Պեկինը հույս ունի, որ Հարավային Կովկասի երկրները քաղաքական երկխոսության միջոցով կլուծեն առկա բոլոր խնդիրները 11/12/2024   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չինաստանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Հարավային Կովկասում առկա խնդիրների խաղաղ լուծմանը և հույս ունի, որ տարածաշրջանի երկրներն առաջին հերթին քաղաքական երկխոսության և բանակցությունների միջոցով կլուծեն առկա բոլոր խնդիրներն ու մարտահրավերները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում անցկացվող «Չինաստանի արդիականացումը. Հայաստան-Չինաստան հարաբերությունները» միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինը՝ արտահայտելով Հարավային Կովկասում հաղորդակցության ուղիների հնարավոր վերաբացման վերաբերյալ Չինաստանի դիրքորոշումը։
«Չինական կողմը, իհարկե, պաշտպանում է այն դիրքորոշումը, որ Հարավային Կովկասում կոմունիկացիաների բացման և խաղաղ համակեցության հնարավորություն լինի», - ասաց Չեն Մինը։
Նա նաև հույս հայտնեց, որ Հարավային Կովկասի երկրները կկարողանան քաղաքական երկխոսության և բանակցությունների միջոցով լուծել առկա բոլոր խնդիրներն ու մարտահրավերները։
«Ինչպես արդեն նշեցի, Չինաստանը շատ է հետաքրքրված, որ չինական առաջատար կազմակերպություններն իրենց մասնակցությունն ունենան տարածաշրջանի տնտեսական կյանքում և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ու այլ ոլորտներում։ Եվ, քանի որ մենք այդ ամենով հետաքրքրված ենք, հետևաբար, մենք նաև պատրաստ ենք մեր աջակցությունը ցուցաբերել տարածաշրջանում առկա խնդիրների խաղաղ լուծմանը», - նշեց Չեն Մինը։
19:59 10/11/2024  |  Միջազգային լրահոսՇոյգուն կմեկնի Չինաստան՝ անվտանգության շուրջ բանակցությունների
17:02 17/10/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալՉինաստանում հայտնաբերվել է դինոզավրի ամենափոքր ձուն
19:49 14/10/2024  |  ԱնցուդարձՀնագետները գանձերով հնագույն արքայական դամբարան են հայտնաբերել
20:44 11/10/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանն ու Չինաստանը տվյալների փոխանակման նոր հուշագիր են ստորագրել
19:28 20/09/2024  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը գրեթե կրկնակի ավելացրել է հացահատիկի մատակարարումը Չինաստան
21:43 19/09/2024  |  ԿորոնավիրուսԳիտնականները Չինաստանում հայտնաբերել են կորոնավիրուսի սկզբնական օջախը

Пекин надеется, что страны Южного Кавказа решат все существующие проблемы путем политического диалога 11/12/2024 14:24 | Лента новостей
Китай готов оказать поддержку мирному решению существующих проблем на Южном Кавказе и надеется, что страны региона решат все существующие проблемы и вызовы в первую очередь посредством политического диалога и переговоров. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил временный поверенный в делах посольства Китайской Народной Республики в Армении Чэнь Мин в ходе брифинга с журналистами в рамках международной конференции «Модернизация Китая: армяно-китайские отношения» в Национальной академии наук РА, выражая позицию КНР по вопросу возможного разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе.
«Китайская сторона, конечно, поддерживает позицию, согласно которой должна быть возможность для открытия коммуникаций и мирного сосуществования на Южном Кавказе», - сказал Чэнь Мин.
Он также выразил надежду, что страны Южного Кавказа смогут решить все существующие проблемы и вызовы посредством политического диалога и переговоров.
«Как я уже отметил, Китай очень заинтересован в участии ведущих китайских организаций в экономической жизни региона, в развитии высоких технологий и других сферах. И поскольку мы во всем этом заинтересованы, мы также мы также готовы оказать свою поддержку мирному решению существующих проблем в регионе", - заявил Чэнь Мин.