Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին․ հայտարարություն 11/13/2024   11:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցությունների հայտարարությունը՝ Ադրբեջանում գտնվող գերիների և ռազմագերիների վերաբերյալ․
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբերի 4-ը իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ամբողջ արցախահայությունը ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի տակ ստիպված եղավ լքել իր պատմական հայրենիքը, որտեղ հայկական քաղաքակրթական ժառանգությունը ունի հազարամյակների պատմություն: Բաքվի ռեժիմի կողմից ցեղասպան քաղաքականությամբ իրականացված արցախահայության զանգվածային բռնի տեղահանումը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Ադրբեջանական ագրեսիայի և արցախահայության բռնի տեղահանման հետևանքով ավելի քան մեկ տարի ապօրինաբար գերության մեջ են պահվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և բազմաթիվ հայաազգի գերիներ։ Բաքվի բանտում մեր հայրենակիցներին պահելը ոչ միայն Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության հետևանք է, որի դրսևորումները չեն դադարում մինչև այժմ, այլեւ առկա բանակցային գործընթացում մարդկային կյանքերը, ազատությունն ու արժանապատվությունը որպես ճնշման միջոց օգտագործելու փորձ:
Բաքվում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի» մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) անցկացման զուգընթաց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը
1. Կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ օգտագործել իր ազդեցությունը և պահանջել Ադրբեջանի կողմից անմիջապես ազատ արձակել Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը և մյուս բոլոր հայ գերիներին, ովքեր անօրինական կերպով պահվում են Բաքվում:
2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հորդորում է ակտիվորեն համագործակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ հասնելու Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը և մյուս բոլոր հայ գերիների ազատ արձակմանը:
3. Հիշեցնում է Ադրբեջանի ղեկավարությանը, որ ելնելով միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների հիմնարար դրույթներից՝ Ադրբեջանը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին»:
15:22 12/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ն տապալեց Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ հայտարարության ընդունումը
11:22 05/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրախորհրդարանի ավելի քան 5 տասնյակ պատգամավորներ Ադրբեջանին կոչ են արել COP29-ին ընդառաջ ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և պատանդներին
12:28 04/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն հոկտեմբերին այցելել է Բաքվում պահվող անձանց
16:29 01/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվում գտնվող բոլոր գերիները պետք է ազատ արձակվեն․ առանց այդ նախապայմանի կատարման՝ ՀՀ-ի մասնակցությունը COP29-ին Ալիևի ցեղասպան քաղաքականության աջակցությունը կլինի
15:10 01/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիներն ԱԳՆ շենքի մոտից երթով շարժվում են դեպի ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն

Азербайджан обязан немедленно освободить всех армянских пленных - заявление 11/13/2024 11:55 | Лента новостей
Фракции НС РА “Честь имею” и “Армения” выступили с заявлением с требованием немедленно освободить пленных и военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане. В заявлении говорится:
"В результате широкомасштабной военной агрессии, осуществленной Азербайджаном против народа Республики Арцах с 27 сентября 2020 года по 4 октября 2023 года, все армяне Арцаха под угрозой физического уничтожения со стороны бакинского режима были вынуждены покинуть свою историческую родину, где история армянского цивилизационного наследия насчитывает тысячелетия. Массовая насильственная депортация арцахских армян, учиненная бакинским режимом в рамках своей геноцидальной политики, является грубейшим нарушением международного права.
Вследствие азербайджанской агрессии и насильственного перемещения арцахских армян военно-политическое руководство Арцаха и другие многочисленные армяне уже более года незаконно удерживаются в плену. Содержание наших соотечественников в бакинской тюрьме является не только следствием армянофобской политики Азербайджана, проявления которой сохраняются до сих пор, но и попыткой использовать человеческие жизни, свободу и достоинство в качестве средства для оказания давления в текущем переговорном процессе.
Параллельно с проходящей в Баку 29-й конференцией сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) Национальное Собрание Республики Армения
1.Призывает международное сообщество использовать свое влияние и потребовать от Азербайджана немедленного освобождения военно-политического руководства Арцаха и всех других армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку.
2. Призывает правительство Республики Армения активно сотрудничать с международными организациями, чтобы добиться освобождения военно-политического руководства Арцаха и всех остальных пленных армян.
3.Напоминает руководству Азербайджана, что Азербайджан обязан немедленно освободить всех армянских пленных, исходя из фундаментальных положений международного права и прав человека”.