ՊՆ-ին 2025 թ. կհատկացվի 664,7 մլրդ դրամ, որը 110 մլրդ դրամով ավելի է 2024 թ-ի համեմատ. Վահե Հովհաննիսյան 11/12/2024   12:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում տնտեսական աճի ու ակտիվության տեմպերը շարունակում են բարձր մնալ։ Այս մասին ԱԺ-ում 2025 թ-ի բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում գրանցվել է 6,5 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ հունվար-հուլիսին` 9,6 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճ:
«Այս պայմաններում 2024 թվականին տնտեսական աճը կանխատեսվում է 5.8 տոկոս, իսկ 2025 թվականին` 5,6 տոկոս»,- ասաց նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով` տնտեսության ներուժային աճը նախկին 4-4,5 գնահատված միջակայքից աճել է` հասնելով 5-5,5 միջակայքի:
«Տնտեսական աճն ու անվտանգության բարձր զգացումը պետք է հետ պտտեն արտագաղթի անիվը»,- ասաց նա:
Նա նաև հայտնել է, որ ամենաէական հատկացումներն արվելու են ՀՀ պաշտպանունակությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։ «2025 թ. բյուջեի նախագծով նախատեսվում է ՊՆ-ին հատկացնել ավելի քան 664,7 մլրդ դրամ, որը 2024 թ. համեմատ 110 մլրդ դրամով ավելի է։ Շարունակվելու են ՀՀ ԶՈՒ պահպանման, տեխնիկական հագեցվածության ապահովման, բանակի մարտունակության և կենսապահովման բավարարման ծախսերը։ Եթե մեկ նախադասությամբ ձևակերպենք ՀՀ բյուջեն՝ մենք բարձրացնում ենք ՀՀ անվտանգությունը, որպեսզի կառուցենք դպրոցներ ու շեշտակի բարելավենք կրթական համակարգը»,- ասաց Վահե Հովհաննիսյանը:
10:58 12/11/2024  |  ՔաղաքականԲյուջեն «իրական Հայաստանի» քաղաքացիների մասին է. Վահե Հովհաննիսյանը վարչապետին ու փոխվարչապետերին «իմաստուն» անվանեց
11:16 08/11/2024  |  ՄեկնաբանությունԻշխանությունը գնում է ընտրությունների. Վահե Հովհաննիսյան
10:30 05/11/2024  |  ՔաղաքականԱռաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն ունենալու են վտանգավոր առանձնահատկություն. Հովհաննիսյան
13:51 01/11/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սա ձև չի, 2025-ի բյուջեն «քոփի փասթ» է 2024-ից». Արմենուհի Կյուրեղյանը Վահե Հովհաննիսյանին
10:52 01/11/2024  |  ՔաղաքականԻնչու չեն հաջողում շարժումները
11:57 31/10/2024  |  ՄեկնաբանությունԵրբ է գալու բաց խոսելու ժամանակը. Վահե Հովհաննիսյան
10:42 31/10/2024  |  Քաղաքական2025թ-ի պետբյուջեով ԱԳՆ-ին հատկացվելիք գումարներն ավելացել է 378 մլն դրամով. Վահե Հովհաննսյան
13:02 28/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդքան արագ աղքատությունը դուրս չի գալիս մարդկանց ուղեղից. Վահե Հովհաննիսյան
12:35 28/10/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ2025-ին կապիտալ ծախսերի 55,8 տոկոսն ուղղվելու է պաշտպանության ոլորտին
12:12 28/10/2024  |  ՏնտեսությունԲյուջեի պակասարդը, որոշ ծախսերի առաջ բերելու հանգամանքով պայմանավորված, կլինի 5,5 %. ֆինանսների նախարար

Минобороны Армении в 2025 году будет выделено на 110 млрд драмов больше, чем в прошлом году - глава Минфина 11/12/2024 12:53 | Лента новостей
Темпы экономического роста и активности в Армении продолжают оставаться высокими. Об этом заявил министр финансов Армении Ваге Оганесян, представляя в Национальном Собрании проект бюджета на 2025 год.
В первом полугодии текущего года зафиксирован экономический рост в пределах 6,5%, а в январе-июле - рост индекса экономической активности составил 9,6%. "В этих условиях экономический рост в 2024 году прогнозируется на уровне 5,8% и 5,6% - в 2025 году", - сообщил он.
По словам Ованнисяна, потенциальный рост экономики достиг диапазона 5-5,5, ранее он оценивался в диапазоне 4-4,5.
"Экономический рост и повышенное чувство безопасности должны повернуть колесо эмиграции вспять", - сказал он.
Он также сообщил, что значительные средства будут направлены на повышение обороноспособности Армении.
"В соответствии с проектом бюджета на 2025 год министерству обороны планируется выделить более 664,7 млрд драмов, что на 110 млрд драмов больше, чем в 2024 году. Предусмотрены расходы на содержание ВС РА, техническое оснащение, обеспечение боеспособности и жизнеобеспечения армии", - сказал Ваге Ованнисян.