 11/13/2024 10:47 | Քաղաքական
«Մենք պետք է ավելի շատ խոսենք քաղբանտարկյալների մասին, պետք է ավելի շատ ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա։ Մենք բոլորս գիտենք, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, ամբողջովին հակասում է միջազգային նորմերին և չափանիշներին, և մենք պետք է ցույց տանք Ադրբեջանին, որ նման պահվածքը չի կարելի հանդուրժել, հատկապես, եթե այդ երկիրը ցանկանում է դիրքավորվել միջազգային հարթակում։ Սա գործողության կոչ է, որին պետք է արձագանքենք»,- The Armenian Report-ին ասել է Բաքվում ապօրինի պահվող Ռուբեն Վարդանյանի ավագ որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ իր հայրը մեկ տարի ապրել է Արցախի ժողովրդի հետ, կարճ ժամանակով՝ երեք ամիս, զբաղեցրել է պետնախարարի պաշտոնը։ Նրա աշխատանքը, սակայն, հիմնականում կենտրոնացած է եղել հումանիտար խնդիրների և կրթական ծրագրերի վրա. «Վերջին ութ ամիսներին նա պարզապես տեղացի էր, որը, Չնայած ստեղծված ծանր իրավիճակին, շարունակում էր իրականացրել մարդասիրական և բարեգործական բազմաթիվ ծրագրեր»։
«Ես անհանգստանում եմ հորս համար, բայց նաև անհանգստանում եմ բոլոր այն հայերի համար, որոնք պահվում են Բաքվում։ Կարծում եմ, որ հորս՝ Ռուբեն Վարդանյանի նման մարդու ձերբակալությունը շատ հստակ ուղերձ էր, որը հղվեց ողջ հայ ժողովրդին, այն է՝ ոչ մի հայ անվտանգ չէ, և նման բան կարող է պատահել բոլորի հետ», -նշել է Դավիթ Վարդանյանը։

Арест Рубена Варданяна был очень чётким сигналом всему армянскому народу – Давид Варданян 11/13/2024 11:04 | Политика
"Нам нужно больше говорить о политических заключённых, усилить давление на Азербайджан. Ведь все мы знаем, что происходящее полностью противоречит всем международным нормам и стандартам. И мы должны показать Азербайджану, что с таким поведением нельзя мириться, особенно если страна хочет занимать определенное положение на международной арене", - сказал изданию The Armenian Report Давид Варданян, старший сын незаконно удерживаемого в Баку Рубена Варданяна.
Он отметил, что его отец прожил вместе с народом Арцаха один год, недолго, три месяца он занимал пост государственного министра, но в основном его внимание было сосредоточено на гуманитарных вопросах и образовательных программах. "Последние восемь месяцев своего пребывания там он был простым местным жителем, который продолжал реализовывать многочисленные гуманитарные и благотворительные проекты вопреки сложившейся там сложной ситуации".
"Я беспокоюсь за своего отца, но я беспокоюсь и за всех остальных армян, которых удерживают в Баку. Я считаю, что арест такого человека, как мой отец, был очень чётким сигналом всему армянскому народу: ни один армянин не находится в безопасности, и это может случиться с каждым", - отметил Давид Варданян.