«Ազատություն հայ բանտարկյալներին» և «Էթնիկ զտումները խաղաղություն չէ». հայտնի բնապահպանն ակցիա է իրականացրել ընդդեմ Բաքվում COP29-ի 11/12/2024   12:22  |  Քաղաքական
Շվեդ բնապահպան ակտիվիստ Գրետա Թունբերգը Թբիլիսիում բողոքի ցույց է կազմակերպել Բաքվում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 29-րդ համաժողովի (COP29) անցկացման դեմ։
Թունբերգը քննադատել է նոյեմբերի 11-ին Բաքվում մեկնարկած կլիմայական համաժողովը։ Ըստ Թունբերգի՝ «Ադրբեջանը, օգտագործելով COP29-ը որպես արտաքին քող, ուժեղացնում է վերահսկողությունը կեղծ «կանաչ» օրակարգի ներքո, ուժեղացնում իշխանությունը և մեծացնում տարածաշրջանային լարվածությունը»:
Թբիլիսիի կենտրոնում նա և ակցիայի մյուս մասնակիցները պաստառներ են պահել՝ «Էթնիկ զտումները խաղաղություն չէ» և «Ազատություն հայ բանտարկյալներին» գրություններով։
Հաղորդվում է, որ ցույցին մասնակցել են նաև Բաքվի բռնատիրական ռեժիմի զոհ դարձած ադրբեջանցիները։
17:40 10/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռում կատարվեց միասնական աղոթք գերեվարված հայորդիների ազատության համար
12:12 10/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԼոնդոնի Սուրբ Եղիշեի տաճարում կաղոթեն հայ գերիների տունդարձի համար
10:37 10/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղվանից թեժ է լինելու․ լուրջ անակնկալներ են սպասվում․ «Գոյ»-ի աշխատակիցները շարունակում են նստացույցը
21:59 09/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՀոլանդիայի վարչապետը չեղարկել է Բաքու նախատեսված այցը
12:16 08/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքվում կայանալիք COP 29-ին ՌԴ-ն կներկայացնի Միխայիլ Միշուստինը
19:54 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոս«Stop COP 29»․ ադրբեջանցի ակտիվիստները բողոքի են դուրս եկել
14:31 06/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական խորհրդարանում անցկացվել է «COP 29-ը Բաքվում. Քողարկելով էթնիկ զտումը» խորագրով խորհրդաժողովը
14:18 06/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԴեռ հայտնի չէ՝ Պուտինը կգնա՞ Բաքու՝ COP29-ին մասնակցելու, թե՞ ոչ
21:16 05/11/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում կորել է ուսանողուհին, որը մերկացել է ի նշան հիջաբի դեմ բողոքի․ Ինչպե՞ս են հազարավոր կանայք փորձում փրկել նրան մահից
18:14 05/11/2024  |  ՔաղաքականԳերիների ազատ արձակումը կնպաստի Բաքվի հետ հաշտեցմանը. ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան

"Этническая чистка – это не мир",”Свободу армянским пленным!" - Тунберг организовала в Тбилиси акцию против COP29 в Баку 11/12/2024   10:19  |  Лента новостей
Шведская экоактивистка Грета Тунберг организовала в Тбилиси акцию протеста против проведения 29-й Конференции ООН по изменению климату (COP29) в Баку. Фотографии с акции публикуют ТГ-каналы
Тунберг раскритиковала климатическую конференцию, которая начала работу 11 ноября в Баку. По мнению Тунберг, "Азербайджан, используя COP29 как фасад, усиливает контроль под фальшивой "зеленой" повесткой дня, ужесточая контроль над властью и усиливая региональную напряженность".
Участники акции в центре Тбилиси держали в руках плакаты с надписями "Этническая чистка – это не мир", "Свободу армянским пленным!".
Сообщается, что в митинге также приняли участие и азербайджанцы, ставшие жертвами диктаторского режима.
12:52 11/11/2024  |  Лента новостейШведская экоактивистка Грета Тунберг организовала акцию в Тбилиси против COP29 в Баку
13:14 08/11/2024  |  Лента новостейОколо 30 политиков во Франции призывают правительство страны бойкотировать саммит COP-29 в Баку
10:50 08/11/2024  |  Международные новостиПутин и Шольц не поедут на COP29 в Баку
15:03 06/11/2024  |  Международные новостиПескова спросили, появилась ли ясность насчет возможной поездки Путина на СОР29 в Баку
14:51 05/11/2024  |  Лента новостейНефть, репрессии и этническая чистка в Арцахе: экоактивистка Грета Тунберг объявила бойкот COP29 в Баку и назвала причины
18:16 17/09/2024  |  Лента новостейПризывы Азербайджана к глобальному прекращению огня являются лицемерием - статья The Guardian